Чувар нашег „Магазина”
Баваниште – Можда Баваништанац Жива Петровић не би набавио први број „Политике” да се у њему није нашла вест о „буни” коју је овдашњи живаљ подигао против аустро-угарске власти. Тако је најстарији дневни лист у Србији, који данас слави 119. рођендан, стигао у не тако удаљену провинцију, данас у Улицу Жарка Зрењанина на броју два. Ту и сада, у најстаријој кући у селу, неколико дана у недељи борави Стеван Урошев, унук првог читаоца „Политике” у Баваништу. Он прича како је породица Петровић, Кошарић, Урошев имала први штампани број из 1904. године, да би се у њиховој кући „Политика” надаље куповала свакодневно. Читао ју је деда, његове три ћерке и син, сви факултетски образовани.
– Ипак највише памтим моју бабу Ђурђевку како листа велику новину и ишчитава је од прве странице до огласа, врло детаљно. Било је то време када је штампа овде слабо стизала, па су код нас долазили свршени ученици да се обавесте о објављеним конкурсима за посао, а онда је седамдесетих година прошлог века у Баваниште на нашу адресу стигао и новинар „Политике”. Баба Ђурђевка је дала интервју као верни читалац и добила годишњу претплату, па је поштар надаље свакога дана доносио новину адресирану на њено име. Традицију је наставио мој отац, ја сам читао „Темпо”, мајка „Базар”, тако да смо покривали сва интересовања – прича Стеван Урошев, који наш лист недељом и даље купује на трафици и настављајући породичну традицију чува „Магазин” од првог броја. Тако се посложило на стотине примерака „Политикиног” додатка, који у Стевановом дому имају посебно место.
– Недељну „Политику” сам читао са нарочитом пажњом, јер је била појачана седмичним прегледом спортских догађаја, а тачно се сећам како је пре 25 година изашао и додатак „Магазин”, који је прочитан „од а до ш”. Ја уствари „Магазин” одувек доживљавам као посебну новину „за свакога понешто”, од рецепата, моде и уређења куће за мајку, преко путовања и савета за здравље, много тога се да сазнати. Приче о „малим” људима, старим занатима, занимљивостима, историји, добри текстови и лепа фотографија, то је оно због чега се чува. Знало се кад год и где год да сам на путу обавезно јавим неком да ми га купи, а размишљам и да га укоричим, јер је то отмена новина, нешто вредно, чему се могу вратити, да одморим од свакодневних тема – напомиње Урошев, за ког је, додаје, наша новина била и остала новина која обухвата гро интересовања људи, какве у старој Југославији није било. Од оних је, каже, што ако о нечему није прочитао, као да се није ни десило. Волео је раније да „Политику” рашири, листа, подвуче ако му је нешто битно, а некада текст прочита и два пута. Ипак, данас је вид мало попустио, те је више окренут електронском издању.
– За мене је „Политика” била и остала озбиљна информативна новина, иако увек благо наклоњена властима, али ипак најреалнија. Њених 119 година, јесу генерације које су училе да читају и одрастале на њеним страницама и врхунским додацима, и ту јој не може прићи булеварска штампа. Морам да кажем да је одиграла и важну улогу за овај крај који је остао без својих гласила. Дописник из Панчева, Миодраг Шашић, био је доајен новинарства и извештавао је дуже од две деценије, па смо често само у „Политици” могли да прочитамо шта се овде дешава. Дописничка мрежа је велико богатство и данас, јер живот није само на београдским Теразијама, а имати човека на терену је незаменљиво. Овај крај има толико тема да сам мишљења да би требало да има једну своју страницу, што је, свестан сам, нереално. Даo би себи слободу да „Политици” честитам 119. рођендан, из куће у којој су све генерације на њој васпитаване – каже верни читалац Стеван Урошев.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.