Партизан у финалу
Дерби „вечитих ривала” у полуфиналу фудбалског Купа Србије припао је „црно-белима”, који су после скоро седам година у нашем најмасовнијем такмичењу поразили најљућег противника. У првом полувремену гости су били убедљиво бољи, али у наставку сусрета умало да поклекну пред силним налетима „црвено-белих”. Ипак, захваљујући двоструком стрелцу Сенегалцу Дијари и поготово јунаку утакмице Јоветићу, успели су да остваре победу: Црвена звезда – Партизан 2:3 (0:2).
По веома пријатном времену за игру публика је могла да ужива у фантастичној фудбалској представи и отвореној борби наша два највећа клуба. Смењивали су се периоди игре у којима је био доминантан један ривал, а на крају су се радовали навијачи и фудбалери Партизана. Звездине „делије” су сјајним бодрењем практично „подигли играче”, који су смогли снаге да се „врате у меч”. Ипак, десетак минута пре краја сусрета попустила им је концентрација, што је искористио Јоветић. Међутим, у 69. минуту изузетно лоши судија Нинослав Спасић из Сурдулице је поништио регуларан гол Звезде, јер Милијаш није био у офсајду, што је битно утицало на крајњи епилог.
Почетак утакмице обележен је обострано опрезном игром, а потом су уследили фуриозних десет минута „црно-белих” и вођство са два гола разлике. Гости су повели у 13. минуту поготком повратника Дијаре, након изванредне асистенције веома расположеног Јоветића. Црногорски репрезентативац је показао зашто су га прогласили за једног од најперспективнијих европских играча, јер је потезом фудбалског велемајстора фантастично упослио Дијару, а овај је волеј ударцем искоса са леве стране послао лопту под пречку.
Само три минута касније поново је у центру пажње био Јоветић. Сјајно је започео акцију, коју је наставио Малетић, а када се очекивало да ће Мореира удвостручити предност гостујућег тима, са гол-линије лопту је у поље избацио Звездин млади штопер Томовић. У 20. минуту поново се истакао Томовић, пошто је зауставио Малетића у силовитом продору.
Дијара је поново био ефикасан у 22. минуту, када је после додавања левог бека Обрадовића са око двадесетак метара упутио прецизан шут по земљи и лопта је поред Ранђеловићевих руку завршила левом углу гола. Стекао се утисак, да је искусни голман могао боље да реагује.
Домаћи тим се консолидовао тек после пола сата игре, када је престао бојкот најватренијих Звездиних навијача, који су на северној трибини до тада мирно седели, у знак протеста због недавног убиства једног навијача приликом уговорене туче у Новом Саду. Када је „север” загрмео, фудбалерима Звезде као да је враћено самопоуздање. Ипак, до краја првог полувремена нису озбиљније припретили.
У наставку сусрета сасвим друга слика на „Маракани”. Домаћин је кренуо на све или ништа и такав приступ се убрзо показао као једини могућ, а већ у 54. минуту „црвено-бели” су смањили предност.
Радост навијачима Звезде прво је донео Бурзановић, који је био и стрелац на недавном првенственом дербију на стадиону Партизана. После центаршута Милијаша, Кастиљо је лопту спустио главом, а Бурзановић је са 6–7 метара у пуном налету затресао мрежу гостију. Тај погодак дао је крила нашем најтрофејнијем клубу, а игра се потпуно развила и уследила је отворена борба.
У 67. минуту велика иницијатива Звезде довела је до изједнаћчења, а стрелац је био добро постављени Јестровић. Претходно је Милијаш погодио пречку, у шеснаестерцу гостију створила се велика гужва, Тричковски се добро снашао и упослио Јестровића, који је са ивице петерца рутински послао лопту у мрежу. На стадиону је дошло до великог одушевљења присталица домаћег тима, а фудбалери Звезде су покушали да начине потпуни преокрет. Само два минута после изједначења, главни арбитар Спасић је уважио сигнализацију помоћника Милисављевића из Београда да је Милијаш био у офсајду и поништио, како се доцније на основу ТВ снимка установило, регуларан гол Звезде.
Из готово безизлазне ситуације госте је вратио најбољи актер јучерашњег драматичног дербија Стеван Јоветић. Он је у 79. минуту постигао победоносан гол за „црно-беле” и тако поставио коначан резултат. Веома смушена одбрана „црвено-белих” поново је лоше реаговала десетак минута пре краја сусрета, када је Дијара пронашао усамљеног Јоветића, а овај погодио мрежу и донео велику радост Партизану.
Стадион Црвене звезде. Гледалаца: 18.000. Судија: Спасић (Сурдулица). Стрелци: 0:1 Дијара (13), 0:2 Дијара (22), 1:2 Бурзановић (54), 2:2 Јестровић (67), 2:3 Јоветић (79). Жути картони: Миловановић, Гај (Црвена звезда), Јовановић, Еднилсон, Ђорђевић (Партизан).
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ранђеловић 6, Нинков 6, Анђелковић 7, Томовић 6,5, Гај 6,5, Кастиљо 7,5, Милијаш 7, Миловановић 7, Бурзановић 7,5 (од 83. Мисдонгард –), Тричковски 7 (од 80. Блажић –) , Јестровић 7.
ПАРТИЗАН: Божовић 7, Јовановић 6,5, Обрадовић 6,5, Ђорђевић 6,5, Кнежевић 7, Еднилсон 6,5, Лазић 6,5 (од 85. Тошић –), Мореира 7, Малетић 7,5, Јоветић 8, Дијара 8 (од 90. Чадиковски –).
ИГРАЧ УТАКМИЦЕ: Стеван Јоветић (Партизан).
Лазар Делић
-----------------------------------------
Јанковић: Партизан заслужено у финале
Два млада фудбалска стручњака, Славиша Јокановић и Александар Јанковић су у мирном тону одговарали на бројна новинарска питања, и један и други су били веома исцрпљени после узбудљивог дербија. Радоснији је свакако био Јокановић који је нагласио да је захваљајући колективном духу његов тим однео важну победу.
– Ово је био један од квалитетнијих дербија у последње време. Захваљујући доброј пас-игри и организацији у већем делу утакмице успели смо да остваримо главни циљ. Истина, Звезда се у другом полувремену тргла и захваљујући њеном „главном оружју” високим играчима и добрим шутерима успела да унесе велику динамику. Ми смо пали јер нисмо имали добру концентрацију, али смо квалитетом, пре свега у првом полувремену успели да остваримо важан подвиг.
На питање новинара да ли је Звезди поништен регуларан гол, Јокановић је рекао:
– Нисам видео да ли је био офсајд, нисам био у најбољој позицији.
Алаксандар Јанковић је честитао играчима оба тима за борбу и велики напор који су показали, а Партиазану пласман у финале купа.
– Партизан је заслужено победио, био је бољи од нас док Звезда у првом полувремену није личила на себе. У другом полувремену смо играли онако како треба, напали смо противника и мислим да нам је поништен регуларан гол. Али нека то иде неким људима на душу. Недостајао нам је Короман и његов индивидуални квалитет , нагласио је Звездин стручњак.
Д. Тодоровић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


