Повратак Јанка Бенше
Јанко Бенша се од београдске публике опростио пре десет година победом у полумаратону на 11. београдском маратону 1998. годину дана касније отиснуо се преко океана и од тада није трчао у Европи. Последњих шест година чак, није нигде трчао ни тренирао, а јуче се неочекивано појавио на конференцији за новинаре да би објавио свој повратак атлетици и учешће у маратонској трци на 21. Београдском Банка интеза маратону..
– И за мене је ова конференција за новинаре изненађење. Нисам то очекивао. Дошао сам да трчим и надам се да нећу разочарати ни себе ни Дејана Николића, који ми је омогућио да се вратим маратону баш у Београду, - рекао је 30-годишњи Бенша, који је 1998. у првој години сениорског стажа постао државни рекордер у полумаратону са 1:02,11 (још није надмашен),. Тада је са 13:34 на 5.000 метара угрозио Коричин државни рекорд и најавио успешну каријеру и на атлетској стази. Био је то први плод тек успостављене сарадње с легендарним тренером Александром Петровићем, међутим Бенша је убрзо заједно са данашњом супругом Мирјаном, некадашњом репрезентативком на дугим пругама (девојачко презиме Глишовић) отишао у САД на школовање...
– Мирјана је завршила мастер студије и сада предаје математику и статистику на једном колеџу, а ја сам се вратио студирању које сам прекинуо због трчања. Прве две, три године у Америци имао сам доста успеха и на колеџу и касније као професионалац. Међутим, пошто нам је то био једини извор новца, морао сам да трчим превише. Трчао сам и по три трке у само недељу дана и нисам имао времена ни за тренинг, ни за опоравак. Повредио сам ахилову тетиву и то је био крај моје тркачке каријере. Од 2002. до 2007. године бринуо сам о деци, а сада поново студирам и трчим, све на наговор супруге и пријатеља.
Беншин повратак атлетици започет је 2006. године, али је брзо привремено прекинут.
– Вратио сам се у Србију и видео са професором Петровићем. Договорили смо се о наставку сарадње. Почео сам да тренирам по његовим плановима, али нажалост три месеца касније професор је умро и ја сам опет дигао руке од трчања. Ипак вратио сам се прошле године тренингу и планирао да се вратим маратону 2009, 20110. године. Међутим, почетком ове године стартовао сам на полумаратону у Сан Дијегу и мада недовољно спреман освојио друго место са 1:04,38. Онда сам ступио у контакт са Дејаном Николићем и ево ме у Београду, – каже Бенша у чијој су маратонској књижици три победе на маратону у Сан Дијегу и једна на маратону у Остину, као и победе на многим уличним тркама, рачунајући и новогодишњу у њујоршком Централ парку.
Беншин лични рекорд у маратону је 2:14,11, а власник рекорда Србије на 42.195 метара је Борисав Девић са 2:13,57. Девић, који већ одавно живи у Аустралији је власник и најбољег резултата за домаће маратонце на београдском маратону (2:15,39 из 1995).
Када сам одлучио да дођем у Београд назвао сам Девића и питао га да ли бис е љутио ако му одузмем државни рекорд, он ми је искрено пожелео да то учиним. Покушаћу, али ништа не обећавам. Још се нисам аклиматизовао, али ако то прође добро и ако нас временски услови послуже – све је могуће, – закључио је Бенша.
Сви ови рекорди налазе се на бонус листи „Делта ђенерали” осигурања и за Беншу и остале тркаче представљају значајан мотив, али не и једини.
– Олимпијска норма за Пекинг за маратон је два часа и 18 минута и било би заиста лепо да, поред Оливере Јевтић, која већ има олимпијску норму, у суботу добијемо и представника Србије у мушком маратону, – рекао је Дејан Николић, директор Београдског маратона.
Бенша ће имати достојну конкуренцију у кенијским маратонцима, који су јуче допутовали у Београд и од којих шесторица имају бољи лични рекорд од њега, али у спорту а поготово у најтежој атлетској дисциплини све је могуће и све је тешко...
-----------------------------------------------------------
Кипкетер и Ђорђевић држе јавни час
Данас у 16,30 часова светски рекордер на 800 м Вилсон Кипкетер, промотор 21. „Београдског Банка интеза маратона”, заједно са Александром Ђорђевићем, председником Управног одбора Београдског маратона и великим асом наше и светске кошарке одржаће јавни час.
Његови полазници биће најуспешнији учесници „Дечијег Смоки маратона”, а врата Стадиона Партизана биће отворена за све који желе да виде како двојица асова држе час атлетике...
-----------------------------------------------------------
За светски рекорд 50.000 евра
Захваљујући „Делта ђенерали” осигурању „Београдски Банка интеза маратон” има примамљиве премије. Светски рекорд вреди 50.000 евра, европски 25.000, а биће стимулисани и домаћи маратонци.
– Београдски маратон заслужује да има награде за најбоље светске резултате, јер је на њему све као на престижним светским маратонима, а „Делта ђенерали” са задовољством жели да стимулише и домаће такмичаре. Прошле године Оливера Јевтић је освојила нашу премију а остатак уплатили смо за акцију „Школа без насиља” подсетио је Ратко Кнежевић.
-----------------------------------------------------------
Стартни број „1244”
У трци „Рибок трке задовољства”на 5.000 м, као и сваке године, очекује се велики број учесника. Њих је још једном позвао Андреја Младеновић, члан градског већа задужен за спорт.
– Организацију трке директно спроводи град и на наш позив, у сарадњи са општинским спортским савезима, већ се јавило 115 основних и средњих школа са око 20.000 ђака. Тај број биће и већи када се додају старији Београђани и гости. Ми смо штампали 30.000 стартних бројева који се могу преузети на дан трке на старту. Сви они мају исти симболичан број - „1244”, број резолуције Савета безбедности, важне за нашу земљу. Тиме шаљемо поруку да подржавамо наше грађане на Косову и државну политику. Нисам присталица мешања спорта и политике, али ово је још једна потврда наше опредељености за мир, компромис и разговоре, – рекао је Младеновић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


