Нелечена упала синуса траје више недеља
Упала синуса (синуситис), праћена углавном главобољом, повишеном температуром и појачаном секрецијом из носа, може се јавити у свим узрастима. Ређе се среће код малишана старих између три и пет година, али је зато честа мука одраслих. Како долази до упале синуса, колико су симптоми упорни и непријатни и како се болест лечи, за „Магазин” објашњава др Нинослава Драгутиновић, оториноларинголог из Београда.
– До запаљење синуса долази кад је нос дуже запушен и када бактерије из њега продру у синусне шупљине. Када је због хроничног запаљења слузокоже носа, девијације преграде носа, увећаних крајника, алергија или полипа у носним шупљинама проходност ваздуха у носу смањена или онемогућена, повећава се лучење секрета и затварају природни отвори синуса. Због отока структура носа и сужења носних ходника долази до турбулентног струјања ваздуха у носу, што повећава и одржава оток слузокоже носа, који затвара изводне канале синуса. Ваздух не улази у њих и сам притисак у синусним шупљинама доводи до лучења секрета – објашњава наша саговорница.
Опрезно са капима за нос
Даље, секрет се у захваћеном синусу нагомилава и уколико постоји бактеријска инфекција у носу, бактерије се могу пренети у синусне шупљине. Тада се здравствено стање компликује, често се јавља повишена температура, а сливање секрета доводи до надражаја ждрела и кашља, који је у почетку најчешће сув, а затим продуктиван. Због тога у таквим стањима не треба користити спрејове за нос, већ капи, а ваља применити и такозвану тоалету носа и испирати га физиолошким раствором.
На упалу синуса указују бројни и врло препознатљиви симптоми као што су: сливање секрета низ задњи зид ждрела, кашаљ, запушеност носа и отежано дисање, бол и осећај притиска у пределу захваћеног синуса, бол у горњој вилици, грлу и уху, смањен осећај укуса и мириса, умор, исцрпљеност, лоша концентрација, а све може бити праћено повишеном телесном температуром. Поједини пацијенти тада сами покушавају да се лече капима за нос, али после дуже употребе улазе у зачарани круг, дисање на нос је све теже и хтели – не хтели морају се јавити лекару.
Међутим, докторка напомиње да је синуситис тешко дијагностиковати у његовој почетној фази зато што симптоми подсећају на оне код обичне прехладе. Разлика је само у томе што се код прехладе симптоми повлаче после пет, до седам дана, док симптоми код синуситиса, уколико се не лечи, могу да трају више недеља. Осим тога, код синуситиса се често јавља бол и осећај тежине (притиска), као и осећај трњења коже у пределу захваћеног синуса.
– Постављање дијагнозе синуситиса на основу анамнезе и клиничке слике није проблем за лекара оториноларинголога, али уколико се тегобе понављају у краћем временском интервалу или дуго трају без обзира на прописану терапију, неопходно је урадити допунску дијагностику. Рендген параназалних шупљина и скенер синуса данас представљају стандардне дијагностичке методе у третману болести носа и синуса, осим код деце и тинејџера због дозе зрачења. Магнетна резонанца се препоручује млађима: тако се добију прецизни подаци о стању синуса и нема зрачења. Ендоскопски преглед је и дијагностичка и терапијска метода која се врши увођењем оптичког инструмента – ендоскопа у нос, помоћу којег се детаљно могу прегледати све структуре носне шупљине, епифарингса и синуса. Спроводи се применом анестетика у виду локалног спреја на слузокожу носа, тако да није болна и траје веома кратко – наводи оториноларинголог.
Први циљ смањење отока слузокоже
Нема излечења синуса док се не смањи оток и не ревитализује слузокожа носа, чиме се омогући продор ваздуха у синусне шупљине.
– Синуситис у акутном стању треба лечити, а код поновљених упала важно је пронаћи и лечити узрок који доводи до упале. Ефикасан третман можемо спровести уз помоћ капи за нос, које се користе максимално пет дана, и лекова који смањују упалу и отклањају инфекцију, уз примену препарата који разблажују и отклањају секрет. Обично се дају и лекови ибупрофен и парацетамол. Треба бити обазрив са употребом антибиотика, који се прописује тек након бриса носа. Витаминском терапијом се поправља имунитет. Уводе се и антихистаминици, уколико је присутна алергијска компонента. Такође повољан ефекат на слузокожу носа и доњих дисајних путева имају инхалације. Препоручује се и свакодневна тоалета носа физиолошким раствором – наводи наша саговорница.
Она наглашава да антибиотик не треба давати пацијенту одмах, осим када је реч о бактеријској инфекцији, а нарочито је важно да ове лекове не узимамо на своју руку. Поготово нема потребе да се дају антибиотици када је синуситис у склопу вирусне инфекције. Самоиницијативне терапије јаким антибиотицима су опасне јер доводе до резистенције (отпорности) бактерија, а сами антибиотици имају и нежељена дејства.
Терапија акутног риносинуситиса обично траје 10 до 14 дана, док код хроничног након лечења треба прецизирати узроке који доводе до сталног понављања тегоба и решавати их. Понекад је хируршко лечење једини начин у терапији синуса.
– Данас се најчешће изводи ендоскопска операција синуса, најмање инвазивна метода јер се проблем решава приступом кроз природне отворе синуса. Све се ради кроз нос, без скалпела, без реза, без шивења – наглашава докторка.
Тоалета носа
Искусни оториноларинголог ће након решавања акутне упале синуса изабрати даљи начин да би спречио поновно јављање синуситиса. Најважнија превентивна мера је одржавање носа проходним.
– Нос, који је на почетку дисајног пута хлади, греје и влажи удахнути ваздух, зауставља честице прашине, алергене, бактерије и вирусе како не би доспели у доње дисајне путеве. Нос је први на удару вируса, бактерија, али и алергена, а кад је „блокиран” и респираторни епител слузокоже носа није у могућности да обавља своју физиолошку функцију, стварају се услови за настанак синуситиса. То је један од разлога зашто лекари инсистирају да се редовно одржава тоалета носа физиолошким раствором – подсећа др Нинослава Драгутиновић.
Компликације ретке, али озбиљне
Акутни синуситис је готово увек безопасан, траје краће од три недеље и успешно се лечи. Хронична упала је углавном последица нелечених акутних упала, поремећене функције носа и обично траје најмање три до осам недеља, а може се наставити и током више месеци или чак и дуже, враћајући се неколико пута у току године. У неким случајевима акутни синуситис може довести до озбиљних обољења, као што су погоршање астме, менингитис (запаљење можданих овојница), гнојна упала мозга, упала средњег уха, па чак и упале структуре ока. Ове компликације, на срећу, веома су ретке.
Четири групе
Синуси су шупљине у костима лица и главе обложене слузокожом и испуњене ваздухом, који у њих продире кроз природне отворе у носу. Деле се у четири групе: максиларни, који се налазе унутар јагодичне кости, чеони или фронтални, изнад очију у подручју обрва, етмоидни су смештени иза корена носа, а сфеноидни на бази лобање.
Избегавајте задимљене собе
Ради превенције упале синуса требало би користити овлаживач ваздуха у простору у коме боравите, а избегавати задимљене просторије и загађене средине, као и купање у базенима са хлорисаном водом. У случају прехладе, грипа и других инфекција дисајног система, као и алергија, важно што раније започети правилно лечење упале синуса.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.