Тражили су подршку освајача
Поводом текста „Шта је био циљ Сјеничке конференције из 1917. године“
Аустроугарске окупаторске власти су за време Првог светског рата програмирано и доста ефикасно радиле на стварању незадовољства код муслимана према Србима. Окупатор је уз помоћ једног дела бивших ага и бегова, трговаца и улеме успео да наметне код муслиманског света убеђење да су Србија и Црна Гора окупирале некадашњи Новопазарски санџак 1912. године. Својом бескрупулозном пропагандом и разним методама ширења страха од Срба и Србије окупаторска власт је успевала да се код већине муслимана појаве анимозитет и права србофобија. Ширена је и лажна нада у повратак стања пре ослобођења 1912. године.
Црно-жутој монархији муслимани су били само погодан предмет за манипулисање како би уз њихову подршку остварила продор до Косовске Митровице и даље до Солуна. И иначе је увек био важан циљ Запада да се балканске земље, па тако и Србија, доведу у потпуну зависност или под окупацију како би се загосподарило Балканом, а Русија потпуно елиминисала са тог простора. Иако аустроугарске и османске империје одавно нема, актуелна збивања на Балкану показују да се и даље ради о истим далекосежним плановима неких земаља западне алијансе.
Историчар, редовни члан Матице српске
ЦЕО ТЕКСТ САМО У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.



