Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Британски рецепт за хулигане

Британски рецепт за хулигане
(Новица Коцић)

Уефа је с разлогом казнила ФК „Партизан”, који је због расистичких увреда својих „навијача” на рачун играча Малатије из Турске, бацања предмета, паљења бакљи и застава, блокирања степеништа, новчано кажњен са 24.500 евра и са две утакмице играња пред празним трибинама.

Само у последњих петнаестак година „црно-бели” су платили много новчаних казни, чија се висина мери стотинама хиљада евра. То је директна новчана штета, али Партизан је посредно изгубио много више. А Партизан није једини клуб који се због неспортског понашања појединих навијача нашао на мети Уефе.

Има ли решења за овакве проблеме? Има. Показала је то 1985. године тадашња премијерка Енглеске Маргарет Тачер, која је увела драстичне казне за хулигане на фудбалским стадионима. Захваљујући доследној и бескомпромисној примени закона, на њиховим стадионима нема више никаквог иживљавања, по чему су енглески навијачи били познати широм света.

Најновији случај догодио се недавно на утакмици Челсија, чији је навијач на расној основи вређао једног играча гостију. Брзо је реаговала држава, али и сам Челси. Пронашли су тог „навијача” и изрекли му трајну забрану доласка на њихове утакмице. Тиме су послали јасну поруку да неће толерисати такво понашање својих „навијача”.

Руководства наших клубова, нажалост, иду линијом мањег отпора и незамерања оваквим „навијачима”. То траје годинама, а ни држава не жели да уђе у отворени сукоб са хулиганима. Зато смо ту где јесмо.

На потезу је држава, а заједно с њом у решавање овог проблема морају се искрено и храбро укључити и клубови. Није реч само о високим новчаним казнама, већ се у свет шаље и врло ружна слика о нама као народу. То нам, уз све проблеме које имамо, никако није потребно.

Радослав Медић,
новинар, Оџаци

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Boris
Huliganizam je prebijanje, vandalizam i ostalo nasilje koje se mora sankcionisati. Drugo je kada zbog natpisa "Kosovo je Srbija" (koji stoji u Ustavu), udaraju kazne klubovima. O "rasizmu" unutar iste rase, ne bih da dajem komentar...
dragan
I naravno, ne zaboravimo jednu jako bitnu stvar, pokusaj uporedjivanja sa Engleskom gde najlosiji klub ima veci budzet od nasih prvih deset, deluje poprilicno suludo. Englez sa punim pravom dodje i hoce da gleda fudbal u koji je ulozeno stotine miliona evra. A nama izbacite jos i tu saku navijaca koja i dolazi jos na stadion redovno jedina, uz svo kukanje kako ne smeju da dovode decu i ostale gluposti, i moze katanac da se stavi odmah na sve tribine u zemlji
dragan
Захваљујући доследној и бескомпромисној примени закона, на њиховим стадионима нема више никаквог иживљавања, по чему су енглески навијачи били познати широм света. Tacno,ali zato van stadiona i van kamere nista se nije promenilo. Tuce su i dalje prisutne samo sto se ne pise o njima. Na stadionu kada se i upali baklja kamera se okrene na drugu stranu. I na kraju navijace tj. baklje, tuce i ostalo imamo u svim zemljama Evrope. Kelnovi napravili haos u Londonu prosle godine i nikom nista. Nismo ist
Bojsa
Da, vlast kontrolise navijace time sto im podilazi. Zna se dobro da navijaci i njihova udruzenja predstavljaju svojevrsnu "mafiju" koja ima moc da rusi vlast. Zamislite samo da na svakoj utakmici oni zapevaju protiv vlasti ili pojedinca, jer to odmah, u nasem drustvu, pokrece lavinu pitanja, komentara, koji posle par dana, po definiciji, "postaju istina". Njihova moc je vec srusila jednog predsednika, tako da vlast i te kako kontrolise navijace, u svoju korist...
Иван Пантелић
Слажем се са Вама. Само бих додао да је власт одувек контролисала навијаче, а не само у последњих 7-10 година...

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.