Лајен: Украјина мора да победи у овом рату
ДАВОС - Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је данас да Кијев мора да добије рат против Москве, да направи од руског напада на Украјину стратешки неуспех руског председника Владимира Путина.
На Светском економском форуму у швајцарском Давосу окупља се више од 2.000 политичких и бизнис лидера, као и бројних експерата, а Фон дер Лајен је истакла да „московски правилник као да долази из другог века”, пренео је Ројтерс.
„Русија третира милионе људи, не као људска бића, већ као безличну популацију коју треба премештати или контролисати као бафер зону између војних снага, покушавајући да тенковима згази аспирације целе нације”, сматра председница Европске комисије.
Она је нагласила да Украјина мора да добије рат и да се покаже да је Путинова агресија била „стратешка грешка”.
Фон дер Лајен је истакла да Русија користи храну као оружје са глобалним последицама, понашајући се на исти начин као и у енергетском сектору, преноси Танјуг.
„Глобална сарадња је противотров за руске уцене. У руско-окупираној Украјини, војска Кремља конфискује житарице и машинерију, а руски бродови у Црном мору блокирају украјинске бродове пуне пшенице и уљарице”, навела је Фон дер Лајен.
Европска унија не сме да постане зависна од непоузданих земаља у својој транзицији ка зеленој економији, као што је постала зависна од руских фосилних горива, изјавила је данас у Давосу председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, додајући да је Русија почела да користи снабдевање храном као оружје, као што то чини с енергетиком.
Лајен је казала да је ЕУ предложила макро-финансијску помоћ Украјини од 10 милијарди евра, што је највећи пакет такве помоћи понуђен трећој земљи.
„Украјина мора да победи у овом рату. А Путинова агресија мора бити стратешки неуспех. Учинићемо све што можемо да помогнемо Украјинцима да победе и преузму будућност у своје руке”, рекла је Лајен и додала да је ЕУ први пут у историји пружила војну помоћ нападнутој земљи.
Лајен је истакла да реконструкција Украјине треба да укључи и „амбициозне реформе за модернизацију украјинске администрације, чврсто успостављање владавине права и независности правосуђа, борбу против корупције, за изградњу одрживе конкурентне економије и тако подржи Украјину на европском путу”.
У обнови Украјине, додала је, треба искористити, ако је могуће, и замрзнуту руску имовину.
„Економије будућности се више неће ослањати на угаљ и нафту, него на литијум за батерије, метал силицијум за чипове и трајне магнете ретких земаља за електрична возила и ветрењаче. Зелена и дигитална трансформација ће знатно повећати нашу потребу за тим материјалима”, изјавила је Лајен на Светском економском форуму.
Лајен је истакла да се ЕУ, када су у питању многи од тих материјала, ослања на неколико земаља у свету.
„Морамо да избегнемо да упаднемо у исту замку као са нафтом и гасом. Не треба да заменимо једну зависност новом и зато радимо да осигурамо отпорност наших ланаца снабдевања”, казала је председница ЕК.
Решење је у снажним међународним партнерствима, рекла је Лајен и додала да је Комисија већ склопила партнерство о стратешким сировинама са земљама као што је Канада.
„Уследиће додатна поуздана партнерства. Заједно можемо да створимо уравнотеженију међузависност и изградимо ланце снабдевања у које заиста можемо да верујемо”, рекла је Лајен.
Рат у Украјини, додала је, ојачао је одлучност Европе да се брзо ослободи руских фосилних горива.
Лајен је истакла да Русија користи залихе енергије као оружје и да се сада то исто дешава са безбедношћу хране, додајући да су „очигледни знаци растуће кризе са храном”.
Како је рекла, руска војска одузима залихе жита и механизацију у Украјини, намерно бомбардује складишта житарица, а руска морнарица у Црном мору блокира украјинске бродове са семенима пшенице и сунцокрета, што има последице у целом свету.
„Поврх свега, Русија сада гомила свој извоз хране као облик уцене задржава снабдевање да би повећала светске цене, или тргује житом у замену за политичку подршку. Користи глад и жито да би одржавала моћ”, казала је Лајен, истакавши да је глобална сарадња „противотров руској уцени”.
„Украјина припада нашој европској породици. Украјинци су издржали пред бруталним насиљем. Борили су се за своју слободу и човечанство. Ми смо уз њих. Ово је одлучујући тренутак за демократије у свету”, казала је председница ЕК.
Лајен је истакла да рат у Украјини није само питање опстанка те земље или питање европске безбедности, него да доводи у питање цео међународни поредак и да је зато борба против руске агресије задатак целе светске заједнице.
Председница ЕК је такође рекла да се Русија може поново вратити у међународну заједницу „ако нађе свој пут ка демократији, владавини права, поштовању међународног поретка заснованог на правилима”, додајући да је будућност Русије у рукама њеног народа.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.