Пандемија изменила живот најмлађих
Највећи број малишана у нашој земљи нема ни брата ни сестру јер се родитељи најчешће одлучују на једно дете, a ако је судити према невеселим демографским подацима, све више њих остаје и без другова за игру. Наиме, у последњих двадесет година број деце у Србији смањен је са 16 на 14 процената, а витална статика сведочи да се данас рађа најмањи број беба у новијој историји земље – почетком педесетих година рађало се око 160.000 деце, а сада се свега 65.000 новорођенчади изнесе из породилишта сваке године. Светски дан детета, 20. новембар, Србија дочекује са статистиком да у нашој земљи живи свега милион деце млађе од 15. година, да свако треће дете користи дечји додатак и да скоро половина родитеља и даље верује да је батина из раја изашла и користи методе насилног дисциплиновања деце. Друга половина превише заштићује децу и држи их под „стакленим звоном”, примећује Јована Папан, уредница сајта „Детињарије”, у страху да деца не доживе ниједно негативно или трауматично искуство током одрастања.
– Док су родитељи савремене деце одрастали у парку, без телохранитеља, носили кључ од стана око врата, пили воду са црева у дворишту, пењали се на дрво и падали с њега, а да се због тога није звала хитна помоћ, тукли се и мирили без дечјег омбудсмана и славили рођендане у дечјој соби, уз минијатурне сендвиче са саламом, стиче се утисак да њихови наследници живе под стакленим звоном. Они одрастају са стерилизаторима, јонизаторима, беби-алармима и камерама, слушају Моцарта због интелигенције и једу пробиотичке оброке из теглица како би се развијали по пропису. Њихови родитељи читају хиљаде страница разних приручника и магазина о одгајању деце како би обезбедили психичку стабилност својих потомака. Због огромног психолошког и финансијског притиска да се буде савршен и да се детету све пружи, велики број родитеља остаје само на једном наследнику. Чак 80 одсто очева и мајки верује да данашња деца одрастају у много несигурнијем окружењу него раније и највише стрепе од саобраћаја и странаца, иако је број саобраћајних несрећа с дечјим жртвама преполовљен, а екстремни случајеви дечјих убистава и силовања су на истом нивоу као пре 50 година. Због тога деца постају „таоци” виртуелних светова мобилних телефона и „заробљеници” дечјих соба и играоница у које их смештају родитељи, премрли од страха да баш њихово дете не киднапује неки терориста с ливаде – истиче наша саговорница.
Њен утисак потврђују и резултати великог међународног истраживања „Деца Европе на интернету” (EU kids on line), који говоре да чак 86 одсто деце и младих у Србији узраста од девет до 17 година користи интернет у просеку три сата дневно, а током викенда време проведено на нету се дуплира. О величини родитељске заблуде да су деца безбеднија на нету него у парку довољно говори податак да је половина њих гледала слике крви и снимке мучења животиња или људи, а скоро трећина младих преко виртуелне мреже приступа порнографским сајтовима. Осим тога, готово трећина деце и младих имала је узнемирујуће искуство на интернету у последњих годину дана – девојчице чешће него дечаци, старији чешће него млађи.
С обзиром на то да је ово међународно истраживање рађено пре самог почетка пандемије вируса корона, стручњаци оправдано страхују да су због карантина и забране кретања деца провела неизбрисиве године свог живота прикована за рачунар и далеко од другара, учионице и парка – кључних елемената сваког детињства. Иако су деца и млади углавном били поштеђени најтежих облика ковида 19, пандемија је преокренула њихове животе – према најновијим подацима Уницефа, најмање свако седмо дете на свету директно је погођено мерама карантина и забране кретања, док је више од 1,6 милијарди деце претрпело неки губитак у области образовања.
И док пандемија ковида 19 улази у трећу годину, просветни ауторитети упозоравају да је ова трећа школска година у којој деца прате наставу у онлајн или комбинованом формату, а Унеско упозорава на генерацијску катастрофу због пандемијског затварања школа. У свом детаљном извештају УН организација за образовање, науку и културу истиче да више од петине ђака током 2020. године није стекло основна знања читања, очекивана за њихов узраст, због делимичног затварања школа током пандемије вируса корона. Број деце с тешкоћама у читању већи је за чак сто милиона и достигао је цифру од 584 милиона прошле године, што представља повећање од 20 одсто, које је поништило напредак остварен током последње две деценије.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.