Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Русија се економски извукла, ми слабимо с Европом

Наша прерађивачка индустрија је међугодишње посматрано у минусу, јер трпи велике негативне ефекте пада тражње и свих проблема који су присутни у еврозони
(Фото ЕПА ЕФЕ/ Yuri Kochetkov)

Русија је прошле године имала привредни пад од око 2,5 одсто, а за ову годину Међународни монетарни фонд (ММФ) очекује раст од 0,3 процента. И по оцени ММФ-а њена економија показала се отпорном на санкције. Руски председник рекао је у децембру, на годишњем обраћању, да су им предвиђали пад од 15 до 20 одсто, а да је на крају био поменутих 2,5 процената. И други параметри нису се „срозали”. Спољна трговина вратила се на ниво на коме је била пре отпочињања рата у Украјини. Компаније многих западних земаља нису у потпуности прекинуле трговинске везе са Русијом. Истраживање швајцарског универзитета Сент Гален показало је да је мање од девет одсто фирми које имају седиште у Европској унији или у некој од земаља Групе 7 у потпуности престало да послује на територији Руске Федерације. Додаје се да недавно спроведене анализе указују да је спољнотрговинска размена са суседима и савезницима Русије попут Турске, Кине, Белорусије, Казахстана и Киргизије нагло порасла и да су те земље успешно обезбедиле Русији многе производе које су западне земље покушале да ускрате, како би казниле Москву због инвазије на Украјину.

Иван Николић, директор за научноистраживачки развој у Економском институту у Београду, каже да су краткорочни негативни ефекти по руску економију готово минимални и да су САД и Америка утицај санкција потпуно погрешно „поставиле”.

„Какав ће утицај санкције и рат на дуги рок имати, у смислу неког технолошког заостајања, видећемо. О томе може да се дискутује. Али непосредни шок који се очекивао и који је, према најавама, требало да буде главна сметња и за режим у Кремљу и за вођење рата, изостао је. Много је већи негативни ефекат по Европу, пре свега Немачку. Економски пад Европу је вратио на ниво пре ковида у 2019. годину. Европа је у потпуној стагнацији или близу рецесије, без изгледа да се то промени. За разлику од Русије. И из ММФ-а наводе да ће Русија имати раст, а ако они то кажу могуће је да ће бити и озбиљнији од тих 0,3 одсто”, објашњава Николић.

Додаје да се показало да их санкције неће одвратити од намере интервенције у Украјини, а да им неће много ни економски наудити. Подсећа да се највећи део удара на економију Русије десио још 2014. године, после припајања Крима, и већ је „апсорбован” у њихову привредну структуру. Они су се прилагодили после првог круга санкција из 2014. Тада је удар био много болнији. Након тога се њихова економија трансформисала и прилагодила на другачији режим који је, у неку руку, претпостављао и будући развој догађаја око Украјине, напомиње овај економиста.

У прошлој години у прилог њиховој економији ишле су и прилике у енергетском сектору, односно висока цена енергената. Од значаја су и рестриктивни капитални токови које су они применили, јер је спречен одлив капитала. Од априла до јуна 2022. увели су рестрикције на капиталне трансакције да би током лета то либерализовали. Николић подсећа да Русија нема спољни дуг, није задужена. Компаније које су отишле краткорочно нису оставиле велики „шок”. Или су замењене њиховим брендовима или је то ублажено активношћу у неким другим секторима. Ми то не видимо, али је привредна активност у одбрамбеном сектору много већа и утицај на БДП. Што се тиче спољне трговине, односно неиспоручивања неке робе Русији је то компензовано из других извора.

Србија ће несумњиво „пратити” економски пад Европе, свог главног привредног партнера и према оценама стручњака следи нам тек минимални раст од један или 1,5 одсто.

„Када се погледају најновији статистички подаци о индустријској производњи видимо да прерађивачка индустрија трпи велике негативне ефекте пада тражње и свих проблема који су присутни у еврозони. Позитивну стопу наша индустрија има само захваљујући рударству и енергетици, а не због прерађивачког сектора. Он је међугодишње посматрано у минусу. Ако говоримо о изворима раста очекује се да ће пољопривреда бити боља. Видећемо шта ће бити са услугама, стандардом који је у паду због високе инфлације, грађевинарством. Држава мора да буде још ефикаснија у погледу извршавања капиталних пројеката, да више ради на одржавању те активности, јер у 2022. грађевинарство није дало допринос расту”, сматра Николић.

На примедбу да је готово половина прошлогодишњих, иначе, рекордних, страних директних инвестиција отишла у грађевинарство, наш саговорник каже да је сама вредност радова повећана због инфлације. Један објекат који је пре неколико година вредео 100 милиона евра, сада кошта 130 милиона евра. Прилив у сектору не мора за толико да значи и прираст физичке активности која је битна за реалан раст БДП-а, односно додате вредности.

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Боро
Znači da smo sa Rusijom, jačali bi, ovako kad smo sa EU, tj vezani za euro i evrozonu, mi slabimo? Pa što onda hrlimo tamo da slabimo?
Dragan Pik-lon
Mi slabimo sa Evropom.Ne zato sto smo deo Evrope nego sto smo kolonija-dela zapada.Iako im damo srpski Kosmet to slabljenje(ekonomsko)ce biti jos vece.
Бранислав Станојловић
Европа је КОНТИНЕНТ а не држава, а 4ти Рајх нити је континент нити држва!
Ivan
Hrabra ekonomska analiza, gde se Ruskoj ekonomiji koja je u recesiji -2,5% predvidjaju ruže, a za EU i Nemačku se komparativni podaci ne navode: +1,8% rast u 2022. Pri tome je Ruski BND na oko 14% od EU BND-a, tako da su osnovice neuporedive...
Boris dipl. oec.
Kilometar pređen na ruski benzin od 0,70 evra nije ništa kraći od kilometra pređenog na nemački koji košta 1,8 evra. Kilo ruske govedine od 7 evra nije ništa lakše od nemačke od 25. Nominalni iznosi jesu neuporedivi ali su tu mnoga pitanja otvorena, između ostalog i verodostojnosti podataka. Ako se ne gleda samo BDP odnosno BNP već i IHDI i medijalni prihod prema troškovima života kao istinski pokazatelji, dobija se potpuno drugačija slika. Nije sve u Fridmanu, ponešto je i u Stiglicu.
Robin Hood
Ko se gubitnicima druži, uvek naj..e Sa kim si, takav si

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.