У Скупштини Србије 31 странка и покрет
У новом сазиву Народне скупштине Србије наћи ће се представници 11 изборних листа, према прелиминарним резултатима избора Републичке изборне комисије. Посланике ће, међутим, имати 31 странка и покрет, што није рекордан број, бивало је и више од 40, али је, свакако, један од „шароликијих” сазива. Уколико сви који то могу, буду формирали своје посланичке клубове, биће их најмање 16. Ови подаци, с обзиром на нека ранија искуства, показују да ће најважније кадровско питање бити избор председника парламента, од којег умногоме зависи атмосфера у којој ће се радити а она, уколико је лоша, уме поприлично да отежа рад.
Листа „Александар Вучић – Заједно можемо све” освојила је 120 мандата, које дели девет странака. Српска напредна странка, заједно са нестраначким кандидатима, има 98 посланика, СДПС Расима Љајића седам, ПУПС Милана Кркобабића шест, ПСС–БК Богољуба Карића три, по два имају СПО Вука Драшковића, СНП Ненада Поповића и ПС Александра Вулина, а по један НСС Маријана Ристичевића и УСС Милије Милетића. Сигурно је да ће своје посланичке клубове имати СНС, СДПС и ПУПС.
Коалиција Уједињени за победу Србије Мариника Тепић (Странка слободе и правде, Народна странка, Демократска странка, ДЗВМ–ВМДК, Странка Македонаца Србије, Покрет слободних грађана, Удружени синдикати Србије „Слога”, Покрет за преокрет, Покрет слободна Србија, Влашка странка) освојила је 37 мандата. Oд тога ССП Драгана Ђиласа има 16 мандата, али су на квоти ССП-а ПЗП Јанка Веселиновића, УСС „Слога” Жељка Веселиновића, Покрет „Отаџбина” Славише Ристића и ПСГ Павла Грбовића. Народна странка Вука Јеремића има 11 посланика, а Демократска странка 10. Са ове листе биће, највероватније, формирана најмање три посланичка клуба.
Листа „Ивица Дачић – премијер Србије” освојила је 32 мандата, од тога СПС има 24 посланика, Јединствена Србија Драгана Марковића Палме седам и Зелени Србије Ивана Карића једног. СПС и ЈС, који годинама наступају заједно на изборима, увек имају посебне посланичке клубове, па ће тако и сада формирати два клуба. Листа „Група грађана Морамо –Акција – Еколошки устанак – Не давимо Београд – Небојша Зеленовић”, освојила је 12 мандата, своје представнике имају једна странка и два покрета, а уколико буду желели, могу да формирају два посланичка клуба. Листи „Др Милош Јовановић – Нада за Србију –Српска коалиција НАДА – Национална демократска алтернатива –Демократска странка Србије – За краљевину Србију (Монархисти) –Војислав Михаиловић” припало је 15 мандата, од тога по седам посланика имаће ДСС и Монархисти, а једног БГС генерала Божидара Делића. ДСС и Монархисти, уколико тако одлуче, могу да формирају посебне посланичке клубове.
Листа „Коалиција: Бошко Обрадовић – Српски покрет Двери – ПОКС –Милош Парандиловић – Патриотски блок за обнову Краљевине Србије”, имаће 10 мандата, а Двери и ПОКС би могли, уколико одлуче, да формирају посебне клубове. Листа „Милица Ђурђевић Стаменковски – Српска странка ’Заветници’” освојила је самостално 10 мандата и њен посланички клуб биће бројнији од многих других. Савез војвођанских Мађара имаће шест мандата и довољно посланика за формирање свог посланичког клуба. Листа „Странка правде и помирења – муфтијин аманет” освојила је три мандата, а по два мандата освојили су Заједно за Војводину и СДАС Сулејмана Угљанина и ниједна од њих самостално нема довољан број посланика за посланички клуб.
За формирање посланичког клуба потребно је најмање пет посланика, а он је за сваку странку важан, јер јој даје разне погодности. Онај ко има своју посланичку групу, у складу са њеном снагом, има право на места у скупштинским одборима, а, поред тога, време за дискусију се распоређује међу посланичким групама, што свакој странци омогућава да промовише своје програме и идеје. Осим тога, посланичке групе добијају прилику да постављају посланичка питања уторком и четвртком на почетку седнице, али и у дану за постављање питања члановима владе, сваког последњег четвртка у месецу, уколико је у току седница парламента.
Самостални посланици не могу да постављају питања уторком и четвртком, а у дану за постављање питања члановима владе, уколико их има више, могу да се договоре ко ће добити прилику да пита, или да покушају да једни друге претекну приликом пријављивања. За њих важи и врло ограничен простор за учешће у дискусији на пленарним седницама, свега пет минута, они не могу да буду чланови одбора, али, као и сви други посланици могу да присуствују седницама и да учествују у расправи. Због тога је, између осталог, свакој странци важан посланички клуб. Уколико сви који то буду могли, формирају посланичке клубове, биће достигнут рекорд од 16, колико их је било у сазиву из 2016. године.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.