Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Караџић поднео оставку

Караџић поднео оставку
Узданице „вечитих ривала”: Паласио и Кук (Фото Ж. Јовановић)

Да се овако нешто догодило Партизану, то би била сензационална вест, а пошто је у питању Црвена звезда, то је такорећи нормална ствар...

Јуче у 19 часова у "Пиониру" требало је да се одржи састанак стручног штаба и кошаркаша Црвене звезде, на којем би се уобличила тактика за данашњи дерби с Партизаном, али два часа пре тога као гром из ведра неба стигла је вест да су тренер Стеван Караџић и његов први помоћник Игор Поланек поднели оставке. Уместо њих појавио се други помоћник Милан Шкобаљ који ће данас водити тим, иако нема тренерску лиценцу.

Још на јутарњем тренингу могло се наслутити да се нешто чудно догађа, поготово кад је Караџић замолио новинаре да га позову после 18 часова јер ће тада имати да им каже "нешто конкретније"...

Око 18 часова испред "Пионира" су стизали један за другим чланови Звездине управе, сви видно изненађени и у први мах без одговора на питање - зашто је дошло до растанка? Чак је и Партизанов директор Драган Тодорић, који се ту задесио ("црно-бели" су имали тренинг), био збуњен кад је на уобичајено питање Звездином генералном менеџеру Игору Жежељу - "Шта радиш" - добио ексклузивну вест: "Управо смо остали без тренера"...

Није била тајна да је Звезда већ дуго у беспарици и да тренерима и играчима касне плате месецима. Караџића је, очигледно, издало стрпљење, мада он наводи и неке друге разлоге:

-Најзад сам решио да раскинем уговор са Звездом. Први разлог је то што смо ове године направили дупло јевтинији тим од прошлогодишњег да бисмо на време плаћали играче, а упркос томе клуб је до сада обезбедио свега три плате и четврту која је стигла од продаје Мишановића. То најбоље говори о раду управе клуба. Разлог је и одсуство комуникације с управом, а пре свега с генералним менаџером Игором Жежељем. Нарушена је атмосфера у тиму јер су неки играчи добили новац а неки не. У таквој ситуацији нисам могао да преузмем одговорност за резултате. На моју одлуку је утицала и одлука да се на дерби дозволи улазак само навијачима с претплатним улазницама... Хвала играчима, Због њих сам и остао оволико дуго. Не могу да варам ни њих ни навијаче ни јавност. Имао сам успешну каријеру и играчку и тренерску и не желим да учествујем у махинацијама.

Караџић, који је у Звезди провео 18 година (по девет као играч и тренер), пожалио се и да клуб "није успео да доведе неког центра" и да "није успео да задржи Јоровића", а што се тиче дуговања према тиму, нагласио да се ту "ради о цифри довољној да се доведе један добар Американац".

Са шефом стручног штаба се солидарисао и његов први помоћник Игор Поланек (Караџић га је довео) који је одбио Звездину управу кад га је питала да данас против Партизана води тим. Тако је шансу добио Милан Шкобаљ, други помоћник, иначе задужен за "снимање" противника. Међутим, проблем је то што он нема тренерску лиценцу, па неће моћи да устаје с клупе, што значи да нема права да тражи тајм ауте, потписује записник... То право у Звезди данас ће имати само капитен (Тадија Драгићевић) и службени представник клуба (заменик спортског директора Звезде Мирко Павловић). Како смо чули, то ће на себе преузети Павловић.

У први мах, нико из Звездине управе није хтео да даје изјаве, јер су хтели да сакупе што више информација. Играчи су се клели да су тек од новинара сазнали да је Караџић отишао. Када су завршене консултације унутар управе, Игор Жежељ је дао изјаву:

- Сазнао сам у 17 часова да смо остали без тренера. Пошто је ово велико изненађење за све нас, заказаћемо хитно састанак и на њему потражити решење. Начин на који је Караџић отишао, као и тајминг - 24 часа уочи дербија - говоре о недостатку његове храбрости, а наведени разлози су алиби, јер је он све то знао и кад је потписивао уговор. Ситуација данас није различита у односу на било који 18. април у последњих пет година. Лако је дати оставку, а није лако борити се у тешким тренуцима.

