Петак, 12.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Путин чека „генерала зиму”

Путин чека „генерала зиму”
Све ће бити у реду (EPA-EFE/YURI KOCHETKOV)

Рат у Украјини ушао је у нову фазу. Од првог дана рата када су руски падобранци извршили десант на аеродром Гостомел, и када је свет био убеђен да је пад Кијева само питање часа, шест месеци касније „специјална војна операција” је стигла и до украјинске офанзиве.

Ово је можда први пут у историји да онај који напада најављује место и време офанзиве али шест месеци константне борбе је сукобљене стране довео до „пат позиције”.  Руси су стали у Донбасу а велика украјинска офанзива код Херсона је, по свему судећи, производ жеља спонзора режима у Кијеву. Јер, украјинску војску у животу одржавају искључиво милијарде долара којима Америка и Енглеска покушавају да ослабе Русију.

Како за сада ствари стоје, застој у ратним операцијама је Украјини донео предах да консолидује линије код Херсона и ојача одбрану положаја у Донбасу. Са друге стране, Русија која је имала месец дана да одмори и ротира трупе, на располагању има два логична правца напредовања. Један је да од Херсона настави напредовање ка Николајеву и Одеси, која суштински, више и нема толики стратешки значај. Оружје у Украјину не стиже морем него преко Пољске.

(EPA-EFE/Roman Pilipey)

Можда најлогичнији правац даљих руских операција је смер у правцу севера, између Запорожја и Доњецка. Продором источно од Запорожја, украјинске трупе у Донбасу нашле би се у веома тешком положају, окружене са три стране. Али, тај сценарио би обема странама донео велике губитке у људству и опреми.

Занимљиво је да се за разлику од већине западних стратега који нас убеђују да је колапс Русије неминован, могу се чути мишљења да је Путин намерно успорио темпо рат. Било би логично да Москва стреми што бржој победи али, стиче се утисак да Кремљ има другачије планове.

Време ради за Путина који очигледно чека повољан тренутак  да Европу подсети на то од кога зависи енергетска стабилност континента. У томе ће му  помоћи најбољи руски војсковођа - „генерал зима”.  Он је победио Наполеона и Хитлера, а овог пута би Кремљу могао да помогне тако што ће приморати европску политичку елиту да размисли колику цену је спремна да плати за опстанак Украјине. Ако Русија прекине доток гаса,  неће бити грејања за све у Европи, неће бити струје за производне погоне. Ко ће тада куповати немачке аутомобиле, путовати на скијање у Аустрију и Италију... Запад је навикао на високе стандарде и сада ће нечега морати да се одрекне. Те удобности или безрезервне подршке Украјини која нема чак ни теоретске шансе да добије рат са Русијом.

Коментари13
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bokili
Kad sa zapada govore da Rusija vise ne moze da finansira vojnu operaciju i da je kraj blizu ja samo pomislim a kako to da Ukrajina i saveznici jos uvek mogu da finansiraju ukrajinske oruzane snage? Na svaku rublju koju Rusija potrosi druga strana potrosi po dolar. Ne znam zasto niko ne komentarise koliko dugo jos Ukrajina moze da finansira svoje snage.
Rade
@Ludi: Dzaba kad ne mogu Ukrajince.
Boris Radic
Kako sad Ukrajinska ofanziva kada je pre neki dan ovaj isti napisao da je "propala vec prvi dan"...ovo je postalo komicno.
Аца
Стари добри савезник :)
Luis
Ne samo kako Ukrajina ima teoretske šanse da pobedi Rusiju negu ju je već pobedila. Putin je zaglavio u Ukrajini i ne može nikuda. A Napoleon i Hitleru su poraže ispred Moskve a ne usred Evrope. Ruski general zima caruje u Rusiji a ne u Evropi.
Јован К.
@Branislav .. Само да Вас обавестим да је Борељ променио реторику - сад говори да ЕУ-и није циљ да порази Русију, него да заустави рат. А зима још није почела. (П.С. Сад би могли и мени да честитате на коментару).
Branislav
Luis bravo na komentaru.
Прикажи још одговора

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.