Трачак наде или збогом титули
Да ли победа у „вечитом дербију” има значај ако не буде освојено првенство? То је питање, које се поставља пред Партизаном уочи вечерашњег окршаја (18 ч) против Црвене звезде на стадиону „Рајко Митић”.
„Црно-бели” заостају девет бодова за комшијама који плове ка четвртој узастопној титули првака државе. Тај заостатак из првог дела јесење полусезоне ни за милиметар нису смањили, иако су нанизали чак 17 узастопних победа.
Али, ни њихов највећи ривал није посустајао. И он ређа успех за успехом. Зато ће њихов 156. међусобни обрачун у првенству државе значити и прекид победоносног похода једног од „вечитих ривала”, а можда и оба уколико се утакмица заврши ремијем.
Такав исход би, што се табеле тиче, ишао у прилог „црвено-белима”, јер би њихова предност у односу на „црно-беле” остала неокрњена. Ако су већ спремили шампањац да прославе овогодишњи тријумф у првенству, онда би, остану ли и у „вечитом дербију” непоражени, могли већ да набаве и лед за шампионско славље.
Партизан није у позицији да бира. Њега, како је нагласио тренер Станојевић, искључиво победа одржава у трци за првака. Било који другачији исходом угасио би и онај трачак наде да ће моћи да се врате на престо.
Додуше, околности су такве да и ако из двобоја с комшијама изађу славодобитно то, суштински, не би много побољшало њихове изгледе, мада би имали, разуме се, право да и даље ишчекују чудо. До краја првенства остаће после „вечитог дербија” још осам кола, па би и теоретски преимућство од шест бодова, колико би у том случају имала Звезда, могло да исцури. Међутим, с обзиром на то колико „црвено-бели” (уосталом, као и „црно-бели”), одскачу од осталих у нашој лиги тешко је да се претпостави да пролећно сунце може да буде толико јако да истопи Звездину зимску залиху.
Било како било Станојевић је принуђен да састави тим и смисли тактику која ће да води ка победи против најљућег ривала. Дан уочи најтежег испита овог пролећа рекао је да има три недоумице око тога кога да истури пред Звезду, као и да победа у „вечитом дербију” и не вреди толико без титуле. То је, несумњиво, један од начина да својим играчима улије додатни подстрек да у вечерашњем дуелу пруже све што могу.
За разлику од прошлог мегдана када је Станојевић, убрзо по повратку међу „црно-беле”, имао на располагању чету која као да је прошла кроз минска поља, сада је то одред који кипи од самопоуздања. Истина, и даље је без правог тобџије, али се у минулим утакмицама испоставило да и без класичног нападача има довољно играча који умеју добро да нанишане и погоде.
Голман Стојковић је јавно позвао селектора, свог презимењака, да гледа „вечити дерби” и да обрати пажњу, разуме се и на играче Партизана, јер има оних за које би могло да се нађе место у репрезентацији. То би за његов тим било и својеврсно суочавање с истином, јер је, како каже, „ово озбиљна такмичарска утакмица да видимо где смо”.
Заиста, све оно што је Партизан овог пролећа претурио преко главе биће сада на провери. „Вечити дерби”, одлучивао он о титули или не, увек је вага која тачно покаже колико вреди и тим и сваки појединац у њему.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


