Може ли антидепресив да помогне у лечењу ковида 19
Јефтини лек „флувоксамин” могао би да помогне и оболелима од ковида 19 и утиче на смањење хоспитализација оболелих од овог вируса. Резултати најновије студије која је објављена у часопису „Лансет глобал хелт”, показује да овај антидепресив смањује ризик од потребе за додатном негом код високоризичне популације заражених короном. Истраживачи су тестирали „флувоксамин”, који се иначе већ користи за лечење депресије и опсесивно-компулзивног поремећаја и који је познат по томе да смањује упалу.
Како за „Политику” истиче доцент др Ивана Сташевић Карличић, директорка Клинике за психијатријске болести „Др Лаза Лазаревић”, лек „флувоксамин” припада класи нових антидепресива чија је улога корекција дисбаланса нивоа серотонина у мозгу. Његово споредно дејство у смислу афинитета за неке протеине ендотела крвних судова који имају улогу у модулацији имуног одговора, чини се интересантним за истраживаче који трагају за решењем у вези с ковид инфекцијом.
– Још пре око годину дана почеле су клиничке студије које испитују ефекат овог лека на средње тешке форме ковида и сви жељно ишчекујемо значајне резултате. За сада знамо да су оболели третирани леком „флувоксамин” имали боље исходе у смислу изостанка погоршања сатурације кисеоником, пнеумоније и потребе за хоспитализацијом. Ово је свакако охрабрујуће, али је потребан већи број испитаника, дуже праћење и строжи критеријуми дизајна самих студија да би се овај антидепресив прогласио ефикасним у лечењу ковида. Али, савет грађанима је да се не лече без консултације с лекарима јер су сви методи лечења изван званичних протокола ризични – напомиње др Сташевић Карличић.
Истраживачи оцењују да би ова пилула у случају лечења ковида 19 коштала четири долара, што би значајно штедело здравствене буџете будући да тренутно третмани антителима стају око две хиљаде долара, а експериментална антивирусна пилула око 700.
Они су поделили налазе са америчким националним институтима за здравље, који објављују смернице за лечење, и сада се надају „зеленом светлу” Светске здравствене организације, преноси Танјуг.
– Ако СЗО ово препоручи, видећете да ће то бити нашироко прихваћено – изјавио је коаутор студије др Едвард Милс с Универзитета Мекмастер у Хамилтону, додајући да многе сиромашне земље имају лек који је лако доступан.
– Надамо се да ће то довести до много спасених живота – додао је Милс.
Истраживачи су тестирали антидепресив на око 1.500 добровољаца у Бразилу који су се недавно заразили короном и били у ризику од тешке клиничке слике због дијабетеса или срчаних проблема.
Половина је добила антидепресиве, друга половина лажне таблете и били су на посматрању четири недеље. У групи која је узимала лекове, 11 одсто пацијената је захтевало болничко лечење, док је тако било са 16 одсто пацијената који су узимали лажне таблете.
Остају отворена питања о томе која је најбоља доза, као и да ли би и други пацијенти, који нису у великом ризику да буду хоспитализовани, могли да их користе у лечењу ковида 19.
Међутим, будући да се још трага за спасоносном пилулом, и даље се истражују и други лекови који би могли да помогну у лечењу против ковида 19, попут оних који се користе код хепатитиса.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.