„Бошко Буха” преживео још једну продају
Пријепоље – Иде у продају, па наједном не иде... Ставе оглас за продају поново, после три године, а онда и од те продаје одустану. На коју ли ће страну претегнути клацкалица приватизације на којој је Меморијални комплекс „Бошко Буха”, спомен-обележје партизанском бомбашу на Јабуци код Пријепоља, иначе направљен од „пионирског динара”? То нећемо сазнати ни ових последњих дана јануара, за када је било оглашено јавно надметање.
Реч је, уствари, о продаји угоститељско-туристичког предузећа „Путник Пријепоље” у стечају, чијој имовини припада и комплекс на Јабуци. Агенција за лиценцирање стечајних управника у децембру прошле продају је заказала за 28. јануар ове године, а сада на њиховом сајту читамо да је продаја отказана. Свакако да су противљења удружења, организација и дела јавности таквом исходу допринела.
Слично је, писали смо, било почетком 2019. , када је „Бошко Буха” преживео прву продају. На добош су стављени оронули и одавно закључани објекти на Јабуци (за 30 милиона динара објекат угоститељства Дома културе с неколико павиљона и вила те Музејом пионира и омладине, а за 14,8 милиона динара спомен-дом „Бошко Буха” са околним земљиштем), али не и споменици који су на том простору осамдесетих проглашени културним добром од изузетног значаја. Тада је део јавности гласно критиковао продају комплекса од историјског значаја, покренута је и петиција да се она спречи, па је Агенција за лиценцирање стечајних управника отказала планирано.
А кад су прошле три године, ето „Путника” с меморијалним комплексом на Јабуци поново у огласу за продају. Код исте агенције, са сличном понудом и нешто нижом ценом (прва целина комплекса сада за 29,7 милиона, друга за 12,7). Поново су уследила реаговања удружења и дела јавности. Званичан апел институцијама Србије и општини Пријепоље упутило је Друштво конзерватора Србије (ДКС) тражећи да се спречи лицитацијска продаја објеката и делова меморијалног комплекса на Јабуци.
– Меморијални комплекс „Бошко Буха” је један од најзначајнијих меморијалних простора Републике Србије и бивше Југославије, подигнут је углавном добровољним прилозима из целе СФРЈ. Посебан куриозитет је да су и деца скупљала и одвајала свој новац за подизање овог спомен-комплекса – саопштили су из ДКС-а позивајући надлежна министарства да учине све да се ова продаја заустави и пронађе решење за ревитализацију тог комплекса.
Уследила су слична противљења продаји, од Иницијативе за обнову Меморијалног комплекса „Бошко Буха” и других. Епилог је – продаја отказана. Поздрављајући овакав исход, организација „Европа ностра Србија” посвећена чувању културне баштине подсећа да је последњих година подржавала активности цивилног друштва да се комплекс на Јабуци сачува за будуће генерације, ревитализује и обнови. – Наглашавамо да историјски и друштвени значај овог меморијалног комплекса данас има посебно место. У времену које обележава ревизионизам, негирање антифашизма и других тековина Другог светског рата на којима је изграђена послератна Југославија, Република Србија и читава Европа, овакво занемаривање културно-историјских споменика који симболизују борбу за слободу веома је опасно – наводе из те организације и позивају Владу Србије да искористи право прече куповине, сачува комплекс „Бошко Буха” и уложи средства да се он обнови.
Подсећамо да је акцијом „пионирског динара” и уз донације предузећа на Јабучкој висоравни, где је 1943. погинуо 17-годишњи Бошко Буха, саграђен спомен-дом 1966. године, а касније и остали објекти (смештај, музеј, споменици, алеја с бистама хероја...). Од тада, све до деведесетих, хиљаде посетилаца дневно походило је тај меморијални комплекс. Али крајем 20. столећа почело је посртање, уз смештај избеглица у здања на Јабуци, после чега је све овде почело да пропада, без посета а под кључем. Касније је у стечај пао и „Путник”, којем је у бољим временима општина Пријепоље предала на управљање смештајне капацитете и простор меморијалног комплекса (с намером да их унапреди). Од тада годинама нема коначног решења за судбину „Бошка Бухе” на Јабуци.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.