Скрининг на дијабетес
Због великог броја оболелих од дијабетеса, али и оних који имају предиспозицију да добију ову болест, Министарство здравља покреће акцију скрининга на дијабетес у домовима здравља.
Превентивни прегледи за грађане почеће до краја године у неким домовима здравља а план је да се у току следеће године акција прошири на све установе примарне здравствене заштите у Србији.
Како истиче академик професор др Небојша Лалић, декан Медицинског факултета у Београду и председник Републичке стручне комисије за дијабетес, скрининг ће се радити на дијабетес типа два који се може открити случајно због природе болести.
Основни део скрининга чини упитник са осам питања, међу којима се од пацијента тражи да се изјасни да ли је имао повишен шећер у крви, члана породице који има ово обољење, да ли и колико поврћа конзумира... На крају тестирања добија се одређен број поена који говори о ризику који особа има да добије шећерну болест.
– Уколико је скор мањи од седам, то значи да ће свака стота особа у наредних 10 година добити болест. Ако он износи 15, то нам говори да ће свака трећа особа са таквим резултатом оболети, а уколико је већи од 20 свака друга. Код оних код којих се утврди висок ризик за добијање дијабетеса, одмах ће се радити анализе крви, одређује се гликемија и обавља се тест оптерећења глукозе, како би се одмах видело да ли човек има дијабетес. Уколико утврдимо да је особа на прагу да добије болест, одмах ћемо је укључити у програм превенције – наглашава др Лалић.
Програм превенције подразумева едукацију пацијента, саветује му се начин исхране и повећања физичке активности. Уколико пацијент прихвати, лекар ће све време пратити његово здравствено стање. Упитник за скрининг је део регистра за дијабетес, који ће садржати податке о оболелима, о броју оних који имају обољење у трудноћи и деци са шећерном болешћу.
– Све то захтева велику организацију здравствених служби и ангажовање лекара. Предвиђено је да се скрининг спроведе у што више домова здравља како би се стекла слика о ризицима и открили на време нови пацијенти. То је битно јер шећерна болест дуго не даје никакве симптоме. Зато је зову тихим убицом. Особа обично сазна да пати од дијабетеса тек онда када је добила компликације обољења – додаје др Лалић.
Скрининг на дијабетес ће се радити једном у три године, а уколико особа има хроничне болести попут коронарне болести срца, хипертензије, поремећаја метаболизма масти и имала је шлог, превентивни преглед ће им се обављати и чешће, највероватније приликом сваке посете изабраном лекару.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.