Почео рамазански пост
Нови Пазар – За муслиманске вернике данас је први дан месеца поста рамазана. Месец поста траје 30 дана и сматра се најважнијим и најсветијим месецом у коме је, верује се, почело објављивање муслиманске свете књиге Курана. У време рамазана верници су у обавези да се од зоре до заласка сунца уздржавају од јела, пића, телесних задовољстава, али и грешних мисли и дела. Месец рамазан се сматра и месецом опроста, моралног прочишћења, међусобне љубави и разумевања међу људима, богоугодних дела и солидарности.
Као и прошле године, и овај рамазан почиње у време пандемије вируса корона, што умногоме мења уобичајени начин живота муслиманских верника у време поста. Обе верске заједнице муслимана у Србији, Исламска заједница у Србији (ИЗуС) и Исламска заједница Србије (ИЗС), позвале су вернике и верске службенике да поштују одлуке и препоруке надлежних државних органа донетих ради спречавања ширења вируса корона, односно да носе заштитне маске, држе дистанцу за време молитви и боравка у џамијама. Старији верници и они са симптомима болести позвани су да дневне молитве обављају код куће, а имами да број присутних у џамијама прилагоде прописима, а да се џума, најважнија молитва петком, организује, ако је потребно, у више термина.

У сусрет месецу поста у Новом Пазару и околини отворено је неколико нових богомоља. У центру града за вернике је после две године поново отворена потпуно реконструисана Арап џамија. Око обнове ове џамије дуго су се ломила копља између инвеститора, Исламске заједнице у Србији, која је настојала да дотрајалој џамији из 16. века, како тврде, чак опасној по безбедност верника у њој, врате стари сјај, и локалне новопазарске власти, која је тврдила да се радовима на џамији уништава њен аутентични изглед. Председник Мешихата ИЗуС-а муфтија Мевлуд Дудић том приликом је истакао да је обнова ове џамије победа оних који граде над онима који би да руше и запостављају исламске културно-историјске споменике.
Отворена је новоизграђена џамија у новопазарском насељу Ћерамиџиница, затим у Рибарићу, зграда женске медресе у Тутину, а јуче је у насељу Газилар, поред муслиманског гробља отворен исламски центар, са џамијом и пратећим објектима. Са те свечаности муфтија Мевлуд Дудић упутио је муслиманским верницима и рамазанску поруку.
„Иза нас је тешка година, која ће остати уписана као година затворених џамија, отказивања хаџа и пандемије вируса корона, који је однео стотине живота наших пријатеља, родбине и наших суграђана, више од пет и по хиљада грађана државе у којој живимо и близу три милиона у свету. Страх од болести натерао нас је да све наше свакодневне обавезе, навике и обичаје оставимо по страни, да их се одрекнемо или прилагодимо актуелној ситуацији.
Кроз међусобну солидарност и спремност да помогнемо угроженима потврдили смо да смо браћа у вери и да нас је физичка дистанца ипак приближила и учинила да саосећамо једни са другима”, поручио је муфтија Дудић и подсетио да је ИЗуС поделила 12.000 хуманитарних пакета, велике количине заштитне опреме и медицинских уређаја, велике количине лекова и десетине амбулантних возила болницама.
„Улазимо у рамазан са страхом и неизвесношћу. Вирус корона је и даље са нама и узима свој данак. Свакодневно слушамо о великом броју новозаражених и умрлих, али сведочимо и настојању надлежних органа да се кроз програм имунизације сузбије даље ширење вируса, што захтева и нашу подршку. Наша вера нас учи да спасити живот једног недужног човека једнако је спасу читавог човечанства”, поручио је председник Мешихата Исламске заједнице у Србији муфтија Мевлуд Дудић.
Дневни пост у месецу рамазану, који се сваке године помера за десет дана унапред, прати дужину дана. Између суфура, јутарњег оброка у свитање, око четири сата ујутро, до ифтара, првог оброка после целодневног поста, око 20 часова, забрањено је узимање хране, воде, чак и цигарета. Време између вечерњег и јутарњег оброка попуњава се традиционално дружењем, посетама и друштвеним играма. То је неспојиво са епидемиолошким мерама, па је навелико одобравање наишла одлука Владе Србије да угоститељски објекти у овом делу Србије у току рамазана могу да раде од 19.30 до 23.30.
Новопазарски угоститељи се надају да ће успети да макар мало ублаже последице пандемије, јер већ годину дана скоро да нису уопште радили, па нису ништа ни зарадили.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.