Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПОГЛЕДИ

Златно доба

Власт ће вероватно преживети изазов и користећи средства којима располаже поново победити на изборима, али морала би да стави прст на чело

Александар Вучић би, ако се укаже прилика, знао да објасни зашто се пет милијарди рода, чапљи, ждралова, ластавица, чворака, шева, дроздова и других птица сваке јесени сели за Африку, али никако да растумачи зашто десетине хиљада грађана напуштају Србију која тек што је ушла у Златно доба.

Председник говори о успешној финансијској стабилизацији, расту БНП-а, јупитеровској гравитационој сили Србије која привлачи стране инвеститоре, отварању нових радних места и смањењу незапослености, повећању плата и пензија.

Немам намеру да оспоравам похвале ММФ-а или Светске банке, али има експерата, укључујући и нобеловца Џозефа Стиглица, који тврде да БНП није добра мера благостања уколико се не фокусира на здравство, образовање и човекову околину, на категорије као што су несигурност радног места, социјална неједнакост, сиромаштво. Немилосрдна статистика претвара Златно доба у оловне године: 1,8 милиона становника Србије, од чега 400.000 деце, живи на прагу сиромаштва, пола милиона не може да задовољи основне потребе. Народне кухиње сваког дана хране 35.000 људи. Више од четвртине старијих од 65 себи не може да приушти два пара обуће у сезони, а свака трећа старија особа не може да замени изношену одећу. Овде одавно не постоји средња класа која је социјални амортизер сваке земље. Времена када су учитељи и ВКВ мајстори својој деци могли да обезбеде пристојан живот и одмор на мору припадају историји. Заваривачи, камионџије и болничке сестре данас уче немачки и норвешки, чиме се опоро потврђује тачност оног вица да из ове ситуације постоји излаз – на Хоргошу.

Али, колико год звучало тмурно, демонстранте по Србији није превасходно понело економско незадовољство. Не напуштају Србију само због зарада. Људи који протестују не делују као да су на ивици глади. Њих на тргове и улице изводи огорчење. Иритирани су и бесни што их праве будалама. „Нисмо глупи”, написано је на једној застави.

То је многима искрзало нерве више од лажног Златног доба. Тај осећај се код људи ствара док слушају власт која је изгубила елементарни осећај грађанске пристојности за дебате са политичким неистомишљеницима, за неспремност да чује било какву критику. Људи су сатерани да ћуте или да се учлане у владајућу странку да би добили посао. Агресија испуњава све поре националног бића. Људи су се прозлили јер губе квалитет живота, нормалну свакодневну комуникацију на радном месту, на улици, пред шалтером, у чекаоници здравствене установе или поште… Друштво се опасно поларизовало. Са политичарима из прошлости вратила се омиљена манипулативна алатка властодржаца: тоталитаристичка разделина на „подобне” и „неподобне”. Острашћеност се из политичких институција уселила у најобичније разговоре.

Председник Србије је својевремено регрутовао патриоте које косовску колевку славе гурајући колица кроз немачке супермаркете, а сада не зна шта би са народом који је против косовског договора. По истој матрици обликује послушничку масу верујући да рецепт по формули две трећине страха и једне трећине шаргарепе има неограничен рок трајања. Поново не зна шта би са трговима и улицом.

Ситуација се мења. Покорност попушта. Ледени брег страха се топи. Протести из Београда преселили су се у унутрашњост. У места где се готово сви знају а демонстранти су свесни да ће њихов шеф сутрадан ујутру добити информацију где су и с ким били. Може ли Србија себи да приушти да отпусти хиљаде људи зато што су се придружили „опозиционом олошу”, како власт тврдоглаво покушава да представи протесте који су настали на спонтаном незадовољству?

Да ли неко у врховима власти заиста мисли да људи нису чули како се прети губитком радног места уколико се на изборима не заокружи број владајуће странке? Зар нису свесни да хиљаде оних који се без сопствене воље транспортују на бравурозне митинге или отварања погона укућанима и пријатељима не кажу како су приморани да зараде сендвич, сок или пет литара млека?

Fama volat, глас лети, знали су и стари Латини у временима када нису постојале друштвене мреже. Тај глас се спушта у народ, а власт наставља да се самозаварава и да преко својих ТВ дневника или новина ликује поредећи бројеве људи које нико није натерао да топлину дома замене хладноћом и бљузгавицом, са „импресивним” бројевима рент-а-народа.

