После омикрона страх од нових облика ковида 19
Према подацима саопштеним јуче у 15 часова, у Србији је у претходна 24 сата регистровано 12.159 нових случајева заразе вирусом корона, а тестирана су 24.192 узорка. Од последица ковида 19 преминуле су још 32 особе. На болничком лечењу је 2.841 пацијент, од којих је 115 на респираторима.
Иако је новозаражених нешто мање него претходних дана, што је уобичајено за статистику недељом, забрињава висок проценат инфицираних у односу на број тестираних – чак нешто више од 50 одсто. И даље су редови испред ковид амбуланти, а повећао се и број хоспитализованих.
Координатор пунктова за вакцинацију на Београдском сајму и тржним центрима Зоран Бекић рекао је за РТС да ће данашњи полазак у школу повећати број инфицирaне деце јер се омикрон брзо шири. Ако дође до погоршања епидемијске ситуације, у плану је отварање ковид система на Сајму, истакао је Бекић. Иначе, када је реч о имунизацији, њоме је према последњим подацима обухваћено 58,8 одсто популације, односно 3.120.000 грађана Србије, а 33 одсто је примило трећу дозу.
О повратку основаца у школске клупе, за РТС је дан раније говорила и имунолог проф. др Љиљана Софронић Милосављевић, из Института за примену нуклеарне енергије.
„За децу је социјализација важна, али мислим да би продужетак од две недеље распуста свакако допринео бољој ситуацији. Посебно због контакта деце са онима који су најугроженији, а то су баке и деке”, рекла је професорка Софронић Милосављевић, додавши да је поред сојева короне у оптицају и вирус грипа, као и спој ова два вируса, а ту су и друге респираторне инфекције. Зато је, како сматра, преурањено говорити о крају пандемије на пролеће.
Да песимизам није без покрића, потврђује и вест која је јуче стигла из Женеве. Висока званичница Светске здравствене организације Марија ван Керкхове упозорила је земље које мисле да су завршиле с пандемијом јер бележе пад броја новозаражених, да омикрон није последњи сој короне, пренео је Танјуг.
Она је указала да још увек има три милијарде људи који чекају прву дозу вакцине против ковида 19, а то је „глобални резервоар” који би вирусу могао да омогући наредне мутације.
У прилог тези коју је изнела висока званичница СЗО иде и информација да се на северу Европе брзо шири подваријанта омикрон соја, означена као БА.2. За сада је значајније захватила Норвешку, Шведску и Велику Британију, а детектована је и у Аустрији, Индији и Сингапуру. У Данској је подваријанта БА.2 потиснула основни сој и постала доминантна – у последњој недељи прошле године 20 одсто позитивних на вирус корона оболело је од мутираног омикрона, а чак 45 одсто у другој недељи 2022. О брзини преноса и евентуалним последицама које оставља ова варијанта вируса корона за сада нема довољно података.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.