Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
АУТОРСКИ ТЕКСТ ПРЕМИЈЕРА СЕВЕРНЕ МАКЕДОНИЈЕ ЗА „ПОЛИТИКУ”

Наши народи имају исти пут

Наши народи имају исти пут
Зоран Заев (Фото А. Васиљевић)

Зашто сам на Економском форуму у Скопљу 29. јула рекао да започиње нова ера сарадње у региону? „Отворени Балкан” је супротан свему оном што је до сада био синоним или стереотип за Балкан.

Политички лидери Србије, Северне Македоније и Албаније сели су за исти сто и у пријатељској атмосфери, без најмањег оптерећења која земља је већа, која земља је више демократска, која има више историје, која има веће право на било шта, најотвореније разговарали и договорили се да стереотипи створени у прошлости нису правило и нису судбина.

Уместо судбине, ми смо изабрали будућност. Уместо некад – данас и сутра.

Ми кажемо да узимамо судбину у своје руке и отварамо нове перспективе за наше државе, наше народе, наше економије и наша друштва.

Наши народи, македонски народ, албански народ и српски народ, и сви други који живе у државама на овом нашем Балкану, испред себе имају исти пут. Имамо исту визију и вредности – то су европске вредности, а не политике зидова и поделе. Градимо мостове, а не зидове.

„Отворени Балкан” је израз јаке политичке воље Северне Македоније, Србије и Албаније и иницијатива највишег јавног интереса.

Повезујемо се са јасном, отвореном и јавном намером да наши народи што пре осете директне економске предности олакшања које обезбеђујемо. Врло брзо очекујемо да се бенефити осете у кућном буџету милиона породица, у квалитету живота милиона грађана.

И ово је само почетак. Почетак нечег нашег, аутентичног за наше три земље, јасан трасиран европски пут, отворен за све друге који мисле добро свом народу – ми градимо отворен пут, отворене границе, отворену економију – „Отворени Балкан”!

Ово што данас градимо је европско и никако другачије, зато што у себи, у својим темељима садржи четири слободе Европске уније – слободу кретања људи, добара, капитала и услуга.

„Отворени Балкан” је демонстрација прогреса, наш корак напред којим смо упућени следећи већинску вољу наших народа. Нема више чекања и одбацивања. Свачија подршка је добродошла на овом нашем заједничком европском путу, а највише је добродошла подршка Европске уније, као нашег природног, очекиваног и дуго позиваног партнера. Ми смо ту, ми смо Европа, а „Отворени Балкан” није алтернатива ЕУ, већ испорука оног што треба да испоручи и сама ЕУ. „Отворени Балкан” је комплементаран, а не супротстављен ЕУ. „Отворени Балкан” је појачивач наше европске агенде, при чему све три земље остају посвећене својим агендама и обавезама за приступање ЕУ.

Али, сагласили смо се да Албанија, Србија и Северна Македоније неће зауставити своју интеграцију услед конфузних сигнала које шаље Брисел, а који се односе на проширење за које су до јуче уверавали да је стратешко за унију. И док се унија ујутру проширује, а увече затвара, наш пут је дању и ноћу отворен, европски, без дилема посвећен сарадњи, пријатељству, солидарности, већој слободи и бољем животу за сваког грађанина нашег региона.

Ето, због ових европских вредности и високих циљева ми из наше три земље договорили смо се да, у интересу наших грађана, не смемо више да чекамо ЕУ да постиже консензус. Садашњост и сутрашњица у овом дигиталном 21. веку не могу више да чекају.

Ако земље чланице могу да створе ЕУ, зашто ми не бисмо могли да створимо „Отворени Балкан”? Модел имамо и, хвала богу, учимо из сопствених грешака у прошлости, али и из грешака ЕУ.

Једини начин како можемо да побољшамо живот у региону јесте то да донесемо то што имају грађани у Немачкој, у једној Француској, у једној Аустрији, Италији, овде у регион. А сви знамо да ће нам ове наше пријатељске земље помоћи у том трансферу искуства, знања и стандарда.

