Дигитална АББА за будућност
Ако сте помислили како сте пропустили да свој живот обогатите одласком на неки од концерата некада изузетно популарне шведске групе АББА, није све изгубљено. Захваљујући најсавременијој тродимензионалној технологији сада се љубитељима овог мешовитог квартета пружа прилика да их гледају на „наступима” у лондонској „АББА Арени”, или негде друго широм наше планете, према прилици.
Бјорн Улвеус, Бени Андерсон, Агнета Фелтског и Ани-Фрид Лингштад настављају свој поход на листе најслушанијих, и то не само песмама којима су до сада освојили свет већ и музиком која ће своју студијску и сваку другу реализацију добити тек у будућности. Чак је и визуелно уживање потпуно. Јер оно што се публици нуди су дигитализовани ликови шведске четворке. Једнако млади, лепи и распевани, какве их памтимо. Делује помало збуњујуће, али нема сумње да ћемо морати да се привикнемо на чињеницу да је „АББА бренд” сада већ увелико део виртуелне стварности и да ће као такав трајати све док за њега буде интересовања.
Како „повратак” шведског квартета описује извештач лондонског „Гардијана”, који се затекао на првом из серије дигиталних концерата у већ поменутој лондонској „АББА Арени”, све као да се дешава у неком футуристичком филму. Нешто попут чувених „Ратова звезда”. Дигитализовани ликови чланова групе воде гледаоце из песме у песму, из приче у причу, једнаком магијом којом су то пре неколико деценија чинили момци и девојке према којима су креирани.
Нема сумње да је у овом случају електроника увелико надмашила и саму машту гледалаца. Дигитализовани Бјорн, Бени, Агнета и Ани-Фрид са једнаким жаром интерпретирају своје старе и нове хитове. Године су увелико престале да буду сметња. Данашњи гледаоци прихватају групу АББА управо онакву каква им је понуђена.
Судећи према реакцијама, успех је потпун, а осим фантастичне представе у лондонској „Арени”, АББА је у истом тренутку публику забављала и у америчким градовима: Нешвилу, Чатануги, Тенесију... Једнако „живи, млади и лепи”. Дигитализација брише физичке границе.
Колики је век трајања пројекта попут овога, тешко је предвидети. На неки начин све се претворило у стрип. Неку врсту „Флеш Гордона”, „Гастона”... или нашег „Дикана”. Док има заинтересованих за опстанак и унапређење бренда, прича опстаје. А АББА траје управо захваљујући чињеници да се за 40 протеклих година није променила ни за јоту. Увек ће се наћи композитори, аранжери, сниматељи довољно вешти да направе глобални хит.
Гласови Бјорна, Бенија, Агнете и Ани-Фрид одавно су, како би рекли познаваоци, „семпловани” (похрањени и дигитално обрађени у облику спремном за даљу употребу) и претворени у нуле и јединице. Другим речима, остају свежи и јединствени за сва времена. Неким будућим композиторима, аранжерима и сниматељима остало је тек да их уклопе у нови низ нота. А то ће ускоро бити могуће и тек притискањем црно-белих дирки на мало бољој клавијатури.
Укратко, група АББА остаје да увесељава будуће генерације. Не треба ни сумњати да ће њихов репертоар бити усклађен с временом у којем ће тек да буде стваран. Као и слика коју нуде публици.
Ко ће још кренути овим „путем вечности” остаје тек да се види. Места има и за „Битлсе”, Френка Синатру, Елвиса Прислија, Ђорђа Балашевића...
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.