Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Довиђења! Како сте?

Бошњачки лидери уз међународне суфлере покушавају, између осталог, да наметну само њима својствену теорију да тобож државе нема без НАТО-а
Довиђења! Како сте?
(Фото Пиксабеј)

Заговорници НАТО-а у БиХ уз подршку и суфлирање одређених спољних фактора, по добро осмишљеном сценарију, довели су протеклих месеци политичку ситуацију у овој земљи до усијања. Пратећи сарајевске медије и политичко Сарајево и полуписмени политички посматрач стекао је утисак да је НАТО питање бити или не бити за БиХ.

Суштинска тема – зашто ова земља скоро годину дана након избора још није имплементирала изборне резултате, односно формирала у потпуности власт: Савет министара, и тако даље, како би могла да функционише као свака нормална цивилизована земља – циљано је скрајнута и гурнута у други план, а као доминантна тема, умјесто формирања власти, наметнута је прича о НАТО-у. То тек толико „да се Власи не би сетили”.

Тако политичко Сарајево и бошњачки лидери уз међународне суфлере покушавају, између осталог, да наметну само њима својствену теорију да тобож државе нема без НАТО-а. Опште је познато да није НАТО суштина функционисања једне нормалне државе каква безуспешно покушава да буде и БиХ. То најбоље знају чланице ЕУ које нису у НАТО-у: Аустрија, Шведска, Ирска, Финска, Малта и Кипар. Но, сведоци смо у протеклих неколико месеци НАТО маркетинга какав до сада није виђен на овим просторима. Томе смо допринели и ми из Републике Српске полемишући са НАТО пропагандистима преко политичких активиста, аналитичара и наших медија и тако ту тему одржавали врућом.

То упркос томе што нам је потпуно јасно да би бошњачки политички представници радије да праве власт са НАТО-ом него са легитимним Србима изабраним као представници Републике Српске, који не желе да буду Изетбеговићеви а ни послушници појединих амбасада у Сарајеву.

Но, све укупно, био је то поприлично осмишљен пронатовски маркетиншки трик. Ломила су се копља око чланства БиХ у НАТО-у, а формирање власти помињало се у политичком Сарајеву спорадично или никако.

Нажалост, у овом натовском маркетиншком игроказу нерегуларну игру играли су и поједини српски политички представници у Сарајеву, који су још чланови Савета министара који функционише још у техничком мандату. Свакодневно су атаковали на Додика сејући страх како ће, наводно, Додик прихватити АНП, односно НАТО, и тако дали свој допринос успостављању теме НАТО-а као доминантне, заузврат тиме продужавајући свој угодан мандат у Савету министара у техничком мандату, јер нови још није изабран, а када ће – видећемо.

Република Српска, упркос овим маркетиншким замешатељствима, потпуно је јасна кад је реч о НАТО-у. Неће да трчи испред Србије и држаће се Резолуције о војној неутралности коју је донела Народна скупштина Републике Српске. Уз чињеницу да уважава и подржава сарадњу са НАТО-ом без чланства у њему, ту се завршава сва прича о НАТО-у и БиХ, бар што се тиче Републике Српске, о чему је у више наврата потпуно јасно говорио српски члан Председништва БиХ Милорад Додик. Ту се завршава сва прича око НАТО.

За БиХ постоји само једна прича, а то је формирање власти на свим нивоима у БиХ. Док се не формира власт, представници Републике Српске немају о чему другом да разговарају. Што би рекао мој колега Емир Кустурица: „Довиђења! Како сте?”

Саветник српског члана Председништва БиХ

 

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Афористичар
Једна исправка. Цитирани афоризам није Кустуричин, већ господина Зорана Ранкића. По њему је названа и једна његова књига и филм који је режирао Борис Митић.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.