Супа од вируса
Епидемиолози, микробиолози и вирусолози ових дана покушавају да нађу одговор на питање шта се крије иза најновијег пораста броја оболелих од ковида у многим европским земљама.
За разлику од претходних таласа, који су били подстакнути прво вуханским сојем, па много опаснијим делта сојем, а потом омикроном, слика је сада далеко сложенија. Појавиле су се многе нове форме омикрона, због чега бисмо ове јесени и зиме могли да се суочимо с „омикроном супом”, наводе стручњаци у листу „Гардијан”.
У Великој Британији веома се приљежно баве секвенционирањем генома вируса, па прогнозирају да би у наредним месецима могли да постану важни: БК.1.1 и БФ.7 (оба су облици БА.5) док је БА.2.75.2 још један могући кандидат. Лаицима ова слова и бројке не значе много, осим што им указују да прича с пандемијом није ни близу завршена и да се припреме за најмање седам дана боловања и борбе против вируса, без обзира на то како га звали: корона, нови грип, мутант два вируса, што се код нас све чешће чује.
Да није све јасно признаје и биолог с најпознатијег белгијског универзитета Левен, проф. Том Венселерс, који каже да варијанте с новим мутацијама отежавају класификовање. Стручњаци кажу да нема очигледних знакова да нове варијанте доводе до теже болести коју су изазивали претходни сојеви, али то ће бити јасније тек када и овај талас умине.
Нико се не упушта у прогнозе шта нас чека током касне јесени, а камоли ове зиме. Неки стручњаци наводе да пошто у тренутном налету доминирају већ виђени сојеви, колективни имунитет становништва могао би да помогне да талас буде релативно мали, иако рецимо белгијски биолог сматра супротно: неће бити ништа мањи од таласа које памтимо из претходних периода. Бустер вакцине остају и даље препоручене у заштити од тежих клиничких слика и смртног исхода код најугроженијих категорија становништва – хроничних болесника и старих особа. Међутим, вакцине не спречавају заражавање и јасно је да заштита тако добијена брзо слаби.
Професор Џон Едмундс, с Лондонске школе за хигијену и тропску медицину, говори о могућој двострукој епидемији ковида ове јесени, која је почела првенствено варијантом омикрона, али би на њу могао да се надовеже и неки следећи сој. Потпуна непознаница до даљег остаје и шта у целу причу доноси јак удар грипа.
Опште препоруке замениће све више индивидуална искуства: ако сте у претходне две године и седам месеци успели да се успешно изборите против вируса корона, наставите да следите своју стратегију. Избегавање великих скупова, али и малих породичних славља, ношење маске макар у јавном превозу и установама, јачање имунитета кроз довољно сати сна и одмора и уз помоћ разноврсне хране биће од помоћи.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.