Нема мотивације за рециклирање
Гомиле отпадака су свакодневица диљем Србије. Не само по контејнерима.
А кажу да се рециклирањем једне лименке уштеде два киловата електричне енергије. Мотивације за сакупљаче нема јер је за килограм лименки потребно сакупити око 70 комада, а за то се добије шездесетак динара.
Далеко смо од персонализације кућног отпада, али има начина да се трговина обавеже на откуп амбалаже, а купци стимулишу фер износом или реципрочном вредношћу робе по избору.
Одавно су у ланац исхране ушли пластика, тешки метали, али и антибиотици.
Боље спречити...
Радоје П. Богдановић,
Уб
Подели ову вест
Коментари2

This site is protected by reCAPTCHA and the Google
Privacy Policy and
Terms of Service apply.

Мироточиви
Рециклижа је манипулација капиталистичке индустрије зарад сваљивања одговорности на потрошаче, а не на произвођаче ђубрета. Само у Француској, процењује се да свега око 20% лименки се рециклира, а пластике мање од 10%. Лименке је такође тешко рециклирати јер су изнутра обложене танким слојем пластике ради спречавања корозије. Једини материјал који је могуће рециклирати у бесконачност јесте стакло, и то не све врсте. Рециклажа је шарена лажа. Уместо рециклаже, трудимо се да трошимо мање.
Одговори
|
Препоручујем
8

Сава
Радоје, рециклира се папир и картон, стакло, неке врсте пластике а лименке иду са обичним смећем јер се кад стигне у инценератор извлачи магнетима по спаљивању.
Одговори
|
Препоручујем
7
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.