Ниво воде у Дунаву и Сави близу историјског минимума
Ниво воде у Сави код Београда и Дунаву код Земуна још није на историјском минимуму, али је близу њега. Према првим проценама, тај минимум неће бити оборен јер се из горњег дела Дунава очекује известан прилив воде, док се у Саву повремено пушта вода из акумулација на Дрини.
– Историјски минимум када је реч о Сави у Београду забележен је у новембру 1986. године, а Дунава у Земуну 1983, такође у новембру. С ове тачке гледишта мало чудно звучи што баш у новембру јер људи сушу углавном очекују у лето, али ето догодило се и то. Тренутно је на Дунаву код Земуна ниво воде два метра од историјског минимума и мислим да он неће бити оборен. Недавно смо имали мањи прилив воде јер је било кише у горњем току, у Баварској, Словачкој, Чешкој, Аустрији, а очекује се још један мањи талас. Што се тиче Саве, ту је ситуација лоша. Код Београда Сава је метар и по од историјског минимума, а код Сремске Митровице и Шапца двадесетак центиметара. Повремено се пусти вода из Дрине да би се колико-толико омогућили минимални услови за пловидбу. У наредних петнаестак дана не очекујемо значајније промене на овој реци – објашњава Дејан Владиковић, координатор хидролошке прогнозе и упозорења Републичког хидрометеоролошког завода Србије.
Какво је стање са водом у рекама најбоље се види са обале, а Земунци то могу одлично да уоче чим поглед баце на Лидо. Спруд Великог ратног острва буквално се извио из воде.
– Чини ми се да је плажа већа бар 300 метара него претходних година. Купача има, али им треба бар још 200 метара да могу да запливају јер је до те тачке вода до колена. Спасилаца има на плажи и стално звиждућу и опомињу купаче јер људи хоће да пливају ближе великом Дунаву где има доста вирова због тога што се на тим местима ископава песак. Доста људи дође на плажу и у шетњу. Мада ја не препоручујем баш да се шета бос. Има доста шкољки, а неке од њих кљуцају птице, разбију их, па на те оштре ивице човек може и да се посече – прича један Земунац.
Према његовим речима, оваква ситуација на Лиду дешавала се и ранијих година, али последњих пет, шест сигурно није.
– Најгоре је што када дуне ветар нанесе непријатан мирис из цеви и остатака из канализације који се налазе у близини некадашњих војних терена. Тада на кеју од тог мириса не може да се живи. Могу мислити како је оним људима што живе у оближњим зградама – прича он.
На Лиду, како каже, и даље осим спасилачке постоји и служба Хитне помоћи, али и кафаница где посетиоци могу да се освеже пићем.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.