Понедељак, 06.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Трка „Кроз Србију” и на Палама

Трка „Кроз Србију” и на Палама
Било и у једноме старом граду Вишеграду: бициклисти прелазе Дрину преко вишеградское ћуприје, на Првој трци „Кроз Србију”, 1939. (Фотодокументација „Политике”)

Четрдесет осма међународна бициклистичка трка „Кроз Србију”, од 16. до 22. јуна, може да остане упамћена као ретко која у последњих неколико година. За то су најмање два разлога. Прво, маршрута је осмишљена тако да ће такмичари морати да извлаче последње атоме снаге док се буду пели ка брдским циљевима, изузетно тешким овог јуна, па ће и победници етапа и укупни победник с правом да се поносе ловоровим венцима. Друго, најављен је долазак председника Међународне бициклистичке федерације (УЦИ) Ирца Патрика Меквејда, што је значајно признање организаторима Трке и потврда њеног угледа (у званичном је календару УЦИ и има завидан коефицијенат 2,2).

Трка ће се ове године возити се и изван граница Србије. Друга етапа (17. јун) иде од Бање Ковиљаче до Пала, а сутрадан се из Републике Српске креће пут Златибора. Овај, иначе, организационо захтеван подухват, који је на Палама прихваћен с одушевљењем, прилика је да подсетимо да је и Прва трка „Кроз Србију” (1939), покренута на иницијативу „Политикиног” новинара Александра Бугарског, ишла преко Дрине, у Дринску бановину, у Краљевини Југославији.

Свечано отварање је у Београду, 15. јуна, а сутрадан се од наше престонице вози прва етапа којој је циљ у Лозници. Четврта етапа (19. јун) јесте Златибор – Копаоник, а потом, дан за даном, следе: Ђавоља варош – Врањска Бања, Власотинце – Стара планина, Кална – Соко Бања, Соко Бања – Крагујевац.

Неуморном Боривоју Ивковићу, кога челична снага воље не напушта ни 45 година после далековиде одлуке да обнови Трку, треба веровати када каже да ће овогодишње надметање да буде најтеже икада.

– Од 1963. до данас ова изванредна манифестација никога не оставља равнодушним, поготово што је израсла у својеврсни спортски бренд. Интересовање екипа и репрезентација не јењава. Ево, јутрос је учешће потврдио и Египат. Велика нам је част што долази и председник УЦИ. И ове године је слоган Трке „Туризам и бициклизам заједно” што указује и на прилику да многобројни бициклисти из света бар крајичком ока примете наше природне лепоте као, например, Стару планину, која ће убрзо постати признати зимски туристички центар. Соко Бања нам је прошле године била најбољи домаћин и радо јој се враћамо. Велику захвалност дугујемо и осталим градовима у којима су циљеви етапа, а, наравно, и Београду, одакле се полази, – рекао је Ивковић који је задовољство што се Трка завршава у Шумадији истакао шаљиво, по народски, враћајући нас у прву половину XIX века, кад је Крагујевац био престоница Србије, а убрзо је у нашу земљу стигао и први бицикл:

– Београде, џаба теби слава, кад је теби Крагујевац глава!

Градски секретар за спорт Горан Крецловић му није реплицирао.

– Београду је част што ће први угостити велики број бициклиста, званичнике светске федерације и посленике бициклизма код нас. Маршрута је сјајна, а Трка ће, сигуран сам, да обележи јун месец у нашем спорту. Она је и повод да направимо још бициклистичких стаза, а можда и неки објекат, – казао је Крецловић.

Директор Трке Александар Миленковић је рекао следеће:

– Очекујемо учешће 23 екипе, а 17 их је попунило УЦИ обрасце. Не само што екипе воле да дођу у Србију, него и бивши победници. Тако ћемо поново видети Хрвата Матију Квасину, Бугарина Ивајла Габровског и Словенца Матеја Стареа, шампионе претходне три године. Трка је недељу пре националног шампионата па је прилика да се достигне добра форма. Наши бициклисти ће бити на оку селектору Радиши Чубрићу који треба да изабере другог репрезентативца за Олимпијске игре у Пекингу, уз Ивана Стевића.

Организатори истичу да велику захвалност дугују српској влади, Министарству спорта и Министарству економије и регионалног развоја и општинама кроз које Трка пролази. Покровитељ зелене мајице је „Пошта”, плаве мајице „Сосијете женерал”, а црвене Саобраћајни институт ЦИП. Ко ће спонзорисати жуту мајицу, знак водећег у укупном пласману, биће познато ускоро.

---------------------------------------------------------------------------

Обновљена трка за основце

Од 28. до 30. априла возиће се бициклистичка трка „Школарци кроз Србију” која је седамдесетих и осамдесетих одржавана под називом „Путевима Ужичке републике”. Позив је упућен у 60 основних школа, а места има за још 15. Свака школа има право да пошаље три ђака рођена 1996, 1997. или 1998. Бицикли су за такозвану планинску вожњу. Етапе су следеће: Краљево – Жича, Матарушка Бања – Краљево (28. април), Краљево – Мрчајевци, Мрчајевци – Краљево (29. април), Краљево – Врњачка Бања (30. април). Возиће се на деловима ових путева. Директор Трке је Радиша Чубрић, селектор наше сениорске репрезентације.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.