Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ко ће бити Санадер

Шта ће, на пример, бити доказ да је овде успостављена владавина права и да се води озбиљна борба против корупције? Свакако не хапшење неког бившег министра, него неког из власти или блиског власти

Не­што се ме­ња у Европ­ској уни­ји, што ће, ра­ни­је или ка­сни­је, зах­те­ва­ти и про­ме­не у Ср­би­ји.

Кад је о овом дру­гом реч, не ми­слим на про­ме­ну вла­сти, већ на про­ме­ну по­на­ша­ња вла­сти у про­це­су при­сту­па­ња ЕУ, ако нам је за­и­ста још ста­ло до члан­ства у ЕУ.

Евро­па се ста­би­ли­зу­је и на­го­ве­шта­ва да би у до­глед­но вре­ме по­но­во мо­гла да бу­де онај ци­ви­ли­за­циј­ски узор ка­кав је до­не­дав­но би­ла.

Фран­цу­ски из­бо­ри и фан­та­сти­чан по­ли­тич­ки успон ње­ног но­вог пред­сед­ни­ка Ема­ну­е­ла Ма­кро­на до­не­ли су ко­нач­ну по­твр­ду да је про­шао „цу­на­ми по­пу­ли­зма” из ко­јег је про­ис­те­као „брег­зит”. Ма­крон је са­мо ове­рио оно што је пре то­га на­го­ве­ште­но у Хо­лан­ди­ји и Аустри­ји где де­сни де­ма­го­зи ни­су до­ба­ци­ли до­кле су би­ли уве­ре­ни да хо­ће.

Дво­го­ди­шњи пре­го­ва­рач­ки про­цес из­ла­ска Ве­ли­ке Бри­та­ни­је из ЕУ је по­чео и мо­ра да се за­вр­ши до 19. мар­та 2019. Би­ће то ме­ђаш за ко­ји се ЕУ већ при­пре­ма. Па­риз – Бер­лин, ста­ро је­згро ЕУ про­јек­та, као да је до­би­ло но­ву енер­ги­ју: Ма­крон и Мер­ке­ло­ва већ го­во­ре о „пре­о­бра­жа­ју ЕУ”, по­ми­ње се и ре­ор­га­ни­за­ци­ја евро­зо­не, ма­да све ово са из­ве­сном уз­др­жа­но­шћу, с об­зи­ром на то да не­мач­ка кан­це­лар­ка у сеп­тем­бру из­ла­зи пред би­ра­че, с ре­ал­ним из­гле­ди­ма за че­твр­ти ман­дат.

(Новица Коцић)

ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dejan R.Tosic
Realnost je da Velika Britanija nije mogla postati članica E.U. iz razloga što joj Francuska vetom osporavala pravo na članstvo,nakon smrti De Gola ,Britanija postaje članica u E.U. Britansko ostrvo je okruženo Atlanskim okeanom,a Srbija ima kopnene granice,naši dobri susedi će se sigurno potruditi da Srbija ne postane član E.U. a realno gledano,to je zaista Francusko-Nemačka priča,a Srbi kao i Englezi,ne veruju bajke,u kojima date dinar da uđete u kolo a 10 dinara da izađete iz kola.
Dejan R.Tosic
Država Srbija nema alternativu osim da pregovara i otvara poglavlja sa E.U. suština je da se visoko razvijena zapadna civilizacija svoje granice štiti političkim kontrolisanjem ne razvijenih zemalja evrope,ako bi se nekim nesretnim slučajem pokondirila vladajuća elita u Srbiji,istog trena bi osvanu Ukrajinski Majdan,jednostavno interes EU je da Srbiju politički i kulturno i ekonomski i finansijski drži u raljama E.U.dok je istovremeno ostavlja na marginama evropskih dešavanja,poput bajke o pepeljuzi,zloj maćehi E.U.su uvek preće njene ćerke.
Stjepan Brlek
Poštovani @Dejan R.Tosic....ne vidim baš nikakvog razloga da EU percipirate kao "zlu maćehu". Sve ovisi o vama samima. Toliko da vam kažem da je Hrvatska u odnosu na vas doživljavala jeviđene pritiske od svojih susjeda u vrijeme pristupnih prigovora i to od Italije, Njemačke, Austrije i WEngleske, a Slovenija je je u jednom momentu blokirala čak 14 poglavlja za pregovore. No Hrvatska je imala odlučnosti da se mijenja i prilagođava i da traži zajednička i civilizirana rješenja sa svima i zato je i uspjela postati članiciom EU. Ako mislite da će EU biti posebno blagonaklona prema Srbiji onda se potpuno varate, iako bi EU iz cijelog niza razloga željela da sve države "zapadnog Balkana" jednog dana postanu članice EU ali to se sigurno neće dogoditi dok se doslovno "u dlaku" ne ispune sve uvjeti koje EU postavlja pred kandidate za članstvo. To je jednostavno realnost, a na vama je da se prema toj realnosti postavite onako kako sami smatrate da je najbolje!
Konstantin Kalenos
Malo je sporno što se misli pod "desnim demagozima" - valjda nasuprot EU vlastima koje su valjda lijevi i nisu damogozi? "Cunami populizma" je oduvan što nije bilo teško uz monolitne medije i stalnu proizvodnju neprijatelja koji su naravno "populistička, desna, demagoška" opozicija, sve što nije vlast ili drugačije misli. Mjeriti uspjeh Europe neuspjehom protivnika etasblišmenta je malo prerano. Kako se može već sada znati da će Makron reformirati EU zajedno sa Merkelovom? I što na to kažu EU "drugobrzinci", Istočna Europa, bankrotirane zemlje sa periferije, Breksitaši, nagomilane NATO trupe na Istoku? I kakav je to "preobražaj" i za koga?
sergije miletic
Najnoviji pozitivni efekti u EU su sto je ekonomski rast uspostavljen u svim clanicamaEU.Jeste da migrantska kriza nije resena ali je mnogo manje ekspolozivna nego 2016 i sto Brexit nije vise najveci problem Evrope nego Britanije. Makron zeli da izbegne greske koje je pravio predhodnik Holand koji je pokusavao da neslaganje sa Merkel kompenzira cvrscim povezivanjem sa Italijom,Spanijom i Portugalom(sto zbog razlicitosti interesa tih drzava nije bilo moguce.)On svoju novu evropsku dinamiku gradi na OPTIMIZMU,SAVEZU POVERENJA PARIZA I BERLINA,EFIKASNOSTI EU.Ne moze vise Brisel da bude debatni klub za kriticare EU,gde ce nacinalisticke vodje iz odredjenih zemalja proturati svoje pojedincne interese na racun zajednickih.Samo EVROOPTIMISTI i samo ako Nemacka i Francuska govore istim jezikom moguce je obezbediti buducnost,napredak i odbranu Evrope.Jedino oko cega Makron jos nije uspeo da nametne svoje stavove je zajednicka politika kontrole investicija zemalja van EU(problem Kine.)
Славиша Гавриловић
Мислим да је сасвим исправна оријентација придруживање ЕУ као ствар политичке тактике, а не као стратешко опредјељење. То је сасвим разумно, јер и самозвана ЕУ нема стратешко опредјељење да прими нове чланице, већ из тактичких разлога држи на узици потенцијалне кандидате. Иначе, разочаран сам и ставом аутора и приступом самозване ЕУ владавини права тако што као доказ владавине права траже главу једног тајкуна из власти. А шта са стотина осталих, који су исти као тај жртвени јарац. Ако су то ЕУ (не европске) вриједности, danke ЕУ. Мени такво нешто не треба.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.