„Политикина” награда Владану Радовановићу
Владан Радовановић (Београд, 1932) 79. је добитник „Политикине” награде за најбољу изложбу у 2021. години. Реч је о изложби „А галаксија около сија”, тачније монументалној звучној лумино-кинетичкој инсталацији, која је била изложена у Хали 4 Београдског сајма у првој половини септембра. Одлуку је донео жири у саставу: историчари уметности ‒ Љиљана Ћинкул, ликовни критичар „Политике”, Симона Чупић, професорка на Катедри историје уметности Филозофског факултета у Београду, Светлана Митић, кустоскиња Музеја савремене уметнoсти у Београду, Саша Јањић (председник), независни кустос, и Марија Ђорђевић, уредница Културног додатка листа „Политика”.
‒ Реч је о јединственом пројекту у нашој уметности, раду који је настајао и уобличавао се у дугом периоду и који је због сложености техничких услова могао бити изведен тек у данашње време. Сам рад је састављен од слике, скулптуре, анимације, текста и музике, али обухвата и архитектуру, светлост, тактилност и кретање посматрача. Овај сложени рад је на неки начин круна каријере уметника, који је на нашој уметничкој сцени присутан готово седамдесет година и који је својим неконвенционалним приступом и бескомпромисним ставом успео да споји изузетну теоријску мисао и практичан рад ‒ пише између осталог у образложењу жирија.
.jpg)
За оне који нису успели да у кратком периоду трајања изложбе виде, доживе и лично учествују у овом фасцинантном делу, преносимо део текста професора Чедомира Васића који најјасније описује овај рад:
„Замишљена као звучна лумино-кинетичка инсталација полусферног облика (пречника 10 метара и висине шест метара), ’А галаксија около сија’ састоји се из металне конструкције чији се горњи део окреће у правцу казаљки на сату и на чијим се ребрастим, лучно савијеним алуминијумским елементима налазе бројни светлосни извори и звучници који емитују ’Радовановићеву музику хороликог тембра’ (Мелита Милин), што ствара утисак небеског свода у ротацији. На тлу прекривеном огледалима два полукружна метална зида органских, таласастих форми обликују прстен (са отворима за улазак) чиме одређују спољашње и унутрашње границе рада. Зидови садрже више од хиљаду звучно-светлећих сензора (повезаних са четрдесетак рачунара), распоређених у валовите низове, које посетилац с унутрашње стране зида активира додиром, а они реагују различитим звучним и бојеним визуелним ефектима. На тај начин посетилац сам, по свом нахођењу, формира звучне сензације, мада су оне делови јединствене Радовановићеве композиције. Непосредно изнад зидова, на три носећа закривљена стуба металне конструкције налазе се монитори који емитују видео-анимацију Радовановићевих ликовних представа различитих момената историје Земље и људске цивилизације од стварања света до његовог нестанка, коју прати посебно драматична звучна матрица. На екранима пројектоване визуелне садржаје смењују одређени општи појмови ‒ посебно графички обликоване речи, што омогућује њихово променљиво читање и значење у огледалској слици на поду.”

За ову прилику дали смо сажет опис награђеног дела, али реч је свакако о обимном и дугорочном пројекту који припада синтезијској уметности.
„Синтезијску уметност засновао сам 1957. године, а она подразумева стапање више разночулних медија који су детерминистички уодношени у виду објекта, инсталација, секвенцијалности са извођачима или без њих... Синтезијска уметност предвиђа подједнако коришћење старих и нових медија, неелектронских и електронских”, објашњава Владан Радовановић.
Наш лауреат је дипломирао композицију на београдској Музичкој академији. Иницирао је оснивање Електронског студија Радио Београда, којим је руководио од 1972. до 1999. године. Предложио је оснивање Групе за вишемедијску уметност на последипломским студијама Универзитета уметности у Београду 2000. године.
Ствара на подручју сликарства и компјутерске графике, књижевности, вокално-инструменталне и електронске музике, воковизуела, записа снова, идеограма, рада с телом. Написао је више од 250 теоријских текстова о новим тенденцијама у уметности. Радио је у студијима у Варшави, Паризу, Утрехту и Будимпешти и одржао више од 28 изложби у земљи и иностранству. Објавио је 12 књига, две мапе, шест партитура, три ауторске плоче, две касете и пет ауторских компакт-дискова. Добитник је многобројних награда за музику, књижевност и изложбе.
Награда која се састоји из новчаног износа и дипломе биће уручена Владану Радовановићу на Дан „Политике”, 25. јануара.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.