И ево шта практично значе четири слободе због којих смо подигли „Отворени Балкан” као базу и јединствено регионално тржиште:

1. Да обезбедимо слободно кретање робе, преко услужне инфраструктуре на граничним прелазима, са 24-часовним радним временом свих граничних служби и проширењем зелених коридора између наших земаља и према ЕУ. То значи нула минута чекања на границама, када камион крене са било које дестинације из региона да би стигао у било који град у Албанији, Србији или Северној Македонији, неће морати да се заустави ни на једној граници. Само тако ћемо се кретати брже, напред;

2. Да припремимо све мере за слободно кретање услуга, преко узајамног признавања професионалних квалификација, увођења система без дозвола за интеркомпанијске трансфере у оквирима „Отвореног Балкана”, међусобног признавање електронских потписа и других поверљивих услуга;

3. Да проширимо слободно кретање људи, преко омогућавања мобилности младих, истраживача, међусобног признавања компетенција и радних дозвола и преко проширења туристичких понуда и бенефиција у региону. Ово је начин да зауставимо исељавање младих, да остану у региону или код куће на радним местима у компанијама које препознају потенцијал који носи тржиште од 18 милиона грађана.

4. За слободно кретање капитала радимо на систему за дељење информација у вези са ПДВ-ом, конзистентним са системима који се користе у ЕУ – са циљем да се теретна возила не заустављају на границама у региону.

Поштовани, данас се „Отворени Балкан” уздиже и на још једној цивилизацијској вредности. Ових дана, док је Северна Македонија погођена ватреном стихијом, солидарност Србије и српског народа још једном су се потврдили. Овај пут, са четири хеликоптера, у дело се спроводи Споразум о сарадњи у заштити од катастрофа на западном Балкану, један од докумената потписаних у Скопљу.

Од огромног значаја је и подршка коју, за повезивање преко „Отвореног Балкана”, добијамо од привредних комора и бизнисмена са западног Балкана, из више земаља у Европи и свету.

Представници више од 400 компанија присутни на форуму у Скопљу капитал су ове иницијативе. Њихови предлози и иницијативе који су дошли једногласно сведоче да је „Отворени Балкан” платформа која је потребна региону.

Пројекти који носе регионалну корист добиће посебну пажњу. Позваћемо наше колеге из целог региона и међународне инвеститоре и донаторе да раде с нама, са циљем да ови пројекти допринесу стварању радних места и развоју целог региона, нарочито у контексту Економског и инвестиционог плана ЕУ за западни Балкан и зелених и дигиталних транзиција Европе.

Наше земље имају огроман потенцијал за одрживи раст и развој. Наш регион је извор обновљиве енергије за наше грађане и за зелену енергетску будућност ЕУ.

Иницијатива има за циљ да урадимо све што је неопходно да буду препознати ресурси нашег региона за зелену транзицију у Европи. Имамо много сунчаних дана у току године на овом нашем „Отвореном Балкану” и уверен сам да заједничком инвестицијом у фотонапоне можемо ове сунчане дане да претворимо у огроман енергетски ресурс који носи више новца, чистију животну средину и бољи живот за наше грађане. А није само сунце наша предност као региона. Имамо плодно тло, лепе планине, воде у изобиљу, реке, језера, мора. И најважније, имамо вредне, радне и веште људе који могу да учине много. Три народа заједно могу много више него један народ.

Погледајте те перспективе – заједно можемо много више, а наши народи и умеју и желе и траже да се удружимо за боље данас и боље сутра. Ето, то је моја порука лидерима Косова, БиХ и Црне Горе, што боље видимо ове заједничке перспективе, то боље за наше народе.

Иницијатива је отворена и пружа руку свим земљама западног Балкана и јасно позивамо „Прикључите се, ради наших народа”.

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Stojko
I ja sam za aktivnu miroljubivu koegzistenciju i radnično samoupravljanje
Biba
Kad imamo isti put sto odoste od nas?
milan lala
Nemamo isti put . Vas je put u NATO i EU . Srbija nikada nece biti clanica NATO a ni EU.
Никола
Рече човјек који увијек гласа против интереса Србије.
Ташко Васиљев
На Балкану вековима постоје струје које желе га ујединити у једну Југословенску или Балканску Федерацију, али насупрот њих стоје интереси великих империја и колонијалних држава (Уједињено Краљевство и Немачка пре свега, понекад и Русија). Ти интереси померају границе и руше заједништво наших народа, који се лако "запале" на национализам. Или ћемо мислити на будућност, или ћемо остати заувек заглибени у каљузи прошлости!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.