Град подељен на шест акустичних зона
Живот у метрополи има своју цену, али ако је та цена живот у буци која штети здрављу, Београд је одлучан да је својим суграђанима неће наплатити. Окршај са овим загађивачем који траје од како су станари Цетињске дигли свој глас против прегласних угоститељских локала у комшилуку добио је епилог усвајањем Одлуке о одређивању акустичних зона у Београду. Уз нови Закон о заштити од буке, ово би могло да значи коначно утишавање проблематичних емитера звукова који узнемиравају Београђане и краду им сан и живце. Заменик градоначелника Горан Весић већ је овај корак назвао „стављањем тачке на овај проблем на територији Београда”.
– Да бисмо спровели Закон о буци, потребно је да завршимо акустично зонирање града. Тај посао трајао је дуже од годину дана. Утврђени су сви извори буке и одређене су тачне граничне вредности извора буке за сваку акустичну зону. Цео поступак морао је да се уради системски и овај документ је последњи у спровођењу новог закона о буци – указао је Весић.
У Београду је, каже градска секретарка за животну средину Ивана Вилотијевић, одређено шест зона. Најмање буке, до 50 децибела дању и 40 ноћу, дозвољено је у подручјима за одмор и рекреацију, болничким зонама и опоравилиштима, на културно-историјским локалитетима и у великим парковима.
Туристичка подручја, кампови и школске зоне су друга категорија у акустичном зонирању, трећа су чисто стамбена подручја, четврта су пословно-стамбене и трговачко-стамбене области и дечја игралишта. Пета категорија односи се на градски центар, занатску, трговачку, административно-управну зону са становима, зону дуж ауто-путева, магистралних и градских саобраћајница. Дозвољени ниво буке ту је 65 децибела дању и 55 ноћу. У последњој, шестој зони су индустријска, складишна и сервисна подручја и транспортни терминали без стамбених зграда. За њу важи правило да на њеним границама бука не сме да прелазити граничне вредности суседних зона.
– Дозвољена вредност буке не може бити иста у привредној или зони за одмор или у кругу болнице. Зоне су сада јасно одређене, унете у карту и инспектор када изађе на лице места имаће јасну вредност за ту зону и знаће да ли су ти параметри прекршени – објашњава Вилотијевићева.
А нови закон који би требало да реши проблем звучног загађења Београда дао је већа овлашћења комуналној милицији.
Ригорозне контроле почеле су крајем октобра, а један од првих локала који је „пао” био је објекат „Блуз и пиво” у Цетињској где је по налогу инспекције, након мерења буке, забрањено емитовање музике. Донето је решење о забрани коришћења музичких уређаја и опреме у затвореном делу објекта после 22 сата, и то све док се не спроведу нова акустична мерења и доставе извештаји. Захтевано је и покретање прекршајног поступка.
– Нови закон омогућава да комунални милиционари измере буку мерачима на лицу места, да наплаћују казне или затворе објекат за који се установи да је извор непрописне буке. Овај закон ће омогућити рад угоститељским објектима, али ће и заштитити грађане који су немали број година трпели терор. Зато смо и стали на страну грађана – навео је Весић.
Нови закон се, каже он, не односи само на спровођење мера против угоститељских објеката, већ ће по његовом слову моћи да буду кажњени и надлежни у индустријским објектима.
– На пример, и надлежни који управљају путевима могу да буду кажњени по новом закону ако неки ауто-пут не буде имао спроведене мере заштите од буке – подсетио је заменик градоначелника.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.