Хакерски напад на катастар
Информациони систем Републичког геодетског завода (РГЗ) превентивно је закључан због хакерског напада, што је за последицу изазвало да грађани не могу да заврше своје послове у катастру. Због закључавања информационог система РГЗ-а онемогућене су купопродајне трансакције, обустављено је издавање грађевинских дозвола и нема могућности за узимање листова непокретности нити давања хипотекарних кредита. Такође, блокада катастра онемогућила је 225 јавних бележника широм Србије да оверавају купопродајне уговоре.
Како сазнајемо, сви термини које су грађани заказали код нотара у протекла три дана су пропали, а заказивање нових термина код јавних бележника биће могуће кад катастар поново проради. Хакерски напади на Републички геодетски завод почели су у уторак, 14. јуна. Када ће систем поново бити пуштен у рад, за сада још није познато. Тим стручњака који се баве сајбер-безбедношћу из Тужилаштва за високотехнолошки криминал, МУП-а, БИА… интензивно ради на откривању узрока, форензици, спречавању проблема и заштити података Републичког геодетског завода, сазнајемо у МУП-у. Такође, у РГЗ-у раде 24 сата дневно у три смене како би решили овај проблем.
Стручњак за безбедност Дарко Обрадовић каже за „Политику” да се управо због оваквих хакерских напада види сва оправданост тога да наша земља више улаже у критичну сајбер-инфраструктуру, као што је, на пример, уложено у Државни дата центар у Крагујевцу, где су похрањени подаци грађана Србије, али и великих светских компанија.
„Неопходно је подизати и ниво партнерства с међународним центрима за хибридне претње, попут центра ЕУ у Хелсинкију, који нам може помоћи у откривању хакера”, додаје Обрадовић. Наш саговорник сматра да је за сада тешко одредити да ли је мотив хакерског напада на катастар криминалне природе или је реч о саботажи у склопу хибридних дејстава против Србије.
„Да ли је нападач дошао у посед штићених података, да ли је изменио постојеће податке и да ли је убацио малициозни софтвер у систем РГЗ-а и начинио неке измене које ће му омогућити дугорочну експлоатацију података, кључна су питања”, закључује Дарко Обрадовић.

Маја Радовић из Републичког геодетског завода изјавила је јуче да подаци нису угрожени и да грађани не треба да брину. Она је истакла да се систем пажљиво проверава, део по део, и да је акценат на безбедности података, због чега ниједан стручњак не може да каже колико је времена потребно да се све врати у нормалу.
„Немамо информацију да се десила крађа било ког податка”, рекла је Радовићева јуче ујутру на К1 телевизији, преноси Танјуг. Додала је да приступ систему РГЗ-а немају ни запослени ни спољни корисници преко којих би, како каже, хакери могли да наставе да нападају, истичући да су они који у систем улазе онлајн највећа опасност.
Радовићева је изјавила да су примећене хакерске активности и према другим државним институцијама, а напад на Републички геодетски завод је део системског напада према целокупној инфраструктури државе Србије. „Напад не би требало да се ни на који начин одрази на безбедност података и апелујемо на стрпљење грађана. Е-катастар и е-шалтер имају најважнију улогу и приоритет су за пуштање у рад”, навела је Радовићева, преноси Танјуг.
Системи РГЗ-а много су шири од катастра јер обухватају и комплетну националну инфраструктуру геопросторних података. „Основ суверенитета сваке државе су геопросторни подаци, и то је став УН. Овај напад се зато посматра и као напад на Републику Србију и на њен суверенитет”, рекла је Радовићева. Она је казала да базе РГЗ-а садрже податке о 18 милиона парцела, али да постоје резервне копије свих података.
Све што постоји у дигиталном, постоји и у папирном облику. „У најгорем случају, када би се и догодило да све нестане, сва документација постоји у архивама. Једино што тренутно изазива нервозу јесте то што тржиште непокретности не функционише и што послови не могу да се обаве”, казала је Радовићева.
Додала је да су грађани само тренутно спречени да обављају купопродајне активности и да неће бити пада, већ да је реч о застоју на тржишту некретнина. Чим систем буде поново функционалан, грађани ће обавити све своје послове и купопродаје. „Скупље је да брзо пустимо у рад системе и да они остану незаштићени, него да причекамо”, закључила је Маја Радовић из РГЗ-а.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.