Беспилотне летелице у служби полиције
Беспилотне летелице све више су у служби полиција широм света, а нове технологије помериле су границе у прикупљању података. Спектар могућности коришћења ових летелица је широк и веома ефикасан. Из МУП-а Србије не откривају информације о беспилотним летелицама као и о њиховој сврси и опреми коју поседују. Слична пракса је у многим службама широм света јер је таква опрема најчешће степенована ознаком – строго поверљиво.
Како сазнајемо, наша полиција поседује беспилотне летелице које подсећају на мини хеликоптере, са камером за осматрање из ваздуха и углавном их користи за снимање јавних окупљања, нереда, демонстрација, спортских догађаја... Овим летелицама управљају и припадници Сектора за ванредне ситуације, Жандармерије, Специјалне антитерористичке јединице (САЈ), Саобраћајне полиције...
Оне су драгоцене у кризним ситуацијама попут поплава, пожара, експлозија у фабрикама оружја и муниције, хемијским катастрофама. Уз помоћ њих, службе могу да прате дешавања и по тешком терену, са мале висине која није безбедна за хеликоптере. За снимања ноћу, опремљене су специјалним камерама.
Сима Марковић, председник Националног кластера беспилотних летелица, каже за „Политику” да полицијске летелице могу имати уграђене обичне, термовизијске или инфрацрвене камере.
„Полиција их користи у безбедносне сврхе. Најчешће за надгледање и мониторинг. Веома су корисне и могу да лете у свим временским условима. Такође, могу да лете на мањој висини од хеликоптера и ако се случајно деси неки нежељени догађај, мања је штета и нема људских жртава”, наводи Марковић.
Беспилотна летелица је ваздухоплов без посаде којим управља навигатор, пилот са даљинским преносом сигнала са земље или који лети аутономно према задатим запамћеним подацима.
Наш саговорник наглашава да је много забуне у јавности у вези са терминологијом у овој области, конкретно, постоји велика разлика између термина „беспилотна летелица” и „дрон”.
„Термин ’дрон’ треба користити за беспосадни ваздухоплов који напада, носи средства за уништење. А када, на пример, носи само камеру, то је беспилотна летелица. Дакле, термин ’дрон’ се најчешће користи у војне сврхе за напад на циљеве на земљи, а термин ’беспилотна летелица’ за таква средства која обављају друге задатке”, објашњава Марковић.
Открива и да је новитет за полицијске беспилотне летелице то да ће моћи да носе и радар.
„Приликом шумских пожара ова летелица на двеста метара може прецизно да одреди координате ивице пожара. Њоме управља обучени припадник службе, слике које она са висине сними, шаље у командни центар и на основу тога се управља и људима на терену. Осим у полицији и војсци користе се и у свим другим гранама привреде: екологији, пољопривреди, рударству, водопривреди”, закључује Сима Марковић.
Полицијске беспилотне летелице нашле су примену и за надзор граничних прелаза, праћење кретања миграната, борбу против кријумчарења. Аустријска полиција је прошле године послала осам полицајаца, укључујући четири специјално обучена оператера беспилотних летелица и четири летелице, како би помогли заштити црногорске границе са Албанијом, саопштено је из Министарства унутрашњих послова Аустрије.
Реч је о помоћи у оквиру мисије Европске агенције за граничну и обалску стражу (Фронтекс), где Аустрија има полицијске снаге распоређене у неколико земаља западног Балкана. Дуж црногорске границе распоређено је 25 службеника Фронтекса, у Србији 50, а у заједничким копненим и поморским операцијама у Албанији их је укупно 110, наводи се у извештају Европске комисије за мигранте и азиланте. Они помажу локалним властима у заштити граница и борби против организованог криминала и кријумчарења људи.
„Распоређивање наших полицајаца на западном Балкану штити и аустријску границу”, изјавио је министар унутрашњих послова Аустрије Карл Нехамер током прошлогодишње посете Технолошком универзитету у Грацу.
Он је казао да су кријумчарење и организовани криминал блиско испреплетени, али да је импресивно какви се успеси у истрагама могу постићи употребом модерне технологије као што су дронови и беспилотне летелице.
У саопштењу се као пример наводи да је 2021. уз помоћ аустријских пилота беспилотних летелица у Северној Македонији заплењено 200 килограма марихуане и ухапшено пет дилера.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.