За време јучерашњег "ванредог стања" испред "Пионира" један од новинара који прате кошаркаше Црвене звезде дуже од деценије рекао је у шали једном члану њене управе да му после свега "дође да се пребаци на неки сеоски клуб"... Био је то знак да се подсетимо времена када су на Малом Калемегдану за месец дана продефиловала четворица тренера...

Александар Милетић

--------------------------------------------------------------

Шкобаљ може за дан до лиценце

Теоретски, Милан Шкобаљ би данас могао да добије тренерску лиценцу с којом би могао да води прволигашке мечеве. Пошто је завршио Вишу тренерску школу Удружења кошаркашких тренера Србије (УКТС), довољно је само да уплати таксу за лиценцу.

--------------------------------------------------------------

Драгићевић: Обећали су нам плату

Капитен Црвене звезде Тадија Драгићевић, који је уз Бориса Бакића под знаком питања за данашњи дерби (обојица повређени), пред синоћни тренинг сазнао је да је Караџић отишао:

- Шокиран сам. Безвезе је што је до тога дошло, јер Караџић је заслужан за све добро што смо урадили у овој сезони. Млада смо екипа, а резултати су изнад очекивања. Било је проблема и кашњења плата, али не и наговештаја да ће он отићи. Синоћ је требало да добијемо плату, али нисмо. И он је то очекивао, јер нам је управа клуба обећала да ће се то догодити до краја ове недеље. Некако, било је логично да нас награде платом уочи дербија. Како играмо, заслужили смо веће поштовање клуба. Да није било Караџића, питање је како би прошла ова сезона, јер он је до сада све држао под контролом.

--------------------------------------------------------------

Нисам оставио тим на цедилу

На питање да ли се боји да ће му неко замерити да је оставио тим на цедилу (дан уочи "вечитог" дербија), Караџић је одговорио:

- Зашто на цедилу... Постоје помоћници који могу да одраде посао. Партизан је ионако изразити фаворит, па овај пораз никоме неће значити.

--------------------------------------------------------------

Уморни у четири важне битке за седам дана

Тренер Партизана Вујошевић: „У односу на тим Звездини резултати добри”

Вечерас против Црвене звезде почиње серија од неколико посебно важних утакмица за кошаркаше Партизана. После овог меча, очекује их још један дерби српског првенства против Хемофарма, који је по распореду у шестом колу, а потом финални турнир НЛБ лиге у Љубљани, где ће у полуфиналу идућег петка ривал бити домаћа Олимпија. Пошто је термин финала регионалног надметања следећа субота, то значи да српски шампион има четири важне битке у само седам дана. (/slika2)

– Благи смо фаворити против Звезде, чињеница је да смо то, софистицирано гледано, и на завршном турниру регионалне лиге у Словенији, иако ћемо тамо играти на гостујућем терену, каже Душко Вујошевић, тренер „црно-белих”. – Не би смело да се пренебрегне да смо јако уморни. Колико год смо желели да останемо што даље у Евролиги и одемо на њен „фајнал фор”, практично се ништа није променило ни када смо изашли из ритма играња европског такмичења. Када играте уморни, свежина других екипа смањује разлику у квалитету.

Партизан је у два овосезонска „вечита” дербија у лигашком делу НЛБ лиге однео победе од 82:67 и 88:81.

– Када се анализира Црвена звезда, види се да је она у сезону ушла са нешто јефтинијим и младим саставом. У односу на тим у којем није било Милошевића и Александрова, уз неке осцилације, постигли су добре резултате. Звезда ће бити растерећена и максимално мотивисана, играће се пред њеном публиком, а у дербију се никад не зна, закључио је Вујошевић.

Утакмицу ће судити тројка у саставу Илија Белошевић, Миливоје Јовчић и Урош Обркнежевић, док је делегат Зоран Димитријевић.

Што се тиче распореда, дефинисано је када ће Партизан одиграти мечеве прва два кола „Свислајон” Суперлиге, који су били одложени због његовог учешћа у четвртфиналу Евролиге. Домаћин ФМП Железнику биће 14, а Лајонсима 17. маја. После тога уследиће комплетна последња четири кола, која ће бити одиграна од 21. до 31. маја.

Г. К.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.