„Жеравица” спаја „вечите” ривале
У Хали „Ранко Жеравица”, која памти десетине незаборавних „вечитих” кошаркашких дербија (у време док се звала Хала спортова), вечерас ће састати Партизан и Црвена звезда, у осмом колу АБА лиге. Овај пола века стар спортски објекат, веома важан за стварање кошаркашке културе (публике) у нашој земљи, већ дуго није поприште великих мечева, али се због ситуације са вирусом корона вратио на сцену…
Тако сада наша тренерска легенда Ранко Жеравица (1929-2015) опет „спаја” два наша највећа клуба која је водио укупно 13 сезона (Звезду седам, Партизан шест). Као и у целој овој сезони, због вируса корона неће бити публике.
-Циљ нам је да, као и сваки други меч, и овај одиграмо на високом нивоу, са високом концентрацијом 40 минута – каже тренер црно-белих Сашо Филиповски коме ће ово бити први „вечити” дерби. - Звезда има дубоку ротацију, много играча и играју са високим интензитетом током целог меча и на ту њихову игру морамо пронаћи одговор. Имали смо и ми и они пуно утакмица, тако да нема много времена за неку велику припрему. Врло је важно да будемо концентрисани, да прецизно изводимо елементе одбране и напада, и да то буде конзистентно током свих 40 минута.
За разлику од Филиповског, Звездин тренер Саша Обрадовић се осећа на дербију као риба у води. Као играч - један од најбољих у историји црвено-белих – одиграо је десетине оваквих утакмица, а у некима је био јунак победа, од којих су неке биле историјске.
-За многе је ова утакмица суд да си добар или ниси – каже Обрадовић. - За мене, пресудан је само крајњи резултат у сезони. Ми желимо ову победу из више разлога, али на првом месту због предности домаћег терена у плеј-офу. Надамо се да ће овај вирус нестати, а ми имати наше навијаче на трибинама што је огроман ветар у леђа… Знамо да сама утакмица нема фаворита без обзира на ком месту на табели се налазе екипе и какав им је рејтинг играча. Партизан има добар спој атлетских играча и искуства, тим који је другу годину заједно и сигурно да међу њима нема тајни, познају се добро. Играју добро у последње време, добили су везане утакмице у АБА лиги и Еврокупу. Са друге стране, ми после две тешке недеље путовања, неспавања и тешких утакмица, све то желимо да оставимо по страни и одиграмо најбољу могућу утакмицу и дођемо до бодова.
Црвено-бели воде на табели са свих седам победа, док црно-бели имају четири победе и три пораза. Домаћин је после кризе и доласка тренера Филиповског успео да упише неколико узастопних победа, док је Звезда на последња два тешка гостовања у Евролиги успела да забележи једну победу (у Милану). Ово ће бити 43. међусобни сусрет ова два тима у регионалној лиги, а тренутни скор је 21:21!
-Дерби је јако тешка утакмица, са доста набоја и то је оно што се говори пред сваки дерби изјавио је Партизанов капитен Новица Величковић. - Ми јесмо у некој серији добрих резултата, али не треба то да гледамо на тај начин већ да будемо бољи из утакмице у утакмицу и да се подижемо за наставак сезоне. Црвена звезда као вечити ривал има евролигашку екипу, јак ростер, и на нама је да пружимо максимум. Јесте да у дербију фаворита нема, али не само тада, него у сваком мечу, без обзира ко је противник, требаш бити на максимуму и да 'изгинеш' на терену до последње секунде. Сигурно да поред набоја који носи дерби нам је потребна и хладна глава.
Капитен црвено-белих Бранко Лазић, као и Величковић, има богато искуство из оваквих дуела:
-Ово је специфична утакмица која има своју тежину када год се игра и у којим год околностима се игра. Ове недеље излазимо из врло тешке серије утакмица у којој смо одиграли већ седам мечева за практично 15 дана. Нисмо имали превише времена за припрему утакмице са ривалом која игра добро, који је уписао неколико важних победа, и сигурно у добром расположењу очекује меч. Добро се познајемо. Имамо добру ситуацију на табели, али желимо да одиграмо ову утакмицу на најбољи могући начин…
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


