Дугови и „добош”
Ниш – Дуже од две деценије траје неуспешна борба радника угашених или продатих великих нишких фабрика и предузећа да наплате заостале личне дохотке. Од двадесетак хиљада бивших радника у Електронској, Машинској и индустријама гуме и текстила, фабрикама алуминијумских и хемијских производа, бетона и пумпи, као и грађевинским и пољопривредно-индустријским комбинатима, тек мали број је у томе успео.
Почетком ове године, у случају нишке фабрике за производњу пумпи „Јастребац”, примењен је модел који се у прошлости показао иоле успешним. А то је – продаја имовине фабрика и предузећа у којима су оштећени радили, како би се од добијеног новца намирили дугови према некадашњим запосленима. Оглашена је продаја објеката „Јастрепца” у Нишу, пословног простора у Сарајеву, понешто од сачуваних постројења, опреме и залиха… Све оно што није очерупано из погона из којих су деценијама на домаће и инострана тржишта излазиле пумпе за воду врхунског квалитета – од најмањих за наводњавање у пољопривреди, до највећих бродских или оних које су коришћене у великим системима за мелиорацију и у хидроелектранама.
Најзанимљивије је што се и на примеру (преостале) имовине „Јастрепца” поновио много пута виђен сценарио. Најпре се фабричка имовина максимално обезвреди, а онда све оде будзашто.
Да је тако, потврђују досадашња два покушаја продаје: у првом, јуна прошле године, стечајни управник огласио је продају имовине чија је вредност процењена на 113,5 милиона динара. Заинтересованих није био. Онда је недавно најављена друга продаја, на којој ће вредност те исте имовине, уз законско смањење вредности за 15 одсто, бити спуштена за безмало 18 милиона. У огласу за продају, која ће бити организована у Привредном суду у Нишу крајем фебруара, стоји да је имовина „Јастрепца” сада вредна 95,6 милиона динара.
Упућени у овакве продаје, а који помно прате збивања у вези с „Јастрепцем”, ових дана увелико и јавно причају да ни лицитација заказана за 25. фебруар неће успети, односно да ни тада неће бити заинтересованих. Јер, објашњавају, када не успеју први и други покушај, онда се почетна вредност смањује, боље речено, обезвређује, за читавих 30 одсто.
Тада, на огласу за трећу продају, тврди се, биће заинтересованих. Али то неће бити регуларна, већ, како каже наш народ, продаја „на добош”.
За некадашње упосленике „Јастрепца”, који се надају барем делу неисплаћених примања, биће 30 одсто мање новца. И поново ће баш они бити додатно оштећени. А неко ће, у читавој причи, без сумње да ућари.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.