Грег Поповић стиже у Србију као рекордер НБА
Амерички тренер српског порекла Грег Поповић (73) на утакмици Сан Антонио – Јута 104:102 ушао је у историју НБА као тренер с највише победа (1.336), надмашивши Дона Нелсона (1.335) с којим је до јуче делио рекорд. Поповић, који је једном приликом себе назвао „лудим Србином”, готово извесно ће ове године доћи у Србију у коју је позван на два важна кошаркашка догађаја. Организатори оба догађаја потврдили су нам да су ступили у контакт с њим и да је он, као и обично када је Београд у питању, изразио жељу да дође.
Поповић, који је својим успесима у НБА (титуле 1999, 2003, 2005, 2007, 2014) придодао летос и олимпијско злато са селекцијом САД у Токију, увек је са симпатијама причао о земљи својих предака. Изјашњавао се као Србин иако је дете из српско-хрватског (отац-мајка) брака. Рођен је у градићу Ист Чикагу (држава Индијана) у којем су се почетком 20. века доселиле десетине породица из Србије. Као и многи српски досељеници, у детињству је често одлазио у Цркву светог Ђорђа (подигнута 1911. године).
Када је постао тренер, његова веза са Србијом се углавном успостављала преко пријатеља из кошарке међу којима су се издвајали Жарко Паспаљ и Душан Ивковић. Када је Ивковић преминуо јесенас, Поповић је објавио следеће:
– Душан Ивковић је био култна личност у свету кошарке. Имао је личност већу од живота, изузетан мајстор кошаркашке игре. Моје време са Дудом, било у Европи или у САД, увек је било испуњено тренуцима усхићења и постојаним сазнањем да је његово присуство као ниједно друго. Упућујем искрено саучешће супрузи Нени и његовој породици у овим тешким тренуцима.
Када је последњи пут био у Београду, за време „Кошарке без граница” (2018), Поповић је провео највише времена у друштву Паспаља и Ивковића. Тих дана подсетио се са Ивковићем неких заједничких ставова о кошарци. Поповић важи за тренера који је у НБА први унео дах међународне кошарке (и на њеним принципима први освајао титуле), а од Ивковића је преузео и то да му неуспех буде највећа мотивација.
– Са Грегом сам често причао о томе. Мени су заиста неуспех и пораз били највећа мотивација – рекао нам је једном приликом Ивковић. – Тако сам једном провео сате и сате са Поповићем, тешећи га после оног чувеног пораза Сан Антонија у борби за титулу, после тројке Реја Алена. Зовем га и питам како је, шта ради, а он ми одговара: „Ево ме тумарам по Чикагу, премотавам филм…” Ја сам му тада рекао: „Грег, нема сврхе да се сада преиспитујеш, ко је требало да шутира бацања или ко је требало кога да преузме… Теби сада највише треба поправни, а на жалост, прву наредну утакмицу имаћеш тек за четири месеца”. Када је требало да почне нову сезону, био сам његов гост у Сан Антонију, имали смо разговор пред целим стручним штабом. Рекао сам му као пријатељ: „Грег, ви сте најбољи, немој само да дозволиш да се притисак и жеља за осветом увуку у тим”! Грег је онда погледао своје сараднике и рекао: „Да ли сте чули – идемо без притиска!” То ми је као његовом пријатељу веома импоновало…
Жарко Паспаљ, један од пионира европске кошарке у НБА, први се са ових простора зближио са Поповићем, у време док је играо у Сан Антонију (1989/90). У то време Поповић је, као помоћник у стручном штабу Спарса, одлазио у Европу у потрази за талентима. Мало ко је у то време из НБА и помишљао да тамо преко океана постоје неки занимљиви клинци, али он се на први поглед заљубио у тај нови свет. Гледајући на једном турниру у Дортмунду, 1989, репрезентацију Југославије, изјавио је да се „осећао као дете у продавници слаткиша”. А у тој продавници је било свега: Дражен Петровић, Дивац, Паспаљ, Кукоч, Рађа, Ђорђевић…
Грега сам упознао у Дортмунду где смо као репрезентација Југославије годинама били у склопу вишемесечних припрема – говори Паспаљ који је честитао Поповићу на рекорду. – Грег се појавио, као човек који је имао визију кошарке која не припада само Американцима, већ и неким другим нацијама. Имао је информацију о неким момцима да су талентовани. Дошао је да гледа неке друге а не мене, а на крају мене је позвао да дођем у Сан Антонио. Од тада датира наше пријатељство. Он је у међувремену постао толико важан за мене да га сматрам другим оцем. Заиста је редак човек из којег избија оно нешто наше што га разликује од осталих Американаца.
Као знак захвалности за све што је учинио за њега, Паспаљ је недавно, у свом дворишту у Београду, наручио мурал Грега Поповића на зиду већем од 30 квадратних метара. Мурал је направио академски сликар Петар Петровић, а све је урађено у склопу једног пројекта којим се обележава 75. рођендан НБА у Европи. Са тог зида Поповић поручује да „нико није већи од тима”.
Тренери са највише победа у НБА
Тренер победа (мечева)
Грег Поповић 1336 (2030)
Дон Нелсон 1335 (2398)
Лени Вилкинс 1332 (2487)
Џери Слоан 1221 (2024)
Пат Рајли 1210 (1904)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


