Несташица јунади у Европи
Због поста и високих цена, потрошња јунетине у Србији пала за трећину, очекује се раст промета пред туристичку сезону На европском тржишту и у региону влада тотална несташица за утовљеном јунади и овом врстом меса. Пример за то је и податак да је Пољска, као велики узгајивач, почела да увози живу јунад што је до сада незапамћено. Све ово поново ће подићи цене, што иде наруку овом сектору у Србији. Из удружењу „Агропрофит” наводе да су ово сигнали да треба остати у овом послу иако извоз у Албанију, што се очекивало, још није реализован јер купац из те земље покушава да снизи цену.
– Понуда квалитетне утовљене јунади у Србији се смањује. Прошле недеље, после застоја, тржиште се отворило, иако још није почела набавка јунећег меса за туристичку сезону – кажу у овом удружењу.
Напомињу да су одгајивачи товних раса који су прихватили препоруку удружења „Агропрофит” задовољни саветом да сачекају са продајом док купци нуде ниске цене, јер мисле да ће забрана извоза житарица на то утицати. Са ценом од 2,8 евра, по килограму живе мере они се углавном уклапају у трошкове.
Чедомир Кецо, представник овог удружења наводи да због одмеравања нашег тржишта компанија „Казази” из Албаније још није почела откуп, а број јунади који је за њих био намењен је знатно смањен. Они нису били задовољни понуђеном актуелном ценом за протеклу недељу од 2,8 евра за килограм.
Истраживање тржишта, које редовно спроводи „Агропрофит”, показује да у региону и у Европи има све мање утовљене јунади и телади за тов и да је у овим земљама цена повећана са 2,8 до 3,10 евра по килограму. И даље се највише тражи тежа јунад, а главни купци су Либан, Израел, Либија и Италија.
– Протеклих дана догодило се „трговачко чудо”. Пољска, велики извозник јунади и јунећег меса, увози живу јунад из Хрватске за три евра по килограму. Купац, који је у Хрватској намеравао да пуни брод са живом јунади за Израел, определио се да то покуша да учини у Бару, очекујући да преузме јунад из Србије. Да ли ће у томе успети, видећемо ускоро – наглашава наш саговорник. Застој који је настао у откупу због шпекулација купаца јунади они ће сада, изгледа, то ипак платити.
Фармери који имају квалитетну јунад у Србији имају најнижу цену, а и поред тога компанија „Казази” из Драча у Албанији одбила је цену од 2,8 евра, због чега тај потенцијални купац више није приоритет за ту производну групу.
– Поручено им је да понуђена количина од 400 грла из това више не постоји, а да фармери шаролеа, које су из поменуте кланице видели на северу Бачке, имају веће цене – напомиње Кецо.
Удружење „Агропрофит” својим члановима препоручује да сачекају већу цену од извозника. Наводе да кланичари одавно малопродајне цене меса формирају према откупној цени од три евра, по килограму живе мере.
– То су добре зараде и за кланичаре и за трговце. Ипак, тешко је надокнадити слабу тражњу. Продаја јунећег меса у домаћој малопродаји је због виших цена, али и поста, пала за трећину. Очекујемо да ће доћи до раста продаје пред почетак туристичке сезоне – закључује Кецо.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.