Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Код Јајца пронашли злато

Код Јајца пронашли злато
(Pixabay)

САРАЈЕВО – Генерални директор компаније „Лyкос Балкан металс” Милош Бошњаковић саопштио је данас да су досадашњи лабораторијски резултати геолошких истраживања на подручју општине Језеро код Јајца показали високе садржаје злата. Менаџмент ове компаније позвао је Владу Републике Српске да се укључи у подршку имплементацији ове стране инвестиције, како би се постигао максималан учинак на даљем економском развоју Републике Српске, а и Босне и Херцеговине у целости.

„На три локације на територији општине Језеро потврђени су високи садржаји злата на контактима различитих литолошких јединица, и до невероватних 27,5 грама по тони у континуитету од чак 60 метара, што је неуобичајено висок садржај и за светски познате руднике злата”, каже Бошњаковић.

„Лyкос Балкан металс”, компанија листирана на Аустралијској берзи, од прошле године на подручју Језера, на западу Босне и Херцеговине, врши геолошка истраживања. За пројекте у Републици Српској првобитно је обезбедио 15,5 милиона конвертибилних марака.

Испитивање узорака у акредитованој лабораторији открило је веома висок потенцијал за наставак геолошких истраживања, а тај геолошки потенцијал овог подручја уједно је и инвестициони потенцијал значајан за развој не само ове општине, већ и унапређење квалитета живота становника и побољшање економских прилика на ширем подручју.

Иако се ради о раној фази истраживања, из „Лyкоса” поручују да се ови резултати могу сматрати једним од најбољих на подручју целе БиХ, али и Балкана. У 2023. години се очекује да ће компанија само у општину Језеро инвестирати више од 60 милиона конвертибилних марака, преноси Танјуг.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.