Чистили доказе против Бајдена
Мешање у америчке изборе није само „посластица” руских власти, како тврди Стејт департмент, него се појављују докази да се тиме озбиљно бавила и сама Демократска странка кад јој нису одговарале приче које је угрожавају. Оно што корисници „Твитера” већ годинама могу да примете, сада је добило и конкретне доказе.
Илон Маск, за кога се још не зна да ли се отео од „дубоке државе” или заправо и даље ради за њу, у петак је почео да објављује преписку тадашњих руководилаца „Твитера” с Демократским националним центром (ДНЦ), који је подстицао или, боље речено, захтевао политички мотивисану цензуру. Маск је сада почео да преноси мноштво интерних докумената које објављује новинар Мет Таиби, а који показују системско кршење америчког првог амандмана.
Између осталог, политички званичници из ДНЦ-а захтевали су цензуру на „Твитеру” уочи избора 2020. године. На основу интерне преписке види се да је један званичник „Твитера” 24. октобра 2020. написао да је добио „додатни извештај од ДНЦ-а” о томе шта би требало да се повуче са сајта. Следећег јутра, да би то доказао, тај званичник „Твитера” је потврдио да је објава избрисана: „Уграбио сам је одмах”.
Најутицајнији медији у САД не баве се овом темом, али је велику узбуну подигла звезда „Фокс њуза” Такер Карлсон. Испоставило се да је „Твитер” у то доба следио упутства добијена од чланова предизборног тима Џозефа Бајдена. Један од докумената доказује да су званичници Бајденовог тима тражили од „Твитера” да уклони све објаве које могу лоше да утичу на његову кампању. Суштина цензуре била је усмерена на мејлове из лаптопа Хантера Бајдена, који је син америчког председника однео на поправку и заборавио да га узме. Цензура на „Твитеру” ишла је дотле да је уклоњен и чланак „Њујорк поста” о томе, јер би, извесно је, утицао на исход избора. Дакле, на основу информација из лаптопа Хантера Бајдена, „Пост” је у свом тексту директно довео у везу Џозефа Бајдена и породицу Бајден с трговином утицајем у Кини и Украјини. Писао је о томе да се тај вид „посла” развијао годинама и породици Бајден донео милионе долара, а 10 одсто тог новца, како је наведено, резервисано је за „великог момка” – Џозефа Бајдена.
„Твитер” је ишао толико далеко у цензурисању садржаја да је онемогућио кориснике и да приватно деле тај текст „Њујорк поста”. Званично објашњење компаније је било да прича „Њујорк поста” крши политику о вестима хакованог порекла, али су, према речима Мета Таибија, сви у „Твитеру” знали да је то само изговор – тај лаптоп није хакован и није „руског порекла”. Таиби тврди да „иако је неколико извора тврдило да су добили упозорење федералних снага безбедности о могућем страном хаковању – за то нема доказа”.
„Хаковање је било изговор и за неколико сати готово сви су схватили да се то објашњење неће одржати. Али нико није имао петљу да одлуку измени”, цитиран је један од бивших запослених. Таиби је навео да је одлука о цензури донета на највишем нивоу компаније, али без знања извршног директора Џека Дорсија, као и да је кључну улогу одиграла бивша директорка правног сектора Вијаџа Гаде.
Било је и тада у „Твитеру” људи који су постављали питања и изражавали забринутост због овакве праксе. Један од њих, Трентон Кенеди, задужен за коментаре, упозорио је да ће се суочити с тешким питањима ако не буду имали добро објашњење зашто линк ка „Њујорк посту” означавају као небезбедан. Потпредседник „Твитера” Џим Бејкер одговорио је на мејлове у којима се изражава забринутост да је сагласан да су нејасне информације у вези с тим да ли је материјал хакован или је лаптоп остављен на поправци с одобрењем власника да може да му се приступи, али да је неопходан опрез.
Да апсурд буде већи, „Твитер” је одмах блокирао и приступ налогу портпаролки Беле куће Кејли Макенани због дељења текста „Њујорк поста”, на шта је стигла оштра реакција републиканаца. Али један од малобројних који су се тада успротивили таквој политици био је демократа из Калифорније Ро Кана, који је рекао да је забринут због одлуке управе „Твитера” да цензурише причу о лаптопу Хантера Бајдена.
Јасан и коначан закључак из те преписке дао је бивши шеф „Твитера” за поверење и безбедност Џоел Рот објасниши да је „Твитер” морао да цензурише причу како Доналд Трамп не би био поново изабран за председника.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.