Само треба да спречимо крађу и биће пара за све
Верујем да људи који данас управљају Србијом не могу боље од овога што живимо десет година, а људи који чине листу „Уједињени за победу Србије” гарантују својим каријерама и резултатима иза себе да су способни и кадри да управљају државом. И не само они, него и многи други који су се склонили у страну пред поплавом некомпетентних људи који данас управљају највећим државним системима, почевши од ЕПС-а, преко министарстава до локалних самоуправа, каже у разговору за „Политику” Мирослав Алексић, потпредседник Народне странке и трећи на парламентарној листи коалиције Народне странке, ССП, ДС, ПСГ и осталих, објашњавајући своју поруку из ове кампање – да може боље.
– Осим људи, важан је и систем. Мора да се направи систем који ће да функционише, у којем ниједан појединац неће бити изнад система па нека је он и председник државе – истиче Алексић.
Помињете људе од каријере, али управо су неки људи из ваше коалиције спорни за власт и за део јавности, јер су већ били у власти и показали шта могу...
Јако је дегутантно када неко ко десет година влада прича о нечему што се дешавало пре 15 или 20 година. То говори о томе да они немају резултате, ни аргументе да бране своју позицију коју желе да представе као велики успех који су остварили. С друге стране, данас када режим напада људе из бивше власти требало би да погледа поред себе и Синишу Малог, Ивицу Дачића, Горана Весића, Зорану Михајловић... То су све људи бившег система. На крају, ако је било ко од садашњих опозиционих првака за било шта одговоран – зашто то држава није процесуирала? То значи или да држава не постоји или да је лаж то о чему они говоре.
Шта су кључне ставке програма ваше коалиције?
Нашу политику смо базирали на четири стуба. Први је „праведна Србија” – а то подразумева брзо усвајање закона о лустрацији, увођење специјалног тужиоца за криминал и корупцију у државним системима, као и истински закон о пореклу имовине и одузимању нелегално стечене имовине. Други стуб је „економски патриотизам”, који подразумева да домаћи привредници, предузетници и пољопривредници буду у фокусу развоја српске економије. То значи да се не дели 200 милиона евра годишње страним инвеститорима који запошљавају наше људе да плету каблове за тридесетак хиљада динара плате, већ да то добију наши домаћи привредници. Треће, „човек на првом месту”, а то значи кроз праву бригу о здравственом и образовном систему – враћање достојанства грађанима Србије. Четврти стуб је очување наших природних ресурса и богатстава и преиспитивање свих уговора везаних за рудна богатства, пољопривредно земљиште које је дато странцима, итд. Заправо, ми сматрамо да наши природни ресурси треба да остану на располагању држави Србији, а не да странци долазе и узимају профит, било да је то као ситуација са Кинезима у Бору, било да је у питању „Рио Тинто” или „Ал Дахра”.
Шта то значи, да сте ви против страних инвестиција, страних инвеститора?
Не, нисмо против страних инвестиција и инвеститора, али не можемо развијати Србију тако што ћемо радити нешто што сви из Европе избаце и нико неће да ради. Ми смо за оне стране инвеститоре који могу да подигну технолошки развој, да донесу нова знања, али ни то не тако што
Господин Јеремић је једини лидер политичких странака у Србији који се није кандидовао ни за једну функцију на овим изборима. Он је активан у кампањи, обилази одборе, ставио је акценат на оне општине где се одржавају локални избори, али што се тиче самих парламентарних избора, ми смо као странка донели одлуку да ја будем предводник тима људи из Народне странке који воде ову кампању и који ће сутра бити у парламенту глас свих оних људи који подржавају Народну странку и, наравно, свих грађана Србије. То јесте несвакидашње за наше политичке прилике, али господин Јеремић је показао да има свест о томе да је потребно пружити прилику и неким другим људима, неким новим лицима.
Значи, то се не може тумачити као знак поремећених односа у коалицији?
Не. Он присуствује догађајима заједно са Зораном Лутовцем, Драганом Ђиласом и осталима који чине нашу коалицију, даје подршку, са нама је у борби, иде где год треба, али просто није у првим редовима. Оно што је обећао то је испунио, што је важно за Народну странку – држимо реч.
ћемо куповати стране инвеститоре са подршком од по 50.000 евра по запосленом раднику. Ми ћемо створити амбијент правне сигурности, амбијент за нормално пословање, тако да инвеститори долазе у Србију због квалитетне, а не због јефтине радне снаге.
Да ли се на тај ваш програм може на неки начин одразити актуелна украјинска криза, будући да предстоје проблеми у снабдевању енергентима и храном у наредном периоду?
Украјинска криза се тиче целог света и свакако ће да се одрази и на Србију уколико потраје. Али Србија у овом тренутку нема разлога за бригу по питању хране и пољопривреде, имамо довољно хране. Режим вештачки покушава да изазове страх код грађана Србије да би то утицало на резултат избора. Оно што јесте проблем је енергетска зависност и ту Србија мора јако да води рачуна како се поставља у овој ситуацији, јер ми у овом моменту немамо други начин да обезбедимо енергетску стабилност него да наставимо да набављамо енергенте од Русије.
Да ли би нова власт могла да сачува територијални интегритет Србије?
Нова власт мора да сачува територијални интегритет Србије. Свака власт то мора. Косово и Метохија је саставни део Србије. Поштујемо Резолуцију 1244 СБ УН и Устав Србије, који је за нас црвено слово.
У кампањи говорите да ћете бити глас пољопривредника у Народној скупштини. Како бисте поправили њихов положај?
Програм Народне странке за пољопривреду, који је и део програма наше коалиције, подразумева пре свега дуплирање буџета за пољопривреду – са пет на 10 одсто од укупног буџета. Подразумева подизање субвенције на 200 евра по хектару – одмах, као и укидање акцизе на дизел-гориво за пољопривредну производњу, формирање кризног буџета за минималне гарантоване цене одакле би се реаговало уколико дође до неких поремећаја на тржишту, и потпуни заокрет у политици субвенционисања. Заправо, ми бисмо усмерили највећи део субвенција на мала породична пољопривредна газдинства, којих је највише у Србији – 80 одсто газдинстава у Србији су до пет хектара површине. Данас 1,5 милиона људи живи од пољопривреде, пољопривреда је највећи послодавац у Србији, а добијају најмање пара из буџета. Уколико желимо да имамо развијену пољопривреду, уколико желимо живо село и успешну индустрију хране, морамо у то да уложимо. Као што је учинила ЕУ.
С једне стране веће издвајање за пољопривреду, с друге, Ђилас каже, укидање доприноса за здравство ради аутоматског повећања плата за 12 одсто. Је ли све то могуће?
За све у Србији има довољно пара. Србија је богата земља, земља вредних и паметних људи, само што има лошу и некомпетентну власт. Годишње се милијарду евра украде кроз јавне набавке. Само треба да спречимо крађу и биће пара и за плате и за пољопривреду и за образовни и здравствени систем, за културу, спорт...
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.