Неуставна правосудна институција
Од априла 2014. на нивоу БиХ постоји једна правосудна институција створена на неуставан начин. О њој се чак ни у професионалној заједници не говори много, па не чуди што ни шира јавност о тој институцији не зна готово ништа.
Она је и те како важна, јер се ради о својеврсном врховном суду, што ће показати примери које овде наводим. Но, пре тога подсетићу да су тог 10. априла 2014. тадашњи председници највиших судова Републике Српске, Федерације БиХ и Брчко дистрикта, заједно са председницима Високог судског и тужилачког савета БиХ и Суда БиХ, сели и усвојили тзв. Правила панела за уједначавање судске праксе. То значи да је једна потпуно неформална скупина људи, који нису нити могу бити законодавни орган, усвојила пропис којим се жели снагом закона наметнути одређено понашање судова. У уводу тог прописа написали су да га доносе „у складу са препорукама Структурисаног дијалога о правосуђу између ЕУ и БиХ и мишљењем Венецијанске комисије”. Дакле, за усвајање наведеног прописа његовим доносиоцима, иако су руководиоци највиших институција правосуђа, било је довољно да учесници нечега што није законодавно тело и нема демократски политички легитимитет (тзв. структурисани дијалог о правосуђу и Венецијанска комисија) кажу да треба успоставити поменуту институцију. Такво поступање је противно одредбама Устава БиХ о начину на који се може основати институција на нивоу БиХ.
Универзитетски професор и судија Окружног суда у Бањалуци
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


