САД, НАТО и Јалта 2
У свом тексту „Можда је добро што је Трамп извређао Европљане’’ (30. јун), Бошко Јакшић је указао на могуће тектонске промене у међусобним односима великих сила. Несумњиво је да су Јакшићеве опсервације добра основа за додатне интерпретације могућих промена у односима између тих сила. У вези с тим, помињемо три подстицајна става аутора о томе да 1) „САД убрзано губе кредибилитет на међународној сцени’’, 2) да је „Трамп за четири месеца својим арогантним тирадама поткопао седам деценија прекоатлантске сарадње’’ (НАТО), и 3) да би „амерички и руски председник могли да покушају да поделе свет на начин на који су 1945. урадили и лидери Запада и тадашњи СССР на конференцији у Јалти’’, те да би формирали Јалту 2.
1. Морамо најпре да се запитамо: шта неку земљу чини глобалном силом и шта је основни извор њеног економског и политичког кредибилитета? Та земља би морала да има најјачу економију, водећу улогу у међународним економским и финансијским институцијама и организацијама, најјачу глобалну резервну валуту, најјачу војну моћ, јак и извозно оријентисан енергетски сектор, највећи број мултинационалних корпорација, посебно у ИТ сектору, либерални економски и политички поредак. Гледано из тог угла јасно је да данас само САД испуњавају све наведене критеријуме, а делимично у томе успевају Кина, Русија и Немачка. Само би значајније погоршање у било ком од наведених услова у САД водило брзом урушавању њеног кредибилитета, што свакако није случај.
Економиста
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


