Џајићев град а Матићев клуб
Често чујемо да тамо где нема борбе нема ни напретка. За многе данашње спортске колективе суочавање с потешкоћама је неизбежно а способност претварања негативних у позитивна искустава изнова даје прилику да преокренемо свој живот. Али, скоро је немогуће да се оствари значајан раст на спортском пољу ако бар један појединац не преузме пуну одговорност за себе а и за друге. Тако је и са српским фудбалом, који покушава да стане у ред озбиљних нација а да би се до тога дошло потребно је пуно рада, зноја и одрицања. Потребни су нам прави фудбалски људи...
На стадиону„Драган Џајић” на Убу, од ове године играће се прволигашки фудбал. Биће то Јединству ново учешће у нашем најелитнијем рангу такмичења, јер клуб који је пре два лета обележио век постојања с поносом истиче да је јединствен на овдашњим просторима. У том граду рођена је једна од наших највећих фудбалских легенди – Драган Џајић, чије име данас носи стадион Јединства. Прве кораке на Убу направио је сјајни голгетер Црвене звезде Душан Савић, чије име носи део западне трибине док други ,„припада” Радосаву Раћи Петровићу некадашњем фудбалеру Партизана. Али, Убљани се поносе и чињеницом да су имали првог послератног репрезентативца у фудбалу Ратка Чолића.
Ипак, посебно место у новијој историји клуба припада Немањи Матићу, некадашњем репрезентативцу и садашњем члану Роме. Од његовог доласка, Јединство је успело да подигне главу, да се стабилизује и крене добрим путем. Захваљујући посебној позивници Фудбалског савеза Србије, Јединство са Уба ће од ове нове такмичарске сезоне бити члан наше Прве лиге.
Вредни генерални секретар Бранко Матић каже да нису имали одмора јер је претходна сезона завршена, а одмах су дошле нове обавезе. Играчи су тренутно на Убу где се припремају за нову сезону која почиње почетком августа. Интересантно је да Убљанима ово није деби у елитном рангу такмичења. О томе генерални секретар Матић каже:
– Наш клуб није без искуства када је реч о такмичењу у Првој лиги. Пре нешто више од две деценије први пут смо ушли у тадашњу Другу лигу. Такмичили смо се две сезоне а након испадања из лиге било нам је потребно чак три године да се поново вратимо. Међутим, тада нам је било много лакше јер смо ушли као Звездина филијала и остали смо пуних пет сезона. Све то се дешавало захваљујући чињеници да је тада на челу Звезде био наш Драган Џајић. Па су тако за Јединство играли Бошко Јанковић, Драган Мрђа, Александар Луковић, Душан Баста...
Први оперативац Јединства такође наглашава да је тих година клуб са Уба бележио сјајне резултате и у домаћем Купу.
– Тада смо стигли до осмине финала Купа. Успели смо да победимо Војводину у Новом Саду, а онда смо изгубили од Земуна код куће. Међутим, да смо у том тренутку могли да рачунамо на поменуте играче, које је баш тог дана узео тренер Муслин да играју за Звезду, ко зна да ли би нас Земун добио. Овако остаје велики жал, али и лепо сећање на то успешно фудбалско време.
Чиме се данас Убљани највише поносе?
– Тиме што имају играче за које је чуо читав свет. Једног Драгана Џајића и једног Немању Матића, на чију је иницијативу пре пет година овај наш стадион, који је саграђен 1975. године, понео име легендарног Џаје. Поносимо се и чињеницом што је наш Немања носио дресове највећих енглеских тимова Челсија и Манчестер јунајтеда, што је данас члан Роме, једног од највећих италијанских клубова. Наравно, поносни смо и на великог голгетера Дулета Савића и Раћу Петровића и све оне који су оставили траг у Јединству а касније и у највећим европским и светским клубовима – каже Бранко Матић.

Играчи и стручни штаб Јединства биће спремни за почетак првенства
Да ли се Драган Џајић и данас враћа у свој родни град?
– Често долази да гледа Јединство. Џаја је неко ко не заборавља свој град. Уосталом, и рођен је поред стадиона. Мало је таквих људи који су толико везани за родни град, а он је један од њих.
Многи сматрају да нова ера Јединства почиње од доласка Немање Матића. Шта ви о томе кажете?
– Тог лета 2015. године, када је наш клуб испао из лиге, многи су помислили да нам више нема спаса, да за Јединство долазе црни дани. Али, Бог нас је погледао, наш Немања Матић је тада преко лета, а често је тада са породицом боравио у родном месту, донео одлуку да помогне Јединству. За њега се данас, без лажне скромности, може речи да највећим делом финансира клуб, наравно, и општина нам помаже на свој начин. Све то за сада добро функционише. Једни без других не можемо. Свесни смо да су данас пред Јединством још веће обавезе – каже генерални секретар клуба.
Како се спремате за Прву лигу?
– Имамо стадион који задовољава стандарде овог ранга такмичења. Наш стадион „Драган Џајић” нуди пун комфор (3.000 седећих места), имамо и чак пет помоћних терена, два су са вештачком травом. Искрено, нисмо се надали да ћемо добити специјалну позивницу ФСС али оног часа када смо послали допис да се и на нас озбиљно рачуна, полако је расла нада. Јединство ће бити спремно за почетак првенства.
Који је ваш основни мото што се тиче тренера и играча?
– Од доласка Немање Матића на чело клуба донета је одлука да се све више ослањамо на домаће снаге. Тако наше фудбалере данас предводи млади али амбициозни тренер Милош Обрадовић, који у ногама има и међународно искуство, јер је играо у Португалији, Француској, Словачкој. У главни састав увек гледамо да уврстимо бар четири или пет домаћих фудбалера. Овог лета правили смо допунску селекцију, довели смо и нова појачања.
На Убу желе да форсирају чисту спортску причу, да дају шансу својој деци јер на пет терена свакодневно тренира две стотине дечака, од којих многи желе да крену путем Драгана Џајића и Немање Матића. Нема сумње да ће Јединство овог лета имати много више навијача него у Српској лиги а да ће један од највернијих свакако бити Драган Џајић, чији је брат Драган Блеки Џајић један од највећих заљубљеника и познаваоца историје клуба са Уба. Од председника општине Дарка Глишића, такође верног навијача, очекује да бар буде на трибинама када фудбалска трка почне. Јер, Јединству као новајлији у лиги биће потребна подршка у сваком погледу...
Стеванчевић стопама Дулета Савића...
На Убу још памте чувени бараж за попуну квалитетне омладинске лиге у фудбалу и меч са комшијама из Ужица када је Јединство буквално у последњим секундама захваљујући голману изборило пласман. Данас се Убљани поносе једним младим голгетером. Реч је о Урошу Стеванчевићу (2005) који је ове године дао гол у сениорској конкуренцији у доби од шеснаест година и седам месеци. Нешто слично као некада Дуле Савић који и даље држи рекорд – шеснаест година и два месеца!
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