Можда ће енергија протеста слабити, можда ће се поворке десетковати у недостатку организације, лидерства и прецизно дефинисаних кључних циљева. Власт ће вероватно преживети изазов и користећи средства којима располаже поново победити на изборима, али морала би да стави прст на чело. Да размисли како себе да промени да је – прекосутра, ако не сутра – не би мењали српски тргови и улице, стратези и бирократе споља.

Има прстију, а где су чела? Чини се да отуђеним политичким властелинима ни до сиве мождане масе не допире јасно саопштена порука са улице: ви нас регрутујете: претњама и страхом укидате слободу да бисте завели демократију, киднаповањем судства спречавате настанак правне државе, изјавом о пет милиона грађанима одузимате достојанство, срамним толерисањем јавног сервиса и прорежимских медија увлачите Србију у информативни мрак… Демонстранти пружају шансу и властима и опозицији. Како ће је ко прочитати зависи од њихове политичке мудрости.

Покушајте, господо на власти, да себи одговорите на питање зашто се усред Златног доба прети тоталном грађанском непослушношћу. Вучић би, за почетак, могао одмах да почне да реализује обећања која је снисходљиво дао на панелу око медија у Давосу. Опозиција би морала да понуди много више од пуке жеље да сруши Вучића док ни сама не зна шта би после тога.

 

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа

Коментари29
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Aleksa Petrović
Господине Јакшићу, сви знамо да сте симпатизер опозиције, али ова тема коју сте овде обрадили кроз овај текст звучи заиста наивно. По принципу хајде тек да нађемо нешто да критикујемо Вучића. Па објасни те нам зар сви ови људи који долазе из држава, оних које је навео читалац који живи у Нирнбергу, зар сви они имају за председника Вучића? Па у једној Италији, где су плате пет пута веће него у Србији, муку муче са масовним одласком младих у богатије земље. То се у Италију зове ''Фуга деи червели'' (буквално :бекство мозгова). А шта ћемо са немачким лекарима који масовно одлазе у Швајцарску? Зар и они имају неког Вучића?
Leo
Eeee ovako Jaksicu.. ljudi odlaze jos uvek zato sto ti “tvoji “ su toliko unistili drzavu da smo bili pred bankrotom i sad trebaju godine da se vratimo u normalu, ljudi ce i dalje odlaziti dok nam plate nebudu oko 1000 e a za to ce nam trebati jos 4-5 godina ako nastavimo ovako, a onda ce Bog dati i da se narod vraca u svoju drzavu
Perikle
Nije zlato sve sto sija!!!!!!
Neveseli
Ima ovde mnogo toga tačnog. Nervira me kod mnogih "raspoređenih" analitičara i kritičara, što se aktiviraju po potrebi. Još nisam video nekoga od njih da podjednako kritikuje i ove ali i one bivše (koji se sada kriju iza protestanata). Problem za ovu opoziciju je taj što su nadu u masovnije proteste, uništili upravo oni sami od 2000-pa nadalje. Šte se tiče Jakšićevog iseljavanja...ja živim u Nürnbergu. Ovde videti Nemca skoro da je umetnost. Grad je pun Turaka, Grka, Bugara, Albanaca, Rumuna, Italijana, Rusa, Poljaka, Hrvata, Španaca, Srba...imam osećaj da je pola Bosne ovde. Dakle, ima Vučičeve krivice, ali boga mi veća je na predhodnoj vlasti. Razlika je samo u tome što su se Nemci otvorili..
OK Real
Sve ove tvrdnje su deo natpisa koje sam vec vidjao na drustvenim mrezama, ali neka mi neko pokaze kako su Slovenci, Madjari, Bugari, Rumuni, Hrvati objasnili mnogo veci broj njihovih zitelja koji su otisli u inostranstvo? Ili pisac teksta misli da i to Predsednik Srbije Vucic moze i mora da objasni kako bi suzbio demonstracije?Da li treba da objasni broj ljudi koji otisli u inostranstvo i posle ~revolucije~ 2000. godine? Druga stvar, bash me interesuje studija na koju se poziva pisac clanka? Na kom uzorku je radjena i u kojoj okolini. I zasto uzima za istinu to sto je napisao pa gradi pricu na tome? Ja znam da ima ljudi sa mizernim penzijama i platama, ali penzije su odraz uplacivanja poreza za vreme rada, broj penzionera se povecao od ~revolucije~ jer tadasnji rezim jednostavno je otpustao radnike a nije stvarao nova radna mesta. Uvek je bilo i bice ljudi koji nemaju~za sezonu da kupe dva para cipela~. I to bas u trenutku kada Srbiju napadaju Albanci sa KiM, Hrvati, Crnogorci

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.