Преварант с Бахама у друштву са Володимиром Зеленским
„Самјуел Бенкман-Фрид водио је криптоплатформу Еф-Те-Икс као ’личну прћију’. Огромне суме новца поверилаца страћене су на ставке које немају везе с бизнисом, попут куповине приватних кућа и некретнина на Бахамима. Поступак стечаја већ указује да је цар у ствари био го. Тим и другим оштрим коментарима амерички адвокат Џејмс Брамли, из канцеларије „Саливан и Кромвел” (међу групом правника именованих да заокруже процедуру банкрота Еф-Те-Икса), описао је ове седмице на суду у САД профил власника огромне криптофирме, која је 11. новембра надлежнима пријавила баснословну „несолвентност”, пренео је „Фајненшал тајмс”.
Џон Реј Трећи, стечајни управник Еф-Те-Икса, био је још оштрији у приказу пословног идентитета Самјуела Бенкман-Фрида и групе његових најближих сарадника у централи донедавно треће најјаче светске криптоплатформе.
„Никада у својој каријери (40 година), нисам видео такво комплетно одсуство корпоративних контрола и потпуни мањак веродостојних финансијских информација као овде. Од спорног система интегритета и мањкавог надзора, до концентрације контроле у рукама неискусних, припростих и потенцијално компромитованих индивидуа. Ситуација је без преседана”, оценио је Џон Реј Трећи.
Према налазима овог експерта, (који је, иначе, 2001. године надгледао стечај „Енрона”, некадашњег америчког енергетског џина) први увиди указују на „озбиљне преваре и лоше управљање”, објавио је лондонски „Гардијан”. Иначе, у егзотичном седишту Еф-Те-Икса на Бахамима владало је правило да Бенкман-Фрида не упошљавају повериоци, те да он не разговара с њима, док истовремено користи софистициране апликације које све његове поруке поништавају врло кратко време након објављивања. Слично је, сазнаје се сада, саветовао и најближим сарадницима.
О каквом је пословном моделу било речи, сведочи и чињеница да је Бенкман-Фрид, по сопственим речима, „случајно” пребацио осам милијарди долара (инвеститора) на рачун криптотрговинске фирме „Арамеда”, коју је са Бахама водила његова некадашња девојка Каролина Елисон (28).
У међувремену, на судске папире који у случају банкрота Еф-Те-Икса тек почињу да се гомилају, како на Бахамима, тако и у америчкој држави Делавер, Бенкман-Фрид је у први мах рекао: „Одје...и регулаторе, они ствари само чине горима”. После се извињавао: „Нешто што сам изговорио било је непромишљено и исувише оштро. Празнио сам се...”
Почетком ове седмице, у гомили твитова које с Бахама Бенкман-Фрид, иначе великодушни донатор Демократске странке САД и један од оснивача фонда „Помоћ за Украјину”, и даље шаље, један је изазвао лавину гнева у јавности САД. Коврџави момак у раним тридесетим, наиме, најавио је да ће 30. новембра учествовати на „самиту” „Дил бук” у организацији „Њујорк тајмса”.
На списку учесника тог „самита” су, између осталих, и украјински лидер Володимир Зеленски, америчка министарка финансија Џенет Јелен, као и Лари Финк, извршни директор „Блек рока”, градоначеленик Њујорка Ерик Адамс.
Организатор тог скупа Ендру Рос Соркин обнародовао је јуче да га „многи питају да ли и даље намерава да 30. новембра интервјуише Самјуела Бенкман-Фрида”. Радујем се томе, ништа није искључено: Има много важних питања да се постави и на њих одговори”, поручио је Рос Соркин.
„Како особа која је украла милијарде долара сада говори на једном самиту као слободан човек?”, питање је које је ових дана у отвореној дебати на „Твитеру”.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.