Креме за сунчање ефикасне три године
Управа за храну и лекове (ФДА) сматра крему за сунчање леком који се може купити без рецепта и због тога захтева одређивање рока трајања. За разлику од шминке или неких производа за негу коже код којих се рок трајања може чинити више као смерница, крема за сунчање више се понаша као млеко јер је датум истека стварно битан.
– Не препоручује се коришћење креме за сунчање којој је истекао рок трајања – изјавила је дерматолог др Мариза Гершик. Она је додала да ако се крема заиста користи у довољној количини и понавља наношење према саветима,
мало је вероватно да ће на крају лета остати значајна количина креме за сунчање.
Потребно је да се креме чувају на собној температури и даље од сунца. Знакови да се производ покварио између осталог су и промена боје или мириса
На питање шта се догађа ако се овај производ користи после истека рок трајања, стручњаци напомињу да ће у том случају особа лакше изгорети јер се активне хемикалије које штите од сунца временом разграђују. Опекотине од сунца тада доводе до оштећења коже и повећавају ризик од развоја карцинома. Крема за сунчање с истеклим роком трајања вероватно неће обезбедити исту количину заштите као што је назначено и на декларацији и вероватно више неће бити ефикасна, што може да повећа шансу за развој опекотина или оштећења од сунца, пренео је Б92, а пише портал „Индекс”.
Осим тога, додаје да се активни састојци могу разградити и вероватније је да ће допринети иритацији или осетљивости коже. ФДА тврди да креме за сунчање остану ефикасне у својој пуној снази три године, а то важи и за хемијске и за минералне варијанте. Потребно је да се чувају на собној температури и даље од сунца. Знакови да се крема за сунчање покварила укључују промену боје, конзистенције или мириса. Али чак и у недостатку икаквих видљивих знакова, најбоље је не користити их ако више нису у року који је произвођач одредио.
Као и сваке сезоне стручњаци истичу да је куповина крема с превисоким заштитним фактором чисто бацање новца. Један од највећих митова везаних за заштиту од сунца управо је тај да високи фактор много боље и дуже штитити, а они заправо пружају само мало бољу заштиту.
Фактор 15 блокира 93 одсто, онај од 30 – 95 до 97 процената, а од 50 апсорбује до 98 одсто УВ зрака. Потрошачи и даље купују креме на којима су истакнуте највеће бројке, а које су по правилу и скупље.
Америчка академија за дерматологију још пре неколико година препоручила је одабир производа који су водоотпорни, са заштитом широког спектра и фактором од најмање 30.
То значи да треба да има ознаку да штити и од УВА и УВБ зрачења. Препорука је и да се користи у назначеној количини јер у супротном нема ефекта. Потребно ју је наносити после сваког купања, пливања или брисања пешкиром.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.