Повратак Луке Бојовића
Лука Бојовић је после десет година проведених у затвору у Шпанији, синоћ стигао у Србију. Он је директним летом из Мадрида јуче око 20.20 часова допутовао у Београд у пратњи полицајаца.
На београдском аеродрому ''Никола Тесла'' синоћ су биле јаке мере обезбеђења, као и велики број новинарских екипа.
Како сазнајемо, Бојовића су по слетању сачекали припадници МУП-а Србије са којима је отишао на разговор у полицијске просторије у згради аеродрома. Он је у Србији слободан човек, али је полиција морала да обави нужну законску процедуру - инспектори су са њим обавили разговор јер постоји процена да је безбедносно угрожен. Такође, Бојовић у Србији мора да прође кроз процедуру утврђивања идентитета, а потом и да поднесе захтев за лична документа која више нису важећа јер су истекла док је издржавао затворску казну у Шпанији.
Луку Бојовића медији већ годинама помињу као једног од „највећих босова на Балкану” и називају га вођом „земунског клана. Он се последњих година доводи и у везу са „шкаљарским кланом” који је у рату са озлоглашеним „кавчанима”.
Док је боравио у затвору, умро му је отац Вук Бојовић, у јавности познат као дугогодишњи директор београдског Золошког врта, а 2013. убијен му је млађи брат Никола.
Верује се да Никола Бојовић није имао никакве везе с криминалом и да је убијен из освете према његовом брату Луки. Према незваничним информацијама које су пренели наши медији, Бојовић ће у Србију обићи очев и братов гроб, а за сада нема информација о томе где ће и колико остати у нашој земљи.
Осим породичних трагедија које су га задесиле, док је боравио у шпанском казамату убијени су му и многобројни пријатељи, кум Драгослав Милорадовић и адвокат Драгослав Миша Огњановић.
Због свега овога, поједини аналитичари најављују да ће повратак Бојовића уздрмати српско подземље и да се може очекивати стварање погодног тла за освете. Већ се у медијима спекулише и да се окупљају Бојовићеви пријатељи и сарадници.
Против Луке Бојовића се у Србији не води ниједан судски поступак, нити постоји потерница за њим. Он је за домаће правосудне органе слободан човек. Како се претпоставља, у Србији ће боравити кратко.
Он у Београду има мајку и сестру, али, према незваничним информацијама, због сигурности је извесније да ће време у Србији провести на некој тајној локацији. Иако се не може са прецизножћу тврдити, јер за сада нема довољно података, Бојовић ће сачекати лична документа, а потом ће се упутити ка једној од држава за коју му не треба виза. Држава у коју не сме да иде је Шпанија у којој ће му по пуштању бити забрањен улазак.
Бојовић је у шпанском затвору провео више од 10 година након што је у фебруару 2012. ухапшен у Валенсији и осуђен на 18 година затвора због неовлашћеног држања велике количине оружја. Право на условни отпуст стекао је као странац јер је издржао више од половине казне.
Србија је 2015. године повукла потерницу која је била расписана за њим након што је правоснажно ослобођен од оптужби за више убистава и покушаја убистава јер је казну од 15 месеци затвора издржао у екстрадиционом притвору у Шпанији. У тој земљи је био осуђен због држања арсенала оружја, фалсификовања докумената и зато што је био члан криминалне групе коју тамошњи медији зову „Арканови тигрови”.
Почетком новембра, српско Министарство правде је саопштило да је посредством амбасаде Србије у Мадриду отворен предмет протеривања српског држављанина Луке Бојовића после издржане казне затвора. Такође је потврдило да се у овом тренутку у Србији не води кривични поступак нити постоји кривична санкција која му је изречена и коју треба да издржава.
За Бојовићем је 2010. године била расписана потерница када је Тужилаштво за организовани криминал покренуло истрагу против њега због сумње да је да је био на челу криминалне групе, као и да је био организатор убиства Бранка Јефтовића Јорге 2004. године, покушаја убиства Андрије Драшковића и Зорана Недовића Шока исте године када су убијени њихови телохранитељи Дејан Живанчевић и Милутин Јовичић.
Након суђења у одсуству, Бојовић је најпре због недостатка доказа у Специјалном суду у Београду ослобођен свих поменутих оптужби, а ту пресуду је потврдио и Апелациони суд. Након правоснажности ослобађајуће пресуде суд је Бојовићу укинуо притвор и издао наређење за повлачење потернице. Те одлуке суда донете су 15. марта 2015. године.
Лука Бојовић је у Србији био ухапшен и 22. септембра 2007. због сумње да је скривао одбегле припаднике „земунског клана”, саопштила је тада полиција. Међутим, како за ово кривично дело није било доказа, он је ослобођен.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.