Партизан до победе у финишу дербија
Звездини кошаркаши, остављени без тренера, најбољег играча и ватрених навијача, нису били далеко од победе у првом „вечитом” дербију откако је Партизан досегао своје највеће европске висине ове деценије. „Црвено-бели” су тако сачували образ, а „црно-бели” тријумфовали у петом колу „Свислајон” Суперлиге Првенства Србије, са 83:78 (17:20, 27:26, 15:13, 24:19).
У дворани „Пионир” било је једва нешто више од хиљаду гледалаца (по званичној стастистици тачно 1.500), међу којима се нашло стотинак Партизанових „Гробара”, упркос томе што се у халу могло само са Звездиним годишњим претплатним картама. „Делија” није било, неколико присталица домаћих је и тражило објашњење како су ушли симпатизери гостију. У седмом минуту игре је до једне групе навијача „црвено-белих” у партеру дошао и са њима разговарао и Небојша Илић, тим менаџер клуба са Малог Калемегдана, а после меча из тог табора је речено да се не зна како одакле Звездине годишње карте „Партизановцима”...
Неколико стотина „обичних” гледалаца којима је Звезда на срцу поскакали су када су њихови љубимци у последњој четвртини повели са осам поена разлике (69:61), најављујући сензационалну победу без повређених капитена Драгићевића и Бакића који су на клупи били „у цивилу”, као и Шљиванчанина и Милошевића који нису улазили на терен. Међутим, после тога Партизан је нанизао 16, а Звезда убацила само два поена (слободна бацања Кикановића) до тренутка када је решено питање победника.
Партизан је половином последњег квартала покренуо Урош Трипковић, са две „тројке” покренувши серију од 10:0 којом је његов тим стигао до преокрета (71:69). После тога бек „црно-белих” је повредио руку и изашао, дијагноза лекара је да није реч о већем проблему, али његови саиграчи нису пропустили прилику да „преломе” утакмицу. Учинио је то Новица Величковић поготком за три поена минут и 45 секунди пре краја (77:71).
Црвена звезда је осам поена вишка имала и у другој четвртини, када је Партизан такође брзо узвратио, а „плус” шест у трећем делу игре, у чијем финишу је њена игра у нападу, у тим тренуцима ослоњена на Суботића, почела да остаје без решења. Томе је допринео капитен шампиона Петар Божић, ушавши да појача одбрану. Суботићева и Кукова „тројка” били су део кратког налета којим се стигло до високог вођства у 34. минуту, али Звездин тим, на челу са Миланом Шкобаљем, дојучерашњим другим помоћником Стевана Караџића који је прексиноћ поднео оставку, овога пута није могао више.
– Водили смо у великом делу утакмице, недостајали су детаљи, који и одвајају победника од пораженог. Нисмо у најбољој ситуацији, али окрећемо се ономе што долази, изјавио је Вујадин Суботић, који је и у првој четвртини био заслужан за то што је Звезда диктирала темпо, играјући и са много срца и тимски, где Американац Кук није покушавао да буде у првом плану, него давао шансу и Кикановићу, Марковићу...
Партизан је у почетку предводио Никола Пековић, са осам поена у првих пет минута меча, он је на крају био статистички први актер меча, завршивши успешно девет од десет својих акција.
– Играчи и тренер Црвене звезде су заслужили више честитки од Партизана који је победник, рекао је Душко Вујошевић, тренер „црно-белих”. – Одлазак Караџића је направио алиби позицију играчима, који су као никад до сад могли да изгубе у дербију. А код нас је то изазвало опуштеност, почели смо као да ће Звезда сама да се победи. Пре утакмице сви су ми говорили победите са 30 поена разлике, а ја сам страховао и јер смо прошле године изгубили најсигурнију утакмицу, после 2:0 у финалу, пред нашом публиком. Црвена звезда ће наћи најбољи пут да изађе из проблема у којем се тренутно налази, ова утакмица јој помаже у томе.
Звездино руководство најавило је да ће наредних дана решити питање тренера, а после дербија Милан Шкобаљ је рекао следеће:
– Добра представа, честитам Партизану на победи. Остаје жал што нисмо победили. Тешко је без Драгићевића и Бакића играти против Партизана. Изгубили смо и концентрацију у последњих пет минута. Сви, играчи, ја, управа, дали смо максимум са своје стране. Показали смо да заслужујемо већу подршку од навијача. Сада нису били, нека дођу у наредном периоду.
Дворана Пионир. Гледалаца: 1.200. Судије: Белошевић, Јовчић и Обркнежевић (сви Београд).
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Милошевић, Краснић, Марковић 11 (три „тројке”), Кикановић 16, Кук 14 (2), Ковач 9 (2), Раичевић 11 (2), Лекић 1, Рондовић, Суботић 16 (1), Цветковић, Шљиванчанин.
ПАРТИЗАН ИГОКЕА: Паласио 17 (1), Тепић 3,
Кецман 7 (1), Боровњак, Трипковић 9 (3), Величковић 21 (2), Пековић 17, Витковац, Ђурковић, Божић 2, Милошевић, Вранеш 7.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


