Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сукоби на радном месту

Сукоби на радном месту

Нема посла који не доведе до „замора материјала” и тада лако може да се догоди да ситница буде варница и да несугласице прерасту у свађу са колегама или (не дај боже) шефом.

Каткад је заиста тешко прећутати нешто што вам се није допало, али стручњаци кажу да су ретки они који су у позицији да имају свој тим. Већина је у колективима који су настали хетерогеним избором, а живети осам сати пет дана у недељи у „ратном” окружењу није нимало пријатно. Није довољно мислити само о сопственим добрим странама личности него треба повести рачуна и о туђим: не иритирајте друге да се сукобе са вама, и не почињите свађу ако сте преморени, нервозни или вам се чини да неко жели да вас повреди.

Основно питање од кога се полази јесте зашто, уопште, долази до свађа у канцеларији. Првенствено, то је последица преоптерећености послом, али добрим делом и незадовољства приватним животом, па још ако неко неком стане на жуљ, ето невоља...

Шта кажу стручњаци када је реч о сукобима на послу? Пре свега, они саветују да свако ко се нађе у „небраном грожђу” или у епицентру сукоба са колегама или шефа и колега, треба да покуша да се склони и игнорише све оно што може да се претвори у додатну расправу „без краја”.

Бити у свађи са колегама у тиму није добро јер добар тим је онај који превазилази све невоље па и ситне чарке без већих конфликата, а међусобно се помаже у свим ситуацијама, било да је реч о послу или приватном животу сваког од чланова тима.

Ако сте ви прозвани да реагујете и превагнете ко је у праву а ко не, покушајте дипломатски да се извучете препуштајући да сукобљене стране схвате да греше и одлуче да прекину сукоб.

Уколико сте баш ви љути на неког од колега, савет је да уместо да се дурите покушате да изгладите однос са колегама с којима сте се сукобили. И да, без обзира на то ко је крив за несугласицу, попустите – први. И још важније, покушајте да наставите сарадњу на пројекту на коме заједнички радите.

Сукоб са шефом је озбиљнија ствар, јер он је главни, па уколико му се супротставите, претите да сами себи наудите и забијате клипове. Такве свађе тешко је изгладити, теже него са колегама, јер у овом случају добар део проблема изазваће (шефовска) сујета – ко сте ви да њему, шефу, објашњавате ствари. Покушајте да на суптилан и што једноставнији начин представите своју визију добре идеје уз примену аргумената, али тако да се не створе услови за непријатан дијалог ко је и зашто у праву попут дијалога у филму „Ко је први почео рат”.

Никада се не препирите са шефом и не будите тврдоглави уколико вас одбије ако сте му предложили неку нову идеју, која се вама учинила баш супер, а њему далеко од тога.

Мада, ни сви шефови нису исти: неки се лате дуела са подређенима и на крају уз осмех превазиђу настали сукоб, док други, богме, умеју и те како да – дрекну. Па куд пукло да пукло.

У сваком случају, свађа међу колегама или са шефом, и обрнуто, и није нека велика мудрост. Већа је – бити фин, а и не кошта пуно.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.