уторак, 15.06.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
ДРУГА УТАКМИЦА ФИНАЛА ПЛЕЈ-ОФА КОШАРКАШКЕ АБА ЛИГЕ

Добрић води ка титули

Црвена звезда – Будућност 85:79 (30:17, 25:24, 8:29, 22:9). – Домаћин прокоцкао 20 поена предности, Подгоричани имали девет у последњој деоници, а онда је бек „црвено-белих” решио утакмицу за 2-0 у серији
Огњен Добрић је одиграо утакмицу „живота” (Фото АБА лига)

Огњен Добрић води Црвену звезду ка титули и учешћу у Евролиги. У спектакуларној другој утакмици финала плеј-офа поново је виђена драма, преокрети какви се ретко догађају и рола бека Црвене звезде који је из понора подигао свој тим и донео меч лопту, вођство у серији од 2-0. „Црвено-бели” са приличним самопоуздањем сада путују у Подгорицу где ће се 22. маја одиграти трећи дуел, а судбину држе чврсто у рукама, до циља им је довољан брејк.

Изгледало је у првом полувремену да ће домаћин убедљиво доћи до победе. Увод у меч је био у сваком смислу перфектан. Од чврсте одбране, до сјајне тактике тренера Радоњића који као да је забранио играчима да шутирају за три поена, па су већину поена тражили и добили из рекета. Лојд је вешто користио удвајања, проналазио је Нока под кошем и за тили час је на семафору стајало 10:1. На другој страни извршен је велики притисак на плејмејкере Кобса и Ивановића, па тако Подгоричани нису могли да дођу до своје игре.

Добрић се већ у првој четвртини кандидовао за играча утакмице. Уз добру дефанзиву, нанизао је 11 поена (Ноко 10) и у раној фази утакмице „црвено-бели” су стекли 15 кошева предности. За десет минута шутирали су 13-12 за два поена (тројке 3-1), имали чак 11 додавања, а десет кошева су постигли из контре. За минут и по у наставку предност је скочила на чак 20 поена (37:17). Покушавао је тренер Будућности Милојевић да пре свега пронађе дефанзивну петорку, а игра његовог тима стабилизовала се пред велики одмор, на коју је домаћин отишао са плус 14 (55:41). Највеће заслуге што утакмица није решена припадају крилу Данилу Николићу, који је са три тројке, на неки начин наговестио драму.

То се догодило у трећој деоницои коју су гости одиграли као у трансу. Из минута у минут су смањивали разлику, а Николић је бипо непогрешив. Међу домаће играче увукао се немир и страх док су гледали како се руши предност као кула од карата. Промашивали су из чистих позиција, посегнули за великим бројем шутева за три поена, али епилог је био да су гости добили четвртину са 29:8 и изгледало је, кренули ка брејку.

После пет минута серије обостраноих промашаја (лојд пет пута), без обзира на предност црногорског тима од девет разлике (65:74), Добрић је судбину меча, али и читаве серије узео у своје руке. Летео је на обе стране терена. Убацио је седам поена за изједначење, па послао Лојда на „зицер” за вођство (76:74). Три и по минута пре краја „украо” је лопту, а Симоновић који је био јунак из сенке (осам кошева у последњој деоници“), лако је поентирао за четири разлике и серију 13-0.

Могао је Добрић да буд еи трагичар. У два напада за редом је дао посед гостима, који су повели са 78:79.Прво се саплео о ногу Нока, а потом избацио лопту у аут. Међутим, на какав се само начин искупио. Убацио је тројку, а 55 секунди пре краја надмудрио Рида, одузео му лопту, а Лојд је после фаула Николића, са пенала донео плус четири (83:79). Николић је частио домаћина исхитреним шутом за три преко Симоновића, који је са линије пенала поставио коначан резултат.

Тимски Звезда је била супериорна, што показује и индекс корисности (102-72), имала је седам асистенција више (20-13), али Будућност је боље скакала (34-36). Домаћин је 14 поена предности стекао шутом за два, али није био кажњен за још једну ревију промашаја за три (24-4). Међутим Будућности четири више убачемне тројке нису биле довољне да се у Подгорицу врати са брејком.

Дворана: „Александар Николић”. Гледалаца:1.375 Судије: Белошевић (Србија), Кољеншић (Црна Гора) и Недовић (Словенија).

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Хол 2, Лојд 16 (једна „тројка”), Ускоковић 3 (1), Давидовац 6, Лазић 2, Рит, Добрић 27 (2), Симоновић 10, Кузмић 4, Ноко 15. Нису играли Раданов и Јагодић-Куриџа.

БУДУЋНОСТ: Кобс 14 (1), Ивановић 12 (1), Еџим 12, Шеховић, Д. Николић 16 (6), Митровић, Дела Вале 5, З. Николић, Поповић, Рид 10, Жугић. Није играо Апић.