Хакерски удар на Београд
„Чудан осећај смирености као да чекамо нормалан дан, иста рутина као и увек. Мрзимо себе, али желимо да повредимо свакога ко нам се нађе на путу. Осећај да је све око себе само сан нас не напушта. Не видимо разлога да пишемо нешто друго. На крају, можемо рећи да нисмо први и далеко од последњих. Убијаће вас аутомобилима, бомбама, ножевима, свиме што вам дође под руку. Олош попут нас уништиће све око себе, јер је свет труо, сви сте трули изнутра.”
Ово је садржај мејла о постављеним бомбама који је јуче добило око 100 основних и средњих школа у Београду. Мејл, који смо пренели у целости, написан је на ћирилици и био је насловљен: „На територији школе постављена огромна количина експлозива.” Стигао је са адресе [email protected]
Лажне дојаве о бомбама у нашој земљи постале су свакодневица. Од почетка ратног стања у Украјини, јавни објекти у главном граду Србије, попут тржних центара, студентских домова, Аеродрома „Никола Тесла”, неколико пута били су мета ових безбедносних претњи. Међутим, на удару лажних дојава о бомбама јуче су били поједини вртићи, зграда Београђанка, Бранков мост, мост „Газела, Нови железнички мост, Мост на Ади, Панчевачки мост, Народни музеј, ТЦ „Делта сити”, ТЦ „Змај”, Ада Мол, Тржни центар „Стадион”, ТЦ „Коњарник”, Београдски зоолошки врт, Јавни акваријум и тропикаријум, „Мекдоналдс” на Бежанијској коси, Главна станица Београд, Градско веће, свака електрана, сваки објекат за пречишћавање воде, руска амбасада, нишки аеродром „Константин Велики”.... Укратко, скоро цео град.
Главна разлика између досадашњих дојава и ових од јуче је у масовности јер је огроман број мостова и јавних објеката добио дојаву те је евакуисан велики број грађана.
„Политика” сазнаје да ће дојаве о бомбама највероватније бити окарактерисане као дело тероризма.
Припадници МУП-а у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал и Вишим јавним тужилаштвом (ВЈТ) у Београду интензивно истражују ове случајеве. У рад је укључено и Посебно одељење за високотехнолошки криминал Вишег јавног тужилаштва у Београду, саопштено је јуче из ВЈТ-а. У току је интензиван рад на откривању извршилаца овог кривичног дела.
„Због великог броја дојава о бомбама сви расположиви капацитети контрадиверзионих јединица МУП-а ангажовани су на прегледу објеката и установа на чије су адресе упућене дојаве, које су до сада све биле лажне и како се сумња усмерене на изазивање панике и узнемирења грађана”, наглашавају из ВЈТ-а.
Зашто се на овај начин шири паника и узнемиравају грађани?
Момир Стојановић, некадашњи начелник Војнобезбедносне агенције (ВБА) одговара за „Политику” да за то постоје два узрока.
„Да ли панику шире они који од нас очекују да уведемо санкције Русији или смо ми већ одлучили да уведемо санкције Русији па на овај начин хаоса припремамо народ за то”, сматра Стојановић.
Додаје да лажне претње не стижу, на пример, на војне, полицијске објекте или скупштину, већ на адресе које је најтеже и најкомпликованије евакуисати и које ће погодити грађане.
„Чуди ме и зашто се из сектора безбедности не оглашавају о овим претњама. Већ дуже време евидентна је немоћ наших институција да реше проблем лажних дојава о бомбама које исцрпљују наш безбедносни систем”, закључује Момир Стојановић.
Дарко Обрадовић, стручњак за безбедност, каже за наш лист да уколико се наставе, овакве дојаве утицаће на увођење ригорознијих безбедносних мера попут контрадиверзионих прегледа при улазу у одређене објекте.
„Али све те мере биће препоручене и имплементиране у односу на безбедносне процене које ће бити израђене као адекватан одговор на ове околности. Остаје отворено питање ко и са којом мотивацијом све ово ради и да ли можда присуствујемо операцији под лажном заставом. Верујем да ћемо те одговоре сазнати у наредном периоду”, закључује Обрадовић.
Из Министарства унутрашњих послова Србије је раније саопштено да ће се због дојава о бомбама тражити помоћ путем међународне оперативне полицијске сарадње ради добијања података о налогодавцу, организаторима и извршиоцу овог кривичног дела. Међутим, власти у нашој земљи до сада нису саопштиле ко су одговорни за ове лажне пријаве. Речено је да претње о наводно постављеним бомбама стижу електронском поштом из иностранства (Украјина, Пољска, Швајцарска) са шифрованог сервиса који, за разлику од других, не складишти податке.
Стручњак за безбедност Дарко Трифуновић каже за Танјуг да не треба искључити ђаке, јер напомиње да је сличан случај забележене у Црној Гори, где је истрагом утврђено да је једна претња дошла од ученика. „Људи не разумеју да је то озбиљно кривично дело а не шала”, поручио је Трифуновић. Додао је да у школама не постоји систем који би децу и професоре упутио на то које су последице лажног пријављивања.
Напоменуо је и да је неопходно да се у школе уведе предмет безбедносна култура младих којим би се упознали с основним стварима које треба предузети у кризним ситуацијама, како се школа евакуише. Навео је и да у свим школама мора да постоји овлашћена особа која се бави пословима безбедности.
Трифуновић је подсетио да је Украјина била ИТ центар света у тренутку када је почео рат, те да ниједна држава није одговорила на захтев Србије да се уђе у траг лажним дојавама о бомбама у авионима „Ер Србије”.
Рекао је и да постоје специјални софтвери који се користе на УСБ меморијама и да сваке 0,3 секунде мењају ИП адресу и иду преко такозваних мирор страница због чега им је изузетно тешко ући у траг без оспособљених стручњака.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.