Српски играчи у топ форми, али је тим без хармоније
Специјално за „Политику”
Осло – Биће то жесток, неизвестан окршај две легије странаца. У полуфиналној утакмици за пласман на предстојеће фудбалско европско првенство, норвешка фудбалска репрезентација, готово као и српска, углавном рачуна и наде полаже у фудбалске гастарбајтере који играју у клубовима широм Европе.
Фудбалска грозница последњих недеља потреса Норвешку. Апетите фудбалске јавности уочи судара „викинга” и „орлова” драстично је подигао својим минулим, готово нестварним играма и голгетерским умећима, овдашња, сада већ лопташка икона – Ерлинг Браут Холанд. За бараж са Србијом заказан за 26. март, национални стадион Улевол у Ослу распродат је пре више од месец дана. Капацитет стадиона је око 28.000, из Фудбалског савеза Норвешке кажу да је прорадила и црна берза улазница на интернету. Интересовање за пресудну, готово судбинску утакмицу за Норвешку, било је толико да смо могли да продамо 100.000 улазница, јадају се у ФСН.
Норвежани су гладни успеха: већ готово 20 година нису учествовали на завршницама великих европских и светских турнира. Наде се полажу у садашњу екипу са три најјача адута – поменути Холанд, млади и талентовани, двадесет једногодишњи Мартин Едегорд, продат славном мадридском Реалу као један од највећих норвешких и европских талената, сада на позајмици у Реал Сосиједаду. Ту је и искусни, двадесет осмогодишњи шпиц, Џошуа Кинг (отац из Гамбије, мајка Норвежанка) који пружа стандардно добре партије како за репрезентацију Норвешке тако и за енглески Борнмут.
Голови сваких 40 минута
О „машини за голове”, Ерлингу Холанду, потрошени су сви суперлативи у медијима. Новинари и норвешки фудбалски стручњаци слажу се да је Холанд тренутно један од, ако не и најбољи фудбалер, нападач у Европи. Овдашњи медији поносно наводе статистику: Холанд је постигао 10 голова за седам утакмица у дресу Борусије из Дортмунда и исто толико у утакмицама Лиге шампиона играјући најпре за Салцбург а потом за Борусију. Запањује податак да Холанд постиже голове сваких 40 минута. Наглашава се његова физичка спремност, он не трчи, он је спринтер.
Норвешку трупу интернационалаца, уз три до пет играча из домаће елитне лиге, предводи трофејни шведски тренер, ветеран огромног искуства и завидних резултата, седамдесетдвогодишњи Ларс Лагербек. Од његовог доласка на чело репрезентације, Норвешка није изгубила ниједну утакмицу на домаћем терену на Улеволу у Ослу. Фебруара 2017. екипу „црвених” затекао је на 81. месту Фифине ранг-листе, да би се под његовом палицом Норвежани попели на тренутно 44. позицију најбољих тимова света.
Ларс Лагербек је стручњак импозантне биографије, изузетних резултата: док је седео на клупи Шведске његова екипа је за девет година од 141 утакмице победила у 59 мечева, 44 су одиграли нерешено а изгубили 38. Шведска је под његовом командом пет пута заредом учествовала на највећим европским и светским првенствима, а 2004. године су чак играли и у четвртфиналу светског првенства.
Праву сензацију овај врсни тренер постигао је са Исландом. Лагербек је седео на клупи Исланда од 2011. до 2016. када је успео да Исланд, први пут у историји одведе на Светско првенство. Лагербек је био творац светског чуда 2016. године када су Исланђани дошли до четвртфинала европског првенства и изгубили од домаћина Француске.
Видео-анализа српских врлина и мана
За бараж против Србије, шведски стручњак ангажовао је енормни фудбалски апарат да би на Улевол стадиону 26. марта сломио наш отпор.
– Никада до сада нисам учествовао у оваквим темељним и студиозним припремама, изјавио је за телевизијски канал ТВ 2, Пер Јоар Хансен, асистент вође норвешке репрезентације пред полуфинални квалификациони меч за европски шампионат са Србијом.
Како јавља овај канал, по налогу стручног штаба, помоћник тренера је до сада посетио 17 потенцијалних фудбалера који ће се супротставити српском тиму и поделио им филм у трајању од 40 минута у коме је анализирана игра наше репрезентације. Под лупу су стављене све мане и врлине српске екипе и њених играча.
– Ми смо извиђали, пратили и снимали снагу али и слабости српске репрезентације. Видео који смо поделили седамнаесторици играча, а добиће га свих 25, садржи есенцију српке игре. Наравно, могуће је да дође до извесних измена у стратегији њихове репрезентације, али суштину знамо и тако се и припремамо за меч на Улеволу, изјавио је за ТВ 2, асистент главног тренера Пер Јоар Хансен.
„Да ли је у видеу анализирана искључиво српска екипа или је материјал прилагођен појединцима, односно да ли су скаути пратили појединачне могућности фудбалера”, питали су новинари десну руку селектора норвешке репрезентације. Хансен је нагласио да је у „шпијунском” видео-материјалу цео пакет: у центру пажње је игра Србије као тима, офанзивне и дефанзивне карактеристике екипе, али су скенирани и потенцијали, могућности свих играча, њихова индивидуална снага и слабости.
Утакмице Србије и потенцијалних репрезентативаца пратили су извиђачи, фудбалски шпијуни, скаути, снимљене стотине сатова видео-материјала.
– Из брда документације од наших скаута ми смо издвојили само срж српског фудбалског идентитета и менталитета. Ми не можемо све то да прикажемо нашим играчима. Не смемо да предозирамо, затрпамо наше играче са превише информација – изјавио је Хансен, закључивши да без обзира на то колико познајемо противника, најважније је како ће се тог дана на мегдану показати норвешки интернационалци.
Када се сазнало да ће Србија и Норвешка одмерити снаге у баражу за учешће на европском шампионату, Лагербек је најпре похвалио стручни рад и тренерско искуство Љубише Тумбаковића. За нашег селектора је рекао да је преузевши српску екипу, подигао морал репрезентације саздане од звезда, екипу прожету унутрашњим немирима, поремећену и ослабљену честим променама и ротацијама тренера, неспоразумима међу играчима, поделама унутар целе репрезентације.
– Они имају велики број искусних играча који годинама у европским клубовима играју у топ форми. Међутим, на терену су изгледали као тим који није у хармонији. Они који добро познају српски фудбал, кажу ми да не функционише све у њиховој трупи и то је велика слабост – казао је Лагербек упозоривши да је тај недостатак хармоније сада сигурно отклоњен, мање присутан доласком Тумбаковића, те да су тиме Норвежани изгубили предност и да су им сада шансе за победу умањене.
– Биће то сигурно равноправна и неизвесна утакмица, Србија има изузетно добре играче, и ни на који начин неће бити једноставно – закључио је Ларс Лагербек најављујући да ће 16. марта објавити састав екипе која ће се супротставити српској репрезентацији.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


