За матурски бал око 20.000 динара
Прва генерација матураната која ће, после двогодишње принудне паузе услед вируса корона, прославити своје матурске вечери, на велику фешту у хотелима упутиће се средином месеца. Објекти у којима ће се матурски балови одржати већ су изабрани, тоалете за ту прилику су набављене, а младе даме увелико су већ заказале термине код фризерки и шминкерки.
Да би код свршених средњошколаца све било „на висини”, на удару су родитељски џепови, и то прилично. Јер, припрема за овакве свечаности скупо кошта.
– Није нимало једноставно сада организовати матурске вечери, поготово јер је све поскупело и за родитеље је то озбиљан ударац на буџет. Коштају и та вечера, и ноћ, али и припреме одеће, односно хаљина, одела.... Неки ће платити и превоз и одлазак са славље... Ипак, хотел је обезбедио гратисе на по 20 ученика, а имамо ситуацију да су и деца скупила новац да помогну једној девојчици пошто су врло осетљиви једни на друге и помажу се – објашњава Драгана Ћећез Иљукић, директорка Филолошке гимназије, чији матуранти славе 14. јуна у „Хајату” и то заједно са ђацима Математичке гимназије.
За славље које ће бити 16. јуна спрема се Пета београдска гимназија.
– Прославићемо матуру као што се славило и пре него што је ковид проглашен, а свечаност је у хотелу „Метропол”. Ученици су изабрали то место, а плаћаће око 8.000 динара. Цене су мање-више исте као пре. Обезбеђен је и солидан број гратиса за ученике који немају довољно новца, тако да ће сва деца моћи да иду. Осим ако не желе, иако сумњам да ће таквих бити – каже Борка Поповић, директорка Пете београдске.
Цене за овакве прославе у Београду се иначе, у зависности од објекта, крећу углавном од 6.000 до 8.000 динара, али само вече суштински испадне и најмањи трошак, ако се узму у обзир додатни трошкови. Док дечаци стандардно успевају да се припреме за мање новца, уз кошуље и модерне панталоне, родитељи девојчица у прилично су великим трошковима. Хаљине се могу наћи и за 2.000 динара, али цене се крећу и до 20.000. А где је само шминка која кошта најмање 2.000, фризура која се плаћа отприлике исто толико? Морају се набавити или ципеле или сандале, а сума од 2.000 динара је минимум минимума за такав шопинг.
Али упркос високим ценама, мало је родитеља који ће својим наследницима одбити овако нешто.
– Деца су јако узбуђена, жељни су тога. Не дај боже да сам им рекла да матурско неће моћи да се организује јер већ су довољно озлојеђени што је технички било неизводљиво да у тако кратком временском периоду организујемо екскурзију. Од матуре до пријемних имају још десетак дана, тако да ће моћи без тензије да прославе и онда да приону на посао и „ударе финиш” кад је реч о учењу – каже директорка Поповић.
Александар Андрејић, директор Прве београдске гимназије, потврђује да се и матуранти ове школе спремају.
– У принципу на прославе иду сва деца, али дешава се да има оних који не иду из разних разлога. Неки због ковида, вероватно има и оних који не иду због финансија, али се приликом избора понуде за славље увек договарамо и указујемо баш да треба да размисле о том сегменту који се тиче плаћања, јер кад већ одаберу онда је то то – каже Андрејић.
Прва економска школа славиће 11. јуна у „Хајату”, а генерација која ће се опростити од средњошколских дана ове године броји 198 ученика.
– Две године нису имали прославу и ово је прва генерација која слави после пандемије. Сада се они спремају и сви гледамо да што свечаније завршимо школовање. Врло је мали број деце која на прославу неће ићи и не верујем да је и код њих разлог новац јер ту увек има гратиса. Најчешћи разлози да пропусте славље су породични. Разред су завршили успешно, матурски је следеће недеље, а онда иде и пријемни. Али до сада су ђаци све постизали и нема разлога да и код ове генерације буде другачије – кажу нам из Прве економске.
Средња занатска школа из Раковице која се бави професионалном рехабилитацијом ученика са сметњама у развоју и учењу такође ће двогодишње или трогодишње школовање завршити весело.
– Славимо 15. јуна у ресторану на Бањици где ће неки наши ученици доћи у пратњи родитеља. Дечаци су већ купили одела, увелико се спремају фризуре. Овде код нас има деце из маргинализованих група, дечака и девојчица из домова, али сналазимо се и довијамо да би нам и они те вечери били лепи. Ту се на делу види и велика солидарност како ђака тако и наставника који са великим ентузијазмом раде са њима – истиче Весна Леонтијевић, директорка Средње занатске школе.